Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koneckie XIX Zaduszki Jazzowe "Markowe Granie" w Leliwie za nami. Z zespołem KROKE i cudowną Widownią było wspaniale!

OPRAC.:
Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Zespół Kroke był gwiazdą tegorocznych Zaduszek Jazzowych, które organizowane są przez konecki Dom Kultury.

Zespół Kroke zagrał w Końskich

Byliśmy w gorących klimatach Afryki Północnej, na Bliskim Wschodzie, w Andaluzji, a nawet w Buenos Aires. Wszytko za sprawą niezwykłej muzyki krakowskiego zespołu „Kroke”, który był gwiazdą XIX Zaduszek Jazzowych „Markowe Granie” organizowanych przez Miejsko – Gminny Dom Kultury w Końskich.

Za nami 19 edycja koneckich Zaduszek Jazzowych „Markowe Granie”, które powstały w osiedlowym klubie „Kaesemek po niespodziewanej śmierci koneckiego muzyka Marka Cieślaka. Od początku głównym organizatorem był przyjaciel Marka Cieślaka Piotr Salata, ówczesny pracownik klubu, od kilku lat dyrektor Miejsko – Gminnego Domu Kultury w Końskich. Na scenie klubu, a potem domu kultury pojawiały się takie gwiazdy jak Grażyna Łobaszewska, Lora Szafran, Kuba Badach, Wojciech Karolak, Elżbieta Adamiak, Ewa Uryga, zespoły String Contection, Laboratorium, Wal Away i wiele innych.

W tym roku Miejsko – Gminny Dom Kultury zaprosił krakowski zespół „Kroke”. Koncert odbył się 10 listopada w restauracji „Leliwa”. Pełna widownia przyjęła muzyków i nagrodziła za koncert gromkimi brawami. A było za co, bowiem „Kroke” zabrał nas w orientalną podróż po krajach afrykańskich, Bliskim Wschodzie, południowych regionach Hiszpanii, a nawet, za sprawą tanga, po Argentynie. Wirtuozerskie wykonania autorskich utworów wprowadzały nastrój radości, wręcz euforii, ale także nostalgii i tęsknoty. Byliśmy też na polskiej łące, gdzie z źdźbła trawy kapały krople rosy...

Zespół Kroke (w języku jidisz Kraków) powstał w 1992 roku z inicjatywy trójki przyjaciół: Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato - absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej.

Początkowo kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje.

Steven Spielberg zaprosił zespół do Jerozolimy na występ podczas uroczystości Survivors Reunion. Dzięki Peterowi Gabrielowi grupa trafiła do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD. Utwór The Secrets of The Life Tree w wykonaniu „Kroke” znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha Inland Empire. Spotkanie „Kroke” z Nigelem Kennedym zwieńczyło wspólne dzieło – płyta East Meets East.

W ostatnich latach zespół współpracował także z Anną Marią Jopek, Edytą Geppert, Talilą,Tomaszem Stańko, Mają Sikorowską, Krzyszofem Herdzinem, norweskim zespołem Tindra, hiszpańskim skrzypkiem Diego Galazem, mongolską wokalistką Urną Chahar Tugchi, orkiestrą Sinfonietta Cracovia. „Kroke” gościło na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na całym świecie. Przez 30 lat działalności zagrał ponad trzy tysiące koncertów na wszystkich kontynentach.

Przed koncertem publiczność Zaduszek Jazzowych miała możliwość wziąć udział w koleżeńskiej zbiórce dla chorego dwuletniego Bruna Słowińskiego. Widzowie ofiarowali na leczenie chłopca 2250 złotych.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie