Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja na temat górnictwa na Krzemionkach. To tam, w neolitycznych kopalniach wszystko się zaczęło

Redakcja
Anna Śledzińska
Konferencja naukowa, dotycząca dziedzictwa i historii górnictwa w Polsce, odbywa się przez trzy dni w rezerwacie archeologicznym Krzemionki koło Ostrowca Świętokrzyskiego, tuż obok neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego.

Organizatorami spotkania naukowców z całego kraju, są KGHM Cuprum – Centrum Badawczo-Rozwojowe, Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, a także Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki, we współpracy z Komitetem Historii Nauki i Techniki oraz Instytutem Historii Nauki Państwowej Akademii Nauk.

- To nasze kolejne, dwunaste już spotkanie realizowane w ramach cyklu konferencji naukowych „Dziedzictwo i historia górnictwa oraz wykorzystanie pozostałości dawnych robót górniczych” - mówi doktor Maciej Madziarz z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, pomysłodawca konferencji. - Wybraliśmy tym razem miejsce niezwykłe, różniące się od dotychczasowych lokalizacji. Obszar ten jest jednym z najcenniejszych zabytków górnictwa na świecie. Zachowane, rozległe systemy podziemnych wyrobisk dają świadectwo zaraniu górnictwa na ziemiach polskich. Nasza cywilizacja, kiedyś i współcześnie, u swoich podstaw ma eksploatację oraz wykorzystanie surowców mineralnych. Współcześnie ludzie kompletnie nie zdają sobie sprawy z tego, że nie byłoby naszej cywilizacji, gdyby kiedyś człowiek nie sięgnął po raz pierwszy po surowiec metodami górniczymi - dodaje naukowiec.

Przez trzy dni przedstawiciele świata nauki, zajmujący się tematyką górnictwa zarówno dawnego, jak i współczesnego, nie tylko dyskutują, ale i poznają teren rezerwatu i najstarszych, odkrytych w 1922 roku przez Jana Samsonowicza, neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego.

- Bardzo się cieszymy, że to zacne grono wybrało właśnie Krzemionki na miejsce swojego spotkania - mówi Włodzimierz Szczałuba, dyrektor Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. - To osoby doskonale zdające sobie sprawę z rangi miejsca, w którym się znajdują. Niestety nasze kopalnie wciąż nie są tak wypromowane, nawet w środowisku naukowym, jak być powinny. Tego typu konferencje na pewno pomagają, do tego zdobywamy doświadczenie co do zagospodarowania i udostępniania innych obiektów górniczych. Wymieniamy się wzajemnie wiedzą i doświadczeniem.

Muzeum i powiat ostrowiecki starają się o wpisanie kopalni Krzemionki na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
- Wniosek został złożony i merytorycznie oceniony. Teraz czekamy na wyznaczenie eksperta, który przyjedzie tu na miejsce, dokonać oceny obiektu - mówi Włodzimierz Szczałuba. - Będzie to najprawdopodobniej jesienią.

Jeśli wniosek Krzemionek przejdzie weryfikację i zostanie pozytywnie oceniony przez ekspertów, trzeba będzie jeszcze poczekać do przyszłego roku, na decyzję komisji. W tym czasie na terenie całego obiektu, także na trasie podziemnej, trwają prace modernizacyjne.

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie