Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kręcą u nas, bo tu jest pięknie!

Lidia CICHOCKA [email protected]
Współczesne elementy ulicy Zamkowej muszą zniknąć: żywopłot zasłoni mur, a chodnik przykryje ziemia.
Współczesne elementy ulicy Zamkowej muszą zniknąć: żywopłot zasłoni mur, a chodnik przykryje ziemia. fot. Dawid Łukasik
Na terenie skansenu w Tokarni trwają zdjęcia do ekranizacji "Ślubów panieńskich" Aleksandra Fredry, w niedzielę filmowcy pojawią się w Kielcach. W filmie, który reżyseruje Filip Bajon, grają między innymi Borys Szyc, Maciej Stuhr i Marta Żmuda Trzebiatowska.

W zabytkowym dworze, przeniesionym z Suchedniowa do skansenu, ulokowano dwór Albina (Borys Szyc). Wczoraj od 7 rano kręcono przed nim kolejne sceny. Czasami sytuacja wymykała się spod kontroli i Edyta Olszówka, grająca mamę Anieli, naprawdę krzyczała ze strachu. Tak było, gdy Albin wyrzucił woźnicę z powozu, krzyknął przy tym głośno, a spłoszone konie zerwały się, zanim zdążył chwycić lejce. Na szczęście aktorka zachowała zimną krew i udało się jej (z tylnego siedzenia) przechwycić i ściągnąć wodze.

FILMOWE MIASTECZKO

W skansenie powstało całe filmowe miasteczko, aktorzy pracują po kilkanaście godzin na dobę i potrzebują zaplecza. Dostępu do nich broni jednak ochrona.

W niedzielę zagra kielecka ulica Zamkowa, którą będą jeździć filmowi Albin, Gustaw i Radost. Przygotowanie dworu do zagrania w filmie było proste, znacznie większego zachodu wymagała ulica, która ma piękny bruk, ale współczesne chodniki, lampy i żywopłot.

Ten ostatni zostanie zakryty murem, lampy będą zdemontowane, a chodniki zasypane ziemią. Prace zaczęły się już w piątek, ale ziemia będzie zwożona dopiero w niedzielę rano. Utrudnieniem dla filmowców jest fakt, że w niedzielny wieczór w ogrodzie pałacyku odbędzie się koncert. - Nie mamy wyjścia, będziemy kręcić bez dźwięku o zmierzchu - mówi odpowiedzialna za przygotowanie planu Katarzyna Celmer.

REŻYSER ZACHWYCONY KIELECCZYZNĄ

Zdjęcia do "Ślubów panieńskich" mają się zakończyć 7 października. Warto przypomnieć, że kilka lat temu ten sam reżyser wykorzystał inne świętokrzyskie plenery: w "Przedwiośniu" zagrał pałac w Chrobrzu. - Ja znam Kielecczyznę i ona bardzo mi się podoba, a skansen w Tokarni jest wspaniały do zdjęć, bo jest mało muzealny - powiedział reżyser.

Bajon realizuje "Śluby panieńskie" według własnego scenariusza, który napisał na podstawie utworu Fredry. Zgodnie z intencją reżysera, film ma być kostiumową komedią romantyczną, współczesną, akcentującą wszystko, co ma związek z pieniędzmi (małżeństwa były w tamtych czasach kontraktami) i erotyką.

Utwór "Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca. Komedia w pięciu aktach wierszem" po raz pierwszy wystawiono w 1833 r. we Lwowie. Intryga zawiązuje się, gdy starsi państwo - Radost i pani Dobrójska - postanawiają doprowadzić do małżeństwa bratanka Radosta - Gucia z Anielą - córką Dobrójskiej. Gucio, trzpiot i wesołek, nie myśli o poważnym związku z kobietą. Aniela to z kolei wzór cnót niewieścich. Dwoje pozostałych bohaterów to Klara i Albin. Klara - błyskotliwa i złośliwa - igra z miłością egzaltowanego Albina, będącego parodią bohatera werterowskiego. Dziewczęta postanawiają nie wychodzić za mąż, a zamiast tego dręczyć adorujących je mężczyzn obojętnością i chłodem.

DOBOROWA OBSADA

Bohaterów komedii Aleksandra Fredry grają: Borys Szyc (Albin), Maciej Stuhr (Gustaw), Anna Cieślak (Aniela), Marta Żmuda Trzebiatowska (Klara), Edyta Olszówka (pani Dobrójska) i Robert Więckiewicz (Radost). W obsadzie są też Andrzej Grabowski (w roli ojca Klary) i Wiktor Zborowski (służący Jan).
Autorem zdjęć jest ceniony operator Witold Stok,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie