Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krasocińska biblioteka po raz czwarty najlepsza w województwie świętokrzyskim

Rafał Banaszek
Rafał Banaszek
Reprezentacja gminy Krasocin na gali w Bibliotece Narodowej w Warszawie: (od lewej) wójt gminy Ireneusz Gliściński, starszy bibliotekarz Anna Pawelec, główna księgowa Anna Siwek, dyrektor biblioteki Magdalena Kowalczyk oraz dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.
Reprezentacja gminy Krasocin na gali w Bibliotece Narodowej w Warszawie: (od lewej) wójt gminy Ireneusz Gliściński, starszy bibliotekarz Anna Pawelec, główna księgowa Anna Siwek, dyrektor biblioteki Magdalena Kowalczyk oraz dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski. UG Krasocin
Gminna Biblioteka Publiczna w Krasocinie po raz czwarty z rzędu została najlepszą biblioteką województwa świętokrzyskiego i znalazła się w gronie 20 najlepszych tego typu instytucji w Polsce.

28 listopada w Bibliotece Narodowej w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w rankingu bibliotek 2018, zorganizowanym przez Instytut Książki i dziennik „Rzeczpospolita”. Od 2011 roku Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagradzają biblioteki i samorządy za ich zaangażowanie w rozwój i dobre zarządzanie bibliotekami publicznymi.

W tym roku krasocińska placówka po raz kolejny zajęła zaszczytne pierwsze miejsce w naszym województwie oraz uplasowała się na 20 miejscu w kraju, awansując o 5 miejsc. Dyplomy odebrali wójt gminy Ireneusz Gliściński oraz dyrektor biblioteki Magdalena Kowalczyk. Dodajmy, że na liście 150 najlepszych bibliotek w Polsce znalazły się jeszcze dwie inne placówki z województwa świętokrzyskiego – na 97 miejscu Połaniec, a na 136 Pińczów.

Organizatorzy rankingu rozesłali ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast (z wyłączeniem stolic powiatów). W rankingu brano pod uwagę między innymi powierzchnię biblioteki w przeliczeniu na 1 tysiąc mieszkańców oraz średnie zatrudnienie w placówce.

Liczył się także czas pracy biblioteki, wielkość księgozbioru oraz zakupione nowe książki. Dodatkowe punkty można było zdobyć za dostępność dla czytelników prasy, dostęp do nowych mediów, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne, literackie.

W tym roku po raz pierwszy w ankiecie dodano pytania dotyczące między innymi niestandardowych form wypożyczania książek, na przykład książka na telefon, udostępniania ebooków, czy obecności w mediach społecznościowych.

Wszystkie te usługi i wiele innych, a zwłaszcza bardzo bogatą ofertę zajęć dla wszystkich grup użytkowników, oferuje krasocińska placówka, zarządzana od pół roku przez Magdalenę Kowalczyk.

– Bardzo się cieszymy z tego wyróżnienia. Motywuje nas ono do jeszcze większych starań, podnosi poprzeczkę. Za rok chcemy być jeszcze lepsi! Marzymy, aby wbrew ogólnopolskim tendencjom spadkowym u nas wzrastała liczba czytelników i wypożyczeń, abyśmy stali się ważnym i potrzebnym miejscem dla każdego mieszkańca gminy – twierdzi dyrektorka biblioteki.

- Nasz sukces zawdzięczamy wspaniałej współpracy z władzami samorządowymi oraz okolicznymi szkołami i organizacjami pozarządowymi – dodaje pani Magdalena.

- To kolejne wyróżnienie jeszcze bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że utworzenie nowej siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasocinie w ramach projektu „Biblioteka +” było strzałem w dziesiątkę – podkreśla zadowolony Ireneusz Gliściński.

Przypomnijmy, że nowa siedziba biblioteki powstała w maju 2014 roku na drugim piętrze miejscowej szkoły podstawowej. Obiekt zajmuje ponad 422 metry kwadratowe powierzchni i składa się z wypożyczalni dla dorosłych, dzieci i młodzieży, mediateki, kącika do wypoczynku i pomieszczeń administracyjnych.

Został przystosowany do obsługi wszystkich grup użytkowników. Z myślą o osobach starszych, niepełnosprawnych i matkach z dziećmi w wózkach wybudowano nawet windę.

Proces wypożyczenia książek jest tutaj całkowicie skomputeryzowany. Biblioteka wyposażona jest w monitoring oraz system zabezpieczenia zbiorów w technologii radiowej (RFID). Dzięki zamontowaniu tak zwanej wrzutni zewnętrznej, czytelnicy mogą całodobowo zwracać publikacje bądź płyty DVD.

Nowoczesna biblioteka w Krasocinie powstała dzięki funduszom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości prawie 1,4 miliona złotych. Wkład własny (około 465 tysięcy) zapewniła gmina Krasocin. Łącznie inwestycja ta pochłonęła ponad 1,8 miliona złotych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


ZOBACZ TAKŻE: Miasto dla Małych, odc.3

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie