Konkurs Kolęd i Pastorałek we Włoszczowie. Triumf artystów z Kielc i powiatu kieleckiego [WIDEO]

Rafał Banaszek banaszek@echodnia.eu
W kategorii solistów wygrała Magdalena Chołuj z Morawicy. Na zdjęciu z organizatorami konkursu i sponsorami nagród finansowych: (od lewej) wicestarostą włoszczowskim Dariuszem Czechowskim, dyrektorem włoszczowskiego Domu Kultury Sylwestrem Kowalskim i wiceburmistrzem Włoszczowy Stanisławem Nowakiem. Rafał Banaszek
Chór Politechniki Świętokrzyskiej z Kielc, zespół śpiewaczy Echo Łysicy z Bielin i Magdalena Chołuj z Morawicy - to zwycięzcy XXI Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek Włoszczowa 2014.

Laureaci konkursu

W kategorii zespołów śpiewaczych pierwsze miejsce zdobyło Echo Łysicy z Bielin, które w nagrodę otrzymało 600 złotych od dziekana dekanatu włoszczowskiego. Rafał Banaszek

W kategorii zespołów śpiewaczych pierwsze miejsce zdobyło Echo Łysicy z Bielin, które w nagrodę otrzymało 600 złotych od dziekana dekanatu włoszczowskiego.
(fot. Rafał Banaszek)

Laureaci konkursu

Zespoły śpiewacze - 1. Echo Łysicy z Bielin (powiat kielecki), 2. ex aequo Kunowianie z Kunowa (powiat ostrowiecki) i Smarkowianki ze Stąporkowa (powiat konecki), 3. ex aequo Kumotry z Marzysza (powiat kielecki) i Górnianecki z Górna (powiat kielecki), wyróżnienie: Korniczanka z Kornicy (powiat konecki);

Chóry - 1. Chór Politechniki Świętokrzyskiej z Kielc, 2. Jędrzejowski Chór Miejski, 3. Cantate Domino z Ostrowca Świętokrzyskiego;

Zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne - 1. nie przyznano, 2. ex aequo ARS z Sędziszowa (powiat jędrzejowski) i Golica z Masłowa (powiat kielecki), 3. Smykovia ze Smykowa (powiat konecki);

Soliści - 1. Magdalena Chołuj z Morawicy (powiat kielecki), 2. Katarzyna Połeć z Bliżyna (powiat skarżyski), 3. Ilona Pałyga z Czerwonej Góry (powiat kielecki), wyróżnienie: Patrycja Piątek z Włoszczowy.

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę stycznia we włoszczowskim Domu Kultury odbył się finał Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek. W tym roku już po raz 21. Na sali widowiskowo-kinowej imienia Przemysława Gosiewskiego wystąpiło 20 wykonawców z całego województwa w czterech kategoriach: soliści, chóry, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne oraz zespoły śpiewacze (ludowe).

Każdy uczestnik wykonał trzy utwory - dwie pastorałki i kolędę. Wykonawców oceniała pięcioosobowa rada artystyczna złożona z przedstawicieli Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Radia Kielce, Wojewódzkiego Domu Kultury oraz Parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie. Jury przewodniczył muzyk, kompozytor i wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego doktor Jerzy Szczyrba.

Chór Politechniki Świętokrzyskiej pod kierunkiem dyrygent Małgorzaty Banasińskiej-Barszcz (druga od lewej w pierwszym rzędzie) zajął pierwsze miejsce we Włoszczowie, a Jędrzejowski Chór Miejski, również pod batutą pani Małgorzaty – drugie. Rafał Banaszek

Chór Politechniki Świętokrzyskiej pod kierunkiem dyrygent Małgorzaty Banasińskiej-Barszcz (druga od lewej w pierwszym rzędzie) zajął pierwsze miejsce we Włoszczowie, a Jędrzejowski Chór Miejski, również pod batutą pani Małgorzaty - drugie.
(fot. Rafał Banaszek)

Podobnie jak w roku ubiegłym, najwięcej nagród zdobyli reprezentanci powiatu kieleckiego. W grupie chórów zwyciężył Chór Politechniki Świętokrzyskiej pod batutą dyrygent Małgorzaty Banasińskiej-Barszcz. W nagrodę otrzymał 700 złotych od burmistrza Włoszczowy Bartłomieja Dorywalskiego. W grupie zespołów śpiewaczych pierwsze miejsce zajęło Echo Łysicy z Bielin (nagroda w wysokości 600 złotych od dziekana dekanatu włoszczowskiego, księdza prałata Zygmunta Pawlika). W kategorii solistów najlepiej, zdaniem jury, zaśpiewała Magdalena Chołuj z Morawicy (nagroda - 300 złotych od księdza kanonika Leszka Dziwosza z Włoszczowy). W grupie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych pierwszego miejsca nie przyznano. - Poziom artystyczny konkursu był bardzo dobry - powiedział doktor Szczyrba.

Organizatorem Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek był Wojewódzki Dom Kultury imienia Józefa Piłsudskiego w Kielcach, a współorganizatorem - Dom Kultury we Włoszczowie. Nagrody finansowe ufundowali: burmistrz Włoszczowy Bartłomiej Dorywalski, starosta włoszczowski Zbigniew Matyśkiewicz, dziekan dekanatu włoszczowskiego ksiądz prałat Zygmunt Pawlik oraz ksiądz kanonik Leszek Dziwosz. Łączna pula nagród pieniężnych wyniosła w tym roku 6 tysięcy złotych. Patronat honorowy nad przeglądem objął marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas. Patronat medialny sprawowało "Echo Dnia".

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
janusz

Ale nie czyni mnie laikiem. 

Napisałem - takie jest moje zdanie i go nie zmienię.

A układy były i są. 

G
Gość
W dniu 02.02.2014 o 21:52, janusz napisał:

A wykształcenie wyższe muzyczne Ci wystarczy czy chcesz dyplom zobaczyć?Za mało wiesz o tyś świecie muzyki.Takie jest moje zdanie i go nie zmienię a ty możesz tkwić w tym przekonaniu, że werdykt jest trafny.Poznasz układy i zależności to może zrozumiesz - po latach.

To że masz dyplom nie czyni cię ekspertem. Nie wątpię że układy w tym muzycznym świecie istnieją, ale  nie każdy werdykt który nie jest po naszej mysli tym można tłumaczyć. Trochę pokory wobec innych gustów a nie tylko narzucanie swoich racji bez dobitnego uzasadnienia ich słuszności. Swoja drogą ciekawa jestem kogo według ciebie tak bardzo skrzywdziło jury, bo po ilości braw od widzów ciężko sie zorientować zwłaszcza że kilku wykonawców w tym równiez laureaci otrzymali od widzów mnóstwo braw ? Ktoś ci raczej nadepnął na "honor".

j
janusz

A wykształcenie wyższe muzyczne Ci wystarczy czy chcesz dyplom zobaczyć?

Za mało wiesz o tyś świecie muzyki.

Takie jest moje zdanie i go nie zmienię a ty możesz tkwić w tym przekonaniu, że werdykt jest trafny.

Poznasz układy i zależności to może zrozumiesz - po latach.

 

M
Malwina
W dniu 01.02.2014 o 08:55, janusz napisał:

Jeśli nie jesteś zawodowym muzykiem to nie utwierdzaj wszystkich w przekonaniu, że werdykt jury był trafny.Ja akurat jestem więc się z nim nie zgadzam.Jeśli uważasz, że zespoły ludowe były najbardziej kłopotliwą da jury kategorią to się mylisz. Popełnili wielki błąd w swojej ocenie - ale tu zaważyły znajomości, bo nie sądzę by przewodniczący nie potrafił ocenić trudności i jakości wykonywanego repertuaru.Ale cóż - na układy nie ma rady.

Coś mi się wydaje że to własnie ty na siłę próbujesz udowodnić swoje racje a to znaczy że prawdobodobnie osobiście  byłeś w jakiś sposób w to zaangazowany a to sprawia że z pewnością nie jesteś obiektywny i dlatego niewiarygodny. Kazdy ma prawo do swojej opinii w tej sprawie, ty również, ale nie wciskaj kitu o tym zawodowym muzykowaniu bo tyle to może powiedzieć każdy kto spiewa lub gra na jakimś instrumencie i ma trochę słuchu, masz zwyczajnie osobisty żal do jurorów i tyle w temacie, nie daje ci to jednak prawa do krytykowania umiejętności laureatów bo tak sie sklada że wielu z nich jest równiez laureatami wielu innych konkursów nie tylko wojewódzkich ale nawet ogólnopolskich, czy uważasz że tam również zasłużyli się jedynie znajomościami?

j
janusz

Jeśli nie jesteś zawodowym muzykiem to nie utwierdzaj wszystkich w przekonaniu, że werdykt jury był trafny.

Ja akurat jestem więc się z nim nie zgadzam.

Jeśli uważasz, że zespoły ludowe były najbardziej kłopotliwą da jury kategorią to się mylisz. 

Popełnili wielki błąd w swojej ocenie - ale tu zaważyły znajomości, bo nie sądzę by przewodniczący nie potrafił ocenić trudności i jakości wykonywanego repertuaru.

Ale cóż - na układy nie ma rady.

 

M
Malwina
W dniu 30.01.2014 o 22:47, janusz napisał:

 Pewnie tak, tyle, że było inaczej niż myślisz.Co do poprawności to było ich więcej w tych wykonaniach, które nie zostały dostrzeżone przez jury.Mniej znajomości więcej profesjonalizmu i będzie sprawiedliwie. 

Tak się składa że byłam na tym konkursie, wykonań podobało mi się dużo, ale mimo że nie jestem profesjonalitką w tej dziedzinie to słoń mi na ucho nie nadepnął i szczerze powiedziawszy nagrody podzieliłabym w ten sam sposób. Najtrudniejszy wybór był w kategorii zespołów śpiewaczych (ludowych) bo tu naprawdę większość była wspaniała i o zwycięstwie decydowały niuanse. Tak czy inaczej zawsze ktoś bedzię się czuł pokrzywdzony.

j
janusz
W dniu 30.01.2014 o 15:22, Malwina napisał:

Jest taki punkt, ale wazniejszy od tego punktu jest ten który mówi o poprawności wykonania, po za tym najwiekszy aplauz mieli ci z którymi przyjechało najwięcej gości. Jak dla mnie werdykt w pełni sprawiedliwy.

 


Jest taki punkt, ale wazniejszy od tego punktu jest ten który mówi o poprawności wykonania, po za tym najwiekszy aplauz mieli ci z którymi przyjechało najwięcej gości. Jak dla mnie werdykt w pełni sprawiedliwy.

Pewnie tak, tyle, że było inaczej niż myślisz.

Co do poprawności to było ich więcej w tych wykonaniach, które nie zostały dostrzeżone przez jury.

Mniej znajomości więcej profesjonalizmu i będzie sprawiedliwie.

M
Malwina
W dniu 30.01.2014 o 08:59, janusz napisał:

Szkoda, że jury nie dostrzegło tego który wykonawca otrzymał wielki aplauz publiczności.Były to zasłużone brawa. W regulaminie jest też punkt:"ogólny wyraz artystyczny" tego zwycięzcom brakowało.

Jest taki punkt, ale wazniejszy od tego punktu jest ten który mówi o poprawności wykonania, po za tym najwiekszy aplauz mieli ci z którymi przyjechało najwięcej gości. Jak dla mnie werdykt w pełni sprawiedliwy.

m
marta

Jak będziecie tak długo radzić nad werdyktem to sami będziecie odbierać nagrody. Kto to widział 2 i pół godziny trzymać ludzi w taką pogodę. 

Organizatorzy poprawcie się inaczej sami będziecie brać udział w konkursie bo nikt nie przyjedzie.

Ps. Przynajmniej trzeba było po herbacie dać wykonawcom na wasz koszt.

Wstyd

j
janusz

Szkoda, że jury nie dostrzegło tego który wykonawca otrzymał wielki aplauz publiczności.

Były to zasłużone brawa. W regulaminie jest też punkt:

"ogólny wyraz artystyczny" tego zwycięzcom brakowało.

 

 

 

G
Gość

znowu ten w okularach

Z
Zbyszek

A kto wziął resztę tej kwoty z 6 tys? Po dodaniu sumy nagród nijak nie wychodzi 6 tys.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3