Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kończą mierzyć w Opatowie. Prace studentów potrzebne dla regionu

/MLE/
Anna Sułek i Maciej Gruszczyński wykonują pomiar niezbędny do sporządzenia mapy sytuacyjno - wysokościowej opatowskiego rynku.
Anna Sułek i Maciej Gruszczyński wykonują pomiar niezbędny do sporządzenia mapy sytuacyjno - wysokościowej opatowskiego rynku. Michał Leszczyński
W Opatowie dobiegają końca ćwiczenia terenowe studentów geodezji i kartografii Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Uczestniczyło w nich łącznie ponad 400 osób, w tym grupa studentów wojskowych - podchorążych.

Było to już siódme w kolei praktyki w powiecie opatowskim. W ramach ćwiczeń terenowych studenci wykonywali mapę sytuacyjno - wysokościową centrum Opatowa i mapę wysokościową terenu Zespołu Szkół numer 2 - Liceum Ogólnokształcącego imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie.

- Wszędzie spotykaliśmy się z życzliwością mieszkańców i ich pomocą - mówił Jacek Augustyniak, kierownik tegorocznych praktyk.

Coroczne ćwiczenia terenowe studenci odbywają w oparciu o porozumienie zawarte pomiędzy dziekanem Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji a starostą opatowskim. W ramach tego porozumienia studenci uczą się nie tylko wykonywania i opracowania mapy zasadniczej, ale także poznają powiat opatowski i realizują prace dyplomowe na rzecz społeczności lokalnej.

W tym roku zebrano materiały do prac dyplomowych dotyczących między innymi: wykonania mapy zasadniczej i opracowania multimedialnego cmentarza w Piórkowie, Wojciechowicach, Ptkanowie i Strzyżowicach oraz inwentaryzacji i opracowania zbiorów geodezyjnych i kartograficznych znajdujących się w Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie. Studenci dokonali również opracowania multimedialnego spaceru po Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie oraz turystycznego planu miasta Opatowa.

Wszystkie zebrane materiały stanowią istotny element prac dyplomowych, których zakończenie przewidywane jest na kwiecień 2012 roku. Zrealizowane prace przekazane zostaną, jak co roku, do Starostwa Powiatowego w Opatowie.

- Realizacja prac dyplomowych to dla nas ważne zadanie - dodaje Augustyniak. - Ważny jest aspekt edukacyjny, z jednej strony studenci praktycznie uczą się zawodu geodety, z drugiej, ich prace nie idą do szuflady, ale mogą być przydatne lokalnej społeczności.

- Z geodetami rozstajemy się na rok - podsumował Bogusław Włodarczyk, starosta opatowski. - Zostają jeszcze studenci kierunku archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Na podstawie porozumienia zawartego miedzy powiatem opatowskim i gminą Opatów przekazaliśmy pieniądze na wyżywienie dwudziestu czterech studentów - archeologów, uczestników badań. Studentom mieszkającym w internacie Zespołu Szkół numer 1 w Opatowie zapewniamy bezpłatny pobyt przez 55 dni. Prace obu grup stanowią bardzo wyraźny wkład w wykonanie profesjonalnych, zarówno archeologicznych, jak i współczesnych, opracowań na temat powiatu opatowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie