Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z papierowymi zwolnieniami od lekarza! Będą duże zmiany

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
W konferencji wzięli udział Paweł Kaleta, dyrektor kieleckiego oddziału ZUS, wojewoda Agata Wojtyszek i Małgorzata Kiebzak, dyrektor oddziału NFZ.
W konferencji wzięli udział Paweł Kaleta, dyrektor kieleckiego oddziału ZUS, wojewoda Agata Wojtyszek i Małgorzata Kiebzak, dyrektor oddziału NFZ. Dawid Łukasik
Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) już pod koniec roku staną się dla wszystkich lekarzy obowiązkiem. O tym, że wkrótce na stałe pożegnamy się z dokumentem w wersji papierowej mówiono podczas wtorkowej, 24 kwietnia, konferencji w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach. Spotkanie było również okazją podsumowania akcji „Lekarz Lider Projektu” i wręczenia wyróżnień medykom, którzy przodują w regionie w wystawianiu elektronicznych zwolnień.

Obowiązek wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich miał wejść w życie od 1 lipca bieżącego roku. Termin jednak uległ zmianie i ostatecznie przesunięto go na 1 grudnia 2018 roku. Od tego dnia zwolnienia w wersji papierowej przestaną istnieć. Warto jednak przypomnieć, że możliwość wystawiania zwolnień w formie elektronicznej istnieje już od 1 stycznia 2016 roku. Wielu lekarzy wybiera właśnie ten sposób, jako bardziej wygodny – zarówno dla nich samych, jak i dla pacjenta. - E-zwolnienia wystawiam od samego początku. Polega to na tym, że nie korzystamy z tradycyjnych papierowych bloczków, lecz z systemu komputerowego. Później wysyłamy to pocztą do pracodawcy. To proste, szybkie i przyjemne - wyjaśnia doktor Dariusz Mika.

Już teraz można zauważyć, że popularność elektronicznych zwolnień rośnie. W 2016 roku były wystawiane jedynie w 2 procentach, w bieżącym już w 19 procentach.
Choć wielu z lekarzy twierdzi, że taki sposób jest dużo wygodniejszy, to zapowiadana jest również zmiana przepisów, która jeszcze bardziej ułatwi ich pracę. - Chodzi o wprowadzenie asystentów medycznych. To będą osoby już zatrudnione w placówce, które otrzymają upoważnienie do wystawiania elektronicznych zwolnień w imieniu lekarza, by go odciążyć – wyjaśnia wojewoda Agata Wojtyszek.

Paweł Kaleta, Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach podkreślił, że każdy z medyków zostanie odpowiednio przygotowany do nadchodzących zmian. - Zorganizowanych zostało 160 szkoleń w placówkach medycznych. Dodatkowy czas związany z przesunięciem wejścia w życie elektronicznych zwolnień pozwoli na lepsze przygotowanie – dodał.

Podczas konferencji podsumowano projekt wdrożenia elektronicznych zwolnień lekarskich „Lekarz Lider Projektu” realizowanego przez kielecki oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nagrodzono tym samym lekarzy, którzy wystawili najwięcej „e-Zla” za okres grudzień 2017-kwiecień 2018. Wyróżnienia otrzymali: Dariusz Mika, Krzysztof Kałużny, Piotr Świetlik, Katarzyna Strączyńska, Agnieszka Goraj, Joanna Ciesielska i Agnieszka Sławeta.

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie