MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konecką naczyniówkę kontroluje fundusz. Sprawdzają czy oddział nadal spełnia wymagania

/IB/
Trwa kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia w oddziale chirurgii naczyniowej Szpitala Specjalistycznego Św. Łukasza w Końskich. Na początku września z koneckiej naczyniówki odeszło sześciu z dziewięciu zatrudnionych tam lekarzy.

Urzędnicy Funduszu sprawdzają, czy oddział, z którego zwolniła się większość lekarzy, nadal spełnia wymagania i czy nie jest zagrożone udzielanie świadczeń medycznych pacjentom. - Kontrolę wszczęto po tym, jak dyrektor Szpitala w Końskich poinformował Fundusz, że część pracujących w oddziale chirurgii naczyniowej lekarzy złożyła wypowiedzenia - poinformowała nas Beata Szczepanek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Oddział chirurgii naczyniowej jest jednym z kluczowych dla Szpitala Św. Łukasza w Końskich. Roczny kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia opiewa na około 10 milionów złotych. Obecnie na oddziale pracuje trzech specjalistów chirurgii naczyniowej (razem z kierownikiem) i czterech lekarzy w trakcie specjalizacji.

Przypomnijmy, we wtorek poinformowaliśmy, że z koneckiej naczyniówki odeszło sześcioro z dziewięciu pracujących tam lekarzy. Jako powód podali 10 -procentową obniżkę wynagrodzeń, a przede wszystkim alkoholowy problem kierownika tego oddziału. Skierowali list do władz gminy i powiatu koneckiego, w którym oświadczyli, że przedstawione przez dyrektora szpitala wypowiedzenia warunków pracy i płacy potraktowali jako impuls do rozstrzygnięcia największego problemu w funkcjonowaniu oddziału, "(...) związanego właśnie z osobą Kierownika Oddziału, który z uwagi na wieloletnie nadużywanie alkoholu i pozostawanie pod jego wpływem także w pracy, nie jest już dłużej w stanie kierować Oddziałem w sposób zapewniający jego normalne funkcjonowanie i bezpieczeństwo pacjentów, nie wspominając o rozwoju Oddziału związanego między innymi z postępem technik operacyjnych". - napisali podkreślając, że nie mogli dalej pracować w takich warunkach obawiając się, że będą ponosić odpowiedzialność za ewentualne błędy kierownika oddziału.

Kierownik oddziału wszystkiemu zaprzecza. Wojciech Przybylski, dyrektor Szpitala twierdzi, że powodem odejścia lekarzy było wyłącznie wynagrodzenie, a o podnoszonym przez nich problemie kierownika oddziału nic oficjalnie nie wiedział. Tę samą opinię podziela wicestarosta powiatu koneckiego Andrzej Marek Lenart. Ani władze szpitala, ani powiatu nie widzą powodu do bliższego przyjrzenia się, jak funkcjonuje oddział chirurgii naczyniowej.

Sprawę zbada natomiast komisja etyki Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej. Po naszej publikacji kłopotami oddziału chirurgii naczyń w Szpitalu w Końskich zajęła się również wojewoda świętokrzyski i powiadomiła konsultanta krajowego o konflikcie na oddziale koneckiej naczyniówki, ponieważ kierownik tego oddziału jest także konsultantem wojewódzkim w dziedzinie chirurgii naczyniowej. Dalsze decyzje podejmie po otrzymaniu informacji o wynikach postępowania ze Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KONECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie