Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krew potrzebna jest zawsze! Zostań krwiodawcą

Luiza BURAS-SOKÓŁ
Mimo wielu prób nie udało się wynaleźć leku mogącego zastąpić krew. Tylko dobra wola krwiodawcy może uratować życie potrzebującej krwi osoby.
Mimo wielu prób nie udało się wynaleźć leku mogącego zastąpić krew. Tylko dobra wola krwiodawcy może uratować życie potrzebującej krwi osoby. fot. Łukasz Zarzycki
Wystarczy poświęcić godzinę, by podzielić się tym jednym z najcenniejszych leków i komuś pomóc. To nie jest trudne, trzeba mieć jednak na uwadze pewne zalecenia. Warto się z nimi zapoznać, by móc jeszcze lepiej przysłużyć się chorym w potrzebie.

By stać się krwiodawcą nie trzeba spełniać wygórowanych wymagań ani wypisywać stosu dokumentów. Przy rejestracji otrzymujemy jedynie "Kwestionariusz dla Dawcy", który należy rzetelnie wypełnić, następnie w laboratorium oddajemy próbkę krwi do podstawowych badań. Po krótkiej chwili lekarz przeprowadzi krótkie badanie fizykalne, wyjaśni ewentualne wątpliwości przyszłego dawcy, odpowie na pytania i zakwalifikuje, bądź nie do oddania krwi.

Kto może być krwiodawcą?

Tu oddasz krew

Krwią można się podzielić w Kielcach, ul. Jagiellońska 66 od poniedziałku do piątku, w godz. 7-14 (w środy 7-16.30) oraz w: Staszowie - ul. Wschodnia 23 w godz. 7.30-10.30, Końskich - ul. Gimnazjalna 41 w godz. 8-11, Ostrowcu Świętokrzyskim - ul. Szymanowskiego 11 w godz. 7-13, Sandomierzu - ul. Schinzla 13 w godz. 7-10.30, Skarżysku - Kamiennej - ul. Szpitalna 1 w godz. 7-12, zamiejscowym punkcie pobrań w Starachowicach, ul. Radomska 70 w każdy wtorek oraz punkcie pobrań w Busku Zdroju, ul. Boh. Warszawy 67 w ostatni piątek każdego miesiąca.

Krwiodawcą może być dorosła osoba w wieku od 18. do 65. roku życia, która waży powyżej 50 kilogramów. Istnieją także przeciwwskazania. Dawcą nie powinien być ktoś, kto chorował na żółtaczkę bądź kiłę, cierpi na cukrzycę, choroby tarczycy lub układu krążenia (nadciśnienie) czy choroby płuc. U potencjalnego dawcy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie powinno wykonywać się akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych (gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz zabiegów chirurgicznych. Po przebyciu grypy, zakażenia grypopochodnego lub infekcji z gorączką powyżej 38 stopni krew można oddać co najmniej cztery tygodnie od czasu ustąpienia objawów i wyzdrowienia, podobny czas obowiązuje po zakończeniu leczenia antybiotykami. Nie należy oddawać krwi w okresie miesiączkowania i trzy dni po zakończeniu miesiączki, należy wstrzymać się z oddawaniem krwi siedem dni po zabiegach stomatologicznych.

Co jeść?

Ważne jest, by dawca na dzień przed donacją oraz rano zadbał o prawidłową dietę, która sprawi, że jakość krwi będzie lepsza. Produkty wskazane do spożycia to herbata, kawa zbożowa i naturalna, soki owocowe i warzywne, maślanka, kefir, mleko i zupy mleczne na bazie makaronu, ryżu, kaszy, płatków, pieczywo, twaróg, chudy ser biały, dżem, powidła, miód - zarówno naturalny, jak i sztuczny, warzywa i owoce. Dobrze jest także zjeść bogate w białko mięso - chude wędliny, ryby, drób, niezbyt tłustą wołowinę.

Przed oddaniem krwi należy natomiast szczególnie wystrzegać się alkoholu i ciężkich produktów, takich jak śmietana, majonez, jaja, żółte sery, smalec, margaryna i masło roślinne, wszelkiego rodzaju oleje i dania smażone bądź opiekane na tłuszczu. Należy unikać tłustych mięs, boczku, bekonu, kiełbasy, wieprzowiny, baraniny, kaszanki, salcesonu, pasztetów i konserw rybnych, a także słodyczy, zwłaszcza lodów i ciężkich kremów.

Dla dawcy

Za pierwszym razem oddajemy 450 mililitrów krwi, zaś podczas kolejnej wizyty możemy oddać albo taką samą ilość krwi (mężczyźni sześć razy w roku, kobiety cztery razy), albo osocze metodą plazmaferezy automatycznej (600 mililitrów co dwa tygodnie) bądź też płytki krwi.

Po donacji dawca otrzymuje zaświadczenie w celu usprawiedliwienia nieobecności w pracy, posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kalorii (8 czekolad) oraz zwrot kosztów przejazdu. Każdy krwiodawca może także odliczyć roczną darowiznę krwi od podstawy opodatkowania.

Na prośbę dawcy wydawane są wyniki badań, które zostały wykonane przed pobraniem. Jest to oznaczenie grupy krwi, poziom hemoglobiny (raz w roku pełna morfologia krwi z rozmazem krwi obwodowej), wyniki badań w kierunku nosicielstwa HBV, HCV i HIV oraz wyniki testu kiłowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie