Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ksiądz Adam Boniecki przyciągnął tłumy kielczan (WIDEO)

Tomasz Trepka
Na trudne pytania, dotyczące między innymi wydarzeń Marca 1968 roku, relacji polsko-żydowskich oraz aktualnych problemów Kościoła katolickiego, musiał odpowiedzieć ksiądz Adam Boniecki – wieloletni redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”, dziennikarz i publicysta. Spotkanie z duchownym zainaugurowało organizowany w Kielcach przez Stowarzyszenie imienia Jana Karskiego Festiwal Czytelniczy Literatury i Poezji „Wolność i Pokój”.

Były redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego” odniósł się do przypadającej w tym roku 50. rocznicy wydarzeń Marca’68. Protesty studenckie, które wywołały szeroką reakcję społeczeństwa polskiego ogarnęły cały kraj. Towarzyszyły im wewnętrzne personalne rozgrywki w partii komunistycznej oraz kampania antysemicka, która została uruchomiona przez rządzących.

– Dla naszego środowiska, środowiska „Tygodnika Powszechnego było to całkowitym zaskoczeniem. Nasze środowisko nacechowane było niezwykłą sympatią do Żydów. Przeżywaliśmy koszmarny wstyd, co my z tymi ludźmi robimy – mówił ksiądz Boniecki o towarzyszącej wydarzeniom Marca 1968 roku kampanii antysemickiej, w wyniku której opuściło Polskę kilkanaście tysięcy osób pochodzenia żydowskiego.

Na spotkaniu nie zabrakło odniesień do problemu antysemityzmu w dzisiejszej Polsce. – Myślę, że ten pogardliwy, przedwojenny antysemityzm pokazał się w okresie Marca’68 roku – dodawał duchowny.

Z kolei prowadzący spotkanie prezes Stowarzyszenia imienia Jana Karskiego, Bogdan Białek przywoływał wypowiedzi niektórych polskich księży oraz polityków, które świadczyły o „żywym w polskim społeczeństwie antysemityzmie”. – Część z tych wypowiedzi świadczy o niewyedukowaniu i braku oczytania tych księży – komentował ksiądz Boniecki.

Duchowny nadal dostrzega liczne problemy z którymi Kościół nie potrafi się uporać. Na dowód tego przytoczył, wygłoszone w zamkniętym gronie wystąpienie, księdza kardynała Stanisława Dziwisza, który oponował przeciwko „antysemityzmowi w Radiu Maryja jako rozgłośni katolickiej”. – To było znakomite przemówienie. Jego konkluzja zakładała, że należy wymienić przynajmniej jej dyrektora – skwitował ksiądz Boniecki.

Uczestnik spotkania opowiedział również o reakcji na nie części duchownych. – Wygrał lęk, że się niepotrzebnie narażą opinii publicznej, że jest tyle ludzi związanych z Radiem Maryja, którzy odsuną się od Kościoła i nastąpi jakaś schizma – mówił ksiądz Boniecki.

Dokąd nas zaprowadzi taka postawa części hierarchów Kościoła, który obawia się gniewu ludu? – pytał Bogdan Białek.

– W moim przekonaniu to co zrobił w tej dziedzinie Jan Paweł II to nie wyparowało w kwestii akceptacji Żydów. Antysemityzm jest grzechem. Wierzę, że tego rodzaju uprzedzenia są w Polsce marginalne i nie dojdzie do powtórki z przeszłości – odpowiadał duchowny.

Wieloletni dziennikarz i publicysta wskazał, że dostrzega w polskim Kościele pozytywne zmiany. Potrzeba jednak jeszcze czasu, by dokonały się one w całości. – Kościół był antysemicki przez wieki. Sam teraz się nawraca. Najciężej nawrócić księdza, czy instytucję kościelną. Dostrzegam jednak pozytywną ewolucję myślenia w Kościele. Mam wrażenie, że ten antysemityzm w Kościele umiera – dodawał duchowny.

Gość powiedział, że jest przekonany, iż jedna nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej nie jest w stanie zburzyć wszystkiego dobrego, co dokonało się w relacjach polsko-żydowskich na przestrzeni ostatnich lat.

Większym pesymistą w kwestii roli Kościoła w nie sprzeciwianiu się odradzającej się fali antysemityzmu był Bogdan Białek.

– Miałem okazję obserwować olbrzymią pracę księdza biskup Mieczysława Cisło. Niestety nie dostrzegam dziś owoców tej pracy. Byłem kiedyś na konferencji z udziałem młodych księży. Kiedy ksiądz biskup Cisło mówił o tym, że nie wyobraża sobie księdza proboszcza, który nie dba o cmentarz żydowski leżący na terytorium jego parafii, na sali słychać było szemranie – zakończył prezes Stowarzyszenia imienia Jana Karskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie