MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konecki park zmienia patrona. Będzie nosił imię Małachowskich. Tak zadecydowali radni

Marzena Kądziela
Marzena Kądziela
Marzena Kądziela
Już nie Park Miejski imienia Tarnowskich lecz Małachowskich. Tak zdecydowali w czwartek radni miejscy z Końskich.

Konecki park wchodzi w skład zespołu pałacowo – parkowego. Obecnie 14,5 hektara to własność miasta, 1,6 hektara należy do koneckiego przedsiębiorcy. Całość objęta jest opieką świętokrzyskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ostatnimi właścicielami, od 1870 roku, był rodzina Tarnowskich, która po drugiej wojnie światowej utraciła majątek. Kilka lat temu po wieloletnim procesie sądowym odzyskała jego część, w tym właśnie zespół pałacowo – parkowy, który w części odkupiło miasto, część konecki biznesmen.

Warto przypomnieć, że po wojnie park otrzymał imię Bohaterów Stalingradu, co pierwszy samorząd po przekształceniach ustrojowych, w roku 1991 roku, zmienił. Nowa pełna nazwa terenów zielonych brzmiała Park imienia Tarnowskich.
Jednak od kilku lat Komisja Opieki nad Zabytkami Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego oraz ludzie związani z Muzeum Regionalnym PTTK z jego społecznym dyrektorem Wojciechem Paskiem zabiegali o to, by park zyskał imię jego twórców czyli rodziny Małachowskich.

- Niczego nie ujmując ostatnim właścicielom parku, to właśnie Małachowskim zawdzięczał on swoje powstanie i charakter – czytamy we wniosku uzasadniającym projekt uchwały. – Potwierdziła to zorganizowana w październiku 2014 roku przez Muzeum Regionalne PTTK wraz z Urzędem Miasta Gminy w Końskich konferencja naukowa pod tytułem „Rola rodu Małachowskich w dziejach ziemi koneckiej”. Uczestnicy konferencji wnioskowali o nadanie parkowi imienia Rodu Małachowskich. W marcu bieżącego roku Komisja Opieki nad Zabytkami zwróciła się do burmistrza z oficjalnym wnioskiem w tej sprawie. W czwartek 28 czerwca radni przyjęli uchwałę nadającą obszarowi zielonemu imię: Park Miejski imienia Małachowskich.

Kiedy powstał konecki park?
Budowę zespołu pałacowo – parkowego rozpoczął w latach 40. XVIII wieku Kanclerz Wielki Koronny Jan Małachowski. To właśnie jego staraniem Końskie w roku 1748 uzyskały prawa miejskie. Małachowscy byli właścicielami dóbr koneckich przez ponad dwa stulecia przyczyniając się do rozwoju gospodarczego i społecznego Konecczyzny. Przedstawiciele rodu rozwijali przemysł, budowali wielkie piece do wytopu żelaza, zakłady przerobu żelaza, kopalne rud żelaza, rozwijali handel i rzemiosło. Izabela z Humienieckich Małachowska (żona Jana) założyła reprezentacyjny ogród w stylu francuskim, a jej wnuczka Anna ze Stadnickich Małachowska przekształciła go w okazały park krajobrazowy typu angielskiego. W zespole pałacowym urodził się i mieszkał Stanisław Małachowski Marszałek Sejmu Wielkiego, współtwórca Konstytucji 3 Maja.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Piękne WAGS podczas world cup 2018 w Rosji [zdjęcia]





Wiemy jakim jesteś typem gościa weselnego! QUIZ






Zakazane pamiątki z wakacji - tego nie przywieziecie do domu!




TOP 18 zasad postępowania w czasie burzy





To jedne z najdłuższych wakacji! Zobacz wakacyjne memy!




Jesteś świeżo upieczonym kierowcą? Tych błędów się wystrzegaj



ZOBACZ TAKŻE: "Pitbull. Królowa chuliganów". Patryk Vega po raz pierwszy o nowym "Pitbullu". Jaki będzie? - Rewolucyjny pomysł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie