Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parafia świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach ma 40 lat. Uroczystej mszy świętej przewodniczył biskup Jan Piotrowski

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
W parafii świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach odprawiona została msza święta dziękczynna z okazji 40. rocznicy powstania tej parafii. Przewodniczył jej biskup kielecki Jan Piotrowski, a koncelebrowało wielu kapłanów, również tych, którzy w ostatnich latach posługiwali w tej parafii.

Uroczysta msza święta z okazji 40-lecia parafii świętego Maksymiliana Marii Kolbego

W czasie uroczystej mszy świętej pod przewodnictwem Pasterza Kościoła Kieleckiego Jana Piotrowskiego modlono się za księdza Józefa Zbroszczyka, pierwszego proboszcza tej parafii oraz za wszystkich budowniczych tej świątyni. Na tę uroczystość zostali zaproszeni wszyscy księża wikariusze pracujący w ciągu ostatnich 11 lat i księża z dekanatu.

Zdjęcia z uroczystej mszy świętej

W homilii ksiądz biskup Jan Piotrowski przypomniał historię tej parafii i postać jej patrona - świętego Maksymiliana Marii Kolbego.

- Całe Jego życie było pełne miłości Boga i bliźniego, za którego poszedł na śmierć głodową, co uczyniło Go świętym. A więc moi drodzy, aureola świętości nie spada z nieba, ale do nieba prowadzi

- mówił w czasie homilii biskup kielecki Jan Piotrowski.

Mszę świętą dziękczynną koncelebrowało wielu kapłanów, między innymi związanych z tą parafią.
Mszę świętą dziękczynną koncelebrowało wielu kapłanów, między innymi związanych z tą parafią. Kamil Bielaszewski

Proboszczem parafii świętego Maksymiliana Marii Kolbego od 2012 roku jest ksiądz Grzegorz Pałys, a wikariuszami ksiądz Piotr Orlikowski, ksiądz Piotr Wojtasiński i ksiądz Kamil Banasik.

Historia parafii świętego Maksymiliana Marii Kolbego

Jak informuje strona diecezji kieleckiej, 10 października 1982 roku Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił w Rzymie kamień węgielny pod budowę kościoła. 12 grudnia 1982 roku na plac kościelny przybył biskup Stanisław Szymecki, aby poświęcić krzyż i plac budowy. W uroczystościach wzięło udział blisko 7 tysięcy osób. Kolejna uroczystość odbyła się wiosną 3 kwietnia 1983 roku w Niedzielę Wielkanocną. Na zbudowanym ołtarzu polowym biskup Jan Gurda odprawił pierwszą Mszę Świętą i od tej chwili w każdą niedzielę aż do 4 września 1983 roku, tj. do poświęcenia kaplicy parafialnej, sprawowana tu była Eucharystia.

10 października 1982 roku Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił w Rzymie kamień węgielny pod budowę kościoła.
10 października 1982 roku Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił w Rzymie kamień węgielny pod budowę kościoła. Kamil Bielaszewski

12 grudnia 1999 roku biskup Kazimierz Ryczan z biskupami pomocniczymi poświęcił Kościół podczas uroczystej Mszy Świętej. Konsekracja kościoła miała miejsce 9 listopada 2008 roku, dokonał jej biskup Kazimierz Ryczan. W ołtarzu głównym znajduje się figura Chrystusa na krzyżu. W oknach witraże, przedstawiające sceny z życia świętego Maksymiliana, wizerunki Matki Bożej i postaci Świętych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie