Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Świętokrzyskiem. Jak przebiega kwarantanna?

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Rośnie liczba zarażonych koronawirusem w Polsce, ale również w Świętokrzyskiem jest trudna sytuacja. Przypadków z podejrzeniem zachorowania jest coraz więcej. Obecnie 10 osób przebywa w szpitalach, 289 jest pod nadzorem epidemiologicznym, a 20 objętych kwarantanną. Co to oznacza?

Koronawirus rozwija się w przeciągu 14 dni, dlatego tak ważne jest kontrolowanie zdrowia osób, które mogły być narażone na zachorowanie. Ważne jest także nie dopuszczenie do zarażania innych.

Kwarantanna, czyli izolacja
Kwarantanna polega na całkowitym odizolowaniu osoby, która może być nosicielem choroby. To takie osoby, które na przestrzeni ostatnich 14 dni przebywały w kraju, w którym występują przypadki zachorowania na koronawirusa, pracowały w miejscu, w którym byli zarażeni pacjenci lub mieli bliski kontakt z osobą, u której zdiagnozowano koronawirusa.

Takie osoby same mogą zdecydować czy kwarantannę przechodzą w domu, szpitalu czy wyznaczonym w każdym powiecie ośrodku. Osoby te są cały czas pod nadzorem służb medycznych i sanitarnych. W poniedziałek wieczorem w całym województwie takich osób było 20.

Jak to wygląda? Osoba objęta kwarantanną powinna sama przebywać w mieszkaniu oraz unikać kontaktu z innymi. Należy obserwować swoje samopoczucie, często mierzyć temperaturę, a w razie pojawienia się niepokojących objawów zgłosić to służbom ratunkowym. Jeśli pozostajemy we własnym mieszkaniu warto kontaktować się telefonicznie z bliskimi i prosić, by robiąc dla nas zakupy, pozostawiali je pod drzwiami.

Kara za złamanie zasad?
Na stronie Ministerstwa Zdrowia widnieje informacja, że za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi kara nawet w wysokości 5000 złotych.

Nadzór epidemiologiczny
Nadzór epidemiologiczny sprawowany jest nad osobami, które na terenie Polski mogły mieć kontakt z osobami podejrzanymi o zarażenie lub tymi, którzy wrócili z zagrożonych terenów. 

Jak wynika z ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi: „Nadzór epidemiologiczny - obserwacja osoby zakażonej lub podejrzanej o zakażenie, bez ograniczenia jej swobody przemieszczania się, wykonywanie badań sanitarno-epidemiologicznych u tej osoby w celu wykrycia biologicznych czynników chorobotwórczych lub potwierdzenia rozpoznania choroby zakaźnej oraz zebranie, analiza i interpretacja informacji o okolicznościach i skutkach zakażenia (nadzór indywidualny), jak i stałe, systematyczne gromadzenie, analiza oraz interpretacja informacji o zachorowaniach lub innych procesach zachodzących w sferze zdrowia publicznego, wykorzystywane w celu zapobiegania i zwalczania zakażeń lub chorób zakaźnych (nadzór ogólny)”.

Nadzorowi podlegają osoby zupełnie zdrowe. Polega to na tym, że osoba objęta nadzorem może wykonywać codzienne czynności – pracować, chodzić do szkoły, sklepu i tak dalej, ale powinna sama się obserwować i mierzyć często temperaturę. Nadzór prowadzony jest przez pracowników inspekcji sanitarnej. W poniedziałek wieczorem nadzorem objętych było 289 osób i ta liczba rośnie lawinowo.

Podejrzewasz chorobę?
Osoba, która manifestuje chorobę – ma podwyższoną temperaturę ciała, kaszle, skarży się na bóle w piersiach, lub taka która wróciła z terenów, gdzie występuje szczególne ryzyko powinna niezwłocznie zgłosić się na oddział zakaźny lub telefonicznie poinformować najbliższą terenową stację epidemiologiczną. Oddziały Zakaźne w województwie świętokrzyskim znajdują się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach (przy ulicy Radiowej), w Szpitalu w Starachowicach i w szpitalu w Busku-Zdroju. Do czasu zgłoszenia się do odpowiedniej placówki, należy unikać większych skupisk ludzi i najlepiej pozostać w domu.

Absolutnie nie wchodzimy na inne oddziały i nie stwarzamy niebezpiecznych sytuacji. Na drzwiach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego znajduje się kartka z takimi informacjami: „W przypadku podejrzenia zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 należy: bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić właściwą terenową stację epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Nie należy zgłaszać się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego”.

Gdy zostaniemy przyjęci na oddział zakaźny, szpital pobiera od pacjenta materiał do badania i przewozi go do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, gdzie działa już laboratorium wykrywające koronawirusa. Tam próbki identyfikowane są odpowiednimi testami.

Zobacz także:Koronawirus w Świętokrzyskiem? [RAPORT NA BIEŻĄCO]

Polecamy: Epidemia koronawirusa - raport minuta po minucie najnowszych informacji dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Jakie są objawy i jak się chronić? Zobaczcie

Zobacz też, jak prawidłowo myć ręce:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie