Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kościół w Łosieniu ma 50 lat. Sumie Jubileuszowej przewodniczył biskup Marian Florczyk. Piękna uroczystość, wielu wiernych. Zobacz zdjęcia

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
Wideo
od 7 lat
Ważna uroczystość odbyła się w niedzielę, 3 grudnia, w parafii Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Łosieniu w powiecie kieleckim. Sumie Jubileuszowej z okazji 50 rocznicy konsekracji kościoła przewodniczył ksiądz biskup Marian Florczyk. Mszę świętą koncelebrowali kapłani z tej parafii i zaproszeni na tę uroczystość, a uczestniczyło w niej wielu wiernych.

Uroczysta Suma Jubileuszowa w parafii Łosień z biskupem Marianem Florczykiem

Ksiądz Czesław Parkita, który od 2021 roku pełni posługę proboszcza w tej parafii, razem z wikariuszem księdzem Marcinem Jaworskim i parafianami pięknie przygotowali uroczystości jubileuszowe z okazji 50. rocznicy konsekracji kościoła.

Zobacz zdjęcia z uroczystości

Kościół konsekrował biskup Edward Materski

-Mija 50 lat od konsekracji kościoła w Łosieniu. 2 grudnia 1973 roku, w pierwszą niedzielę adwentu, biskup Edward Materski konsekrował tę świątynię. Wszystko było podobno jak dziś - zima, śnieg, bardzo dużo ludzi, tylko mnie nie było. Jubileusz 50 lat jest świętem radości. Trzeba docenić to, co się tutaj dokonało. Tu były biedne ziemie, nie było energii elektrycznej, trzeba było mieć dużo siły, trzeba było włożyć dużo zbiorowego wysiłku, żeby wybudować kościół. To zaangażowanie tych ludzi do życia wspólnotowego, do życia Bogiem nadal jest, co było widać na dzisiejszej mszy świętej. Było bardzo dużo osób. Podziwiam wdzięczność tych ludzi swoim proboszczom. Do tej pory było ich pięciu i wszystkim wyrażali swoją wdzięczność za to, co zrobili dla tej parafii. Oby zachowali te wartości na następne lata, a jak za 50 lat będą obchodzić 100-lecie i mnie zaproszą, to przyjadę

- z uśmiechem zakończył ksiądz biskup Marian Florczyk.

Z parafii Łosień, która obecnie liczy 2300 osób, pochodzi czterech księży - Henryk Gawroński, Leszek Sztandera, Jacek Karliński i Edward Giemza oraz cztery siostry zakonne. Jako ostatnia śluby wieczyste w sierpniu tego roku złożyła siostra Agata.

- Po 14 latach budowy w trudnych warunkach postawiono ten kościół i 50 lat temu go poświęcono. To świadczy o wierze dawnych parafian. Ale to, że tak wygląda, jest tak utrzymywany i zawsze jest pełny ludzi, to świadczy o wierze obecnych parafian. Cieszymy się, że te mury są ożywiane obecnością żywego Kościoła, ludzi tutaj ochrzczonych i przystępujących do innych sakramentów

- powiedział ksiądz proboszcz Czesław Parkita.

W czasie mszy świętej, na której była delegacja z Piekoszowa oraz reprezentacja Rycerzy Kolumba, ksiądz biskup Marian Florczyk poświęcił dwa obrazy, które zostały już w parafii. Jeden z nich - obraz Matki Bożej Miłosierdzia z Piekoszowa - przekazał proboszcz i kustosz tamtejszego sanktuarium ksiądz Zygmunt Kwieciński. Drugi to obraz świętego Józefa, który peregrynował po parafiach, w których są Rycerze Kolumba.

Historia kościoła w Łosieniu

Jak informuje strona diecezji kieleckiej, parafia została erygowana w 1965 roku, wydzielono ją z parafii Piekoszów oraz Łopuszno i Strawczyn. Kościół był konsekrowany przez biskupa Edwarda Materskiego w 1973 roku. Autorem aranżacji wnętrza kościoła z większością jego detali i kolorystką, była kielecka art. plastyk Izabela Borowska. W ołtarzu głównym pod stylizowanym współcześnie krucyfiksem jest ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem. W podobnej stylistyce utrzymane są stacje Drogi Krzyżowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie