Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Penderecki zdominował festiwalową sobotę

Redakcja
Elżbieta Penderecka w zakrystii kościoła świętego Brata Alberta w Busku Zdroju pomagała mężowi przygotować się do koncertu.
Elżbieta Penderecka w zakrystii kościoła świętego Brata Alberta w Busku Zdroju pomagała mężowi przygotować się do koncertu. Piotr Kaleta
Maestro Penderecki przybył do Szkoły Muzycznej w Busku Zdroju, gdzie nadał swoje imię tej placówce. - To wyjątkowa uroczystość i ogromny zaszczyt nosić imię tak wielkiej postaci, jaką jest Krzysztof Penderecki - podkreśliła Aleksandra Sikora, dyrektorka szkoły. - Mam nadzieję, że ogromny dorobek twórczy i potęga charakteru Mistrza będą wzorem dla naszych wychowanków.

W poniedziałek i we wtorek na festiwalu

W poniedziałek i we wtorek na festiwalu

Poniedziałek, 30 czerwca. Busko-Zdrój, godzina 15 - park zdrojowy. Salonowa Orkiestra Zdrojowa, Jakub Oczkowski - tenor; godzina 16.30 - Pensjonat Sanato. Spotkanie z Włodkiem Pawlikiem, światowej sławy pianista jazzowm i kompozytorem, zdobywcą Nagrody Grammy; godzina 19 - Buskie Samorządowe Centrum Kultury. Grupa Mocarta, bilety w cenie 60 złotych; godzina 22 - Buskie Samorządowe Centrum Kultury. Zdobywca Grammy Włodek Pawlik - fortepian, Paweł Pańta - kontrabas, Cezary Konrad - perkusja. Bilety w cenie 60 złotych.
Wtorek, 1 lipca. Godzina 15 - sanatorium Marconi w Busku- Zdroju. "Przeboje muzyki klasycznej" - Łukasz Długosz - flet, Agata Kielar - flet, Juliusz Klein - klarnet, Jan Markowski - gitara oraz Orkiestra Kameralna Wirtuozi Lwowa, Czesław Grabowski - dyrygent. Wstęp wolny. Godzina 16.30 - kawiarnia Cynamonowa. Promocja książki, spotkanie z Wiesławem Ochmanem, Adamem Czopkiem, Juliuszem Multarzyńskim; godzina 20 - Sanatorium Swit w Solcu Zdroju. "Operetkowy zawrót głowy", Iwona Socha - sopran, Dariusz Stachura - tenor, Strauss Ensemble. Wstęp wolny; godzina 20, Buskie Samorządowe Centrum Kultury. Johann Strauss, "Noc w Wenecji" - operetka w wykonaniu zespołu Gliwickiego Teatru Muzycznego. Bilety w cenie 60 złotych.

Krzysztof Penderecki odsłonił tablicę szkoły noszącej od soboty imię kompozytora i wpisał się do księgi pamiątkowej. Gość zaskoczony został wystawą plakatów z napisami uczniowskich wrażeń na temat dzieł kompozytora. Był też czas na spotkanie Mistrza z uczniami, nauczycielami i rodzicami. Uczniowie pytali, maestro opowiadał o początkach zainteresowania muzyką, o podróżach, najbliższych planach. Krzysztof Penderecki wyznał, że spotkanie z muzyką zaczął od gry na skrzypcach. - Dziadek - mimo oporu rodziców - dawał wnukowi drobne pieniądze na cukierki za każde dodatkowe godziny ćwiczeń na skrzypcach. Być może to zadecydowało, że wybrałem muzyczną drogę - dodał z lekkim uśmiechem mistrz, który następnie w parkowej alei zasadził dęba szypułkowego o imieniu Krzysztof.

Wieczorem mistrz poprowadził koncert "Missa Brevis" w kościele świętego Brata Alberta w Busku Zdroju. W wyjątkowo pięknym programie znalazły się utwory kompozytora: między innymi "Agnus Dei" z Polskiego Requiem, "Missa Brevis" i rzadko grane, wspaniale brzmiące Hymn do świętego Daniela i Hymn do świętego Wojciecha. Wystąpiły Chór Filharmonii Krakowskiej i Orkiestra Akademii Beethovenowskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie