MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koneckie Złote Gody. Jubilaci i goście poznali dawne weselne obyczaje

Marzena Kądziela
Marzena Kądziela
Alicja Woldańska i Wojciech Kołodziej pieśniami o miłości rozpoczęli program artystyczny dedykowany małżeństwom, które w tym roku świętują jubileusz pięćdziesięciolecia wspólnego życia. Urząd Stanu Cywlinego, Urząd Miasta i Gminy oraz Miejsko – Gminny Dom Kultury w Końskich zorganizowali dla nich piękną uroczystość w restauracji „Leliwa” w Końskich.

Uroczystość przebiegała według scenariusza Anny Wiadernej z Miejsko – Gminnego Domu Kultury w Końskich, która także prowadziła program. - Szanowni państwo, chcę państwa teraz zaprosić na wasze “zastole” i może uda nam się przywołać wspomnienia z dnia waszego ślubu i jak to było z waszym ośpiewywaniem czyli zastolem. Może to, co za chwilę usłyszycie, było na waszym weselu - mówiła autorka.

Jubilaci mogli przenieść się w dawne czasy, na tradycyjne wiejskie wesele ze wszystkimi tradycyjnymi obrzędami. - Ślub bez wesela był czymś, co nie mieściło się w mentalności chłopskiej - kontynuowała pani Ania. - Dla rodziców młodych bardzo ważni byli zaproszeni goście. Najmilej widziane były osoby zamożne, cieszące się szacunkiem. Do miejscowej elity zawsze należeli młynarz, kowal, organista, nauczyciel, dlatego ci uczestnicy wesela byli w szczególny sposób traktowani.

Prawdziwe widowisko przygotowane przez studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz mło-dzież pod kierunkiem Anny Wiadernej z Miejsko – Gminnego Domu Kultury uświetniło uroczystość wręczania medali „Za długoletnie Pożycie Małżeńskie”.  Medale złotym jubilatom wręczali burmistrz Krzysztof Obratański i przewodniczący rady miasta Zbigniew Kowalczyk.Medale otrzymali: 51 lat: Anna i Zbigniew Marcinkowscy z Końskich, Lidia  i Czesław Bogatkowie z Końskich,  Helena i Marek Berzynowie z Końskich, Maria i Andrzej Gwardeccy z Końskich, Zofia i Tadeusz Kondraccy z Końskich, Cecylia i Tadeusz Stępniowie, Wiktoria i Mieczysław Soboniowie z Pomykowa, Letusława i Henryk Rejczakowie z Końskich, Wanda i Jerzy Bodziochowie z Czerwonego Mostu, Mirosława i Jan Gawrońscy z Końskich.  50 lat: Grażyna i Boguchwał Szczepańcowie z Końskich, Wiesława i Wiesław Pilarscy z Modliszewic, Halina i Bohdan Wróblowie z Końskich, Ewa i Ryszard Miedzińscy z Końskich, Cecylia i Jan Wiaderni z Końskich>>> ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH ZDJĘCIACH

Złote Gody w Końskich. Uroczystość uświetnił spektakl młodzi...

Usłyszeliśmy też opowieści o tym, co podawano gościom do jedzenia podczas weselnego przyjęcia. - Dawne potrawy weselne nie były wyszukane. Składały się z kapusty z ziemniakami i grochem z kawałkami mięsa i słoniny, kaszy z flakami, kaszy z mlekiem, kaszy jaglanej kraszonej skwarkami ze słoniny. Ojciec panny młodej, już podczas wesela, częstował zebranych wódką, obchodząc wszystkie stoły i nalewając gościom w kieliszki. W niektórych wsiach Kielecczyzny był również zwyczaj zbierania na czepek. Po sprzątnięciu ze stołów starościna stawiała na jednym końcu talerz, który podsuwano od „weselnika do weselnika”, a za talerzem po stole szła na kolanach panna młoda i dziękowała tym wszystkim, którzy składali na talerz pieniądze. Po uczcie na jednym z pozostawionych stołów, stawiano butelkę wódki, kieliszek i talerz na datki.

Role młodej pary odgrywali Anna Mąka i Kamil Cholewa, a starostów weselnych studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku Teresa Dunajska i Grzegorz Maślak. Wystąpili także: Alicja Nowek, Stanisław Chojnacki, Marian Paras, Ewa Staromłyńska, Jolanta Sekuła, Barbara Stefańczyk, Zuzia Szlenk , Martyna Malicka, Filip Cieślik, Antonella Chianese. Anna Wiaderna pokazała po raz kolejny, że znakomicie ze sobą mogą współpracować na artystycznej niwie i młodzież i seniorzy.

Część oficjalną poprowadziły kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Danuta Augustyniak i jej zastępczyni Iwona Zapała. Medale „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” przyznawane przez prezydenta Polski wręczali: burmistrz Krzysztof Obratański i jego zastępcy Krzysztof Jasiński i Macin Zieliński, przewodniczący rady miasta Zbigniew Kowalczyk oraz przedstawiciel wojewody Kamil Kubicki.

Kto otrzymał medale?
51 lat: Anna i Zbigniew Marcinkowscy z Końskich, Lidia i Czesław Bogatkowie z Końskich, Helena i Marek Berzynowie z Końskich, Maria i Andrzej Gwardeccy z Końskich, Zofia i Tadeusz Kondraccy z Końskich, Cecylia i Tadeusz Stępniowie, Wiktoria i Mieczysław Soboniowie z Pomykowa, Letusława i Henryk Rejczakowie z Końskich, Wanda i Jerzy Bodziochowie z Czerwonego Mostu, Mirosława i Jan Gawrońscy z Końskich. 50 lat: Grażyna i Boguchwał Szczepańcowie z Końskich, Wiesława i Wiesław Pilarscy z Modliszewic, Halina i Bohdan Wróblowie z Końskich, Ewa i Ryszard Miedzińscy z Końskich, Cecylia i Jan Wiaderny z Końskich.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: Maksym Rzemiński w Filharmonii Świętokrzyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie