Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ksiądz i żołnierz Honorowymi Obywatelami Włoszczowy

Rafał Banaszek
Pułkownik Zbigniew Zieliński z Warszawy, były minister Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz ksiądz profesor Henryk Witczyk z Dankowa Dużego, wybitny teolog Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, otrzymają w niedzielę tytuły Honorowych Obywateli Miasta Włoszczowy. Dołączą do grona 13 zasłużonych dla miasta i gminy osób.

Program niedzielnej uroczystości

Zbigniew Zieliński
Zbigniew Zieliński

Zbigniew Zieliński

Program niedzielnej uroczystości

Godzina 12 - msza święta w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, godzina 13.30 - uroczysta sesja Rady Miejskiej w Domu Kultury, godzina 15.30 - część artystyczna.

Ostatni tytuł sześć lat temu

23 kwietnia minie sześć lat, jak Rada Miejska we Włoszczowie uhonorowała ostatnim tytułem Honorowego Obywatela ministra Przemysława Gosiewskiego. Bez wątpienia była to nie mniej medialna uroczystość, jak ta, która towarzyszyła otwarciu we Włoszczowie przystanku kolejowego dla ekspresów. Zjechały ogólnopolskie media, na które słowa "Włoszczowa" i "Gosiewski" działały jak magnez. Ludzie nie mieścili się w sali kinowej włoszczowskiego Domu Kultury. Uroczystość odbyła się z wielką pompą. Inicjatorem nadania Gosiewskiemu honorowego obywatelstwa był emeryt Ryszard Macherski. Ten tytuł był wyrazem wdzięczności włoszczowian za działania Przemysława Gosiewskiego na rzecz tego 10-tysięcznego miasteczka. Chodziło zwłaszcza o pomoc w budowie słynnego na całą Polskę przystanku kolejowego dla pociągów ekspresowych. Gosiewski był 13 w historii Honorowym Obywatelem Włoszczowy.

Żołnierz Armii Krajowej z Warszawy

W najbliższą niedzielę, 24 lutego do tego grona dołączą dwie kolejne osoby (30 października ubiegłego roku Rada Miejska we Włoszczowie podjęła stosowne uchwały).14 Honorowym Obywatelem będzie pułkownik Zbigniew Zieliński - oficer Wojska Polskiego, żołnierz 74 Pułku Piechoty Armii Krajowej (odznaczony Krzyżem Walecznych przez ostatniego komendanta AK generała Leopolda Okulickiego), po wojnie uczestnik tak zwanej drugiej konspiracji, żołnierz wyklęty, a w wolnej już Polsce twórca Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz długoletni jego kierownik w randze sekretarza stanu w rządach premierów Jana Krzysztofa Bieleckiego, Jana Olszewskiego i Waldemara Pawlaka, doradca w centralnych instytucjach rządowych, uczestnik pierwszej oficjalnej delegacji rządu polskiego do głównej kwatery NATO, prezes honorowy leśników - kombatantów, działacz społeczny Naczelnej Organizacji Technicznej w zakresie inżynierii budownictwa i ochrony środowiska, autor i współautor wielu książek oraz autor ponad 200 publikacji prasowych, w tym specjalistycznych z dziedziny techniki, wojskowości oraz historii pierwszej i drugiej wojny światowej. Jest też współautorem ustawy o kombatantach z 1990 roku.

W latach 80. doprowadził do powstania pierwszego w Polsce pomnika generałów Armii Krajowej: Stefana Roweckiego "Grota" i Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka" we Włoszczowie. Z jego inicjatywy wybudowano przeszło 30 pomników i tablic w rejonie Częstochowy, Radomska i Włoszczowy oraz pod Sejmem w Warszawie. Zbigniew Zieliński od wielu lat corocznie bierze udział w uroczystościach kombatanckich i patriotycznych we Włoszczowie i okolicy. Odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, Medalem Wojska, Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju i wieloma innymi odznaczeniami, także zagranicznymi. Tytuł nadany przez Radę Miejską we Włoszczowie dla pułkownika Zielińskiego jest wyrazem uznania za lata jego działalności na rzecz upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych na ziemi włoszczowskiej, jak również popularyzowania wiedzy z czasów II wojny światowej.

Znany teolog z Dankowa Dużego

Drugi tegoroczny Honorowy Obywatel, ksiądz profesor Henryk Witczyk to nasz rodak, bowiem pochodzi z Dankowa Dużego w gminie Włoszczowa. To profesor nadzwyczajny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Nominację profesorską, jako pierwszy wykładowca KUL-u, odebrał w 2004 roku z rąk prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego. Jest kierownikiem Katedry Teologii Biblijnej Nowego Testamentu w Instytucie Nauk Biblijnych KUL oraz dyrektorem tegoż Instytutu, wykładowcą Starego Testamentu w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach oraz w Wyższym Metropolitarnym Seminarium Duchownym w Lublinie, redaktorem naczelnym kwartalnika homiletycznego "Współczesna Ambona", redaktorem naukowym edycji "Biblia dla każdego", "Roczników Teologiczno-Kanonicznych" i "Zeszytów Naukowych KUL". Jest także kierownikiem działu "Pismo Święte Nowego Testamentu" w redakcji Encyklopedii Katolickiej oraz dyrektorem Instytutu Teologii Biblijnej "Verbum". To również przewodniczący Dzieła Biblijnego imienia Jana Pawła II. Ciekawostką jest fakt, że papież Benedykt XVI mianował Henryka Witczyka członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej, jako jedynego Polaka!

Honorowi Obywatele Włoszczowy

Honorowi Obywatele Włoszczowy

1. Adam Marcinkowski - rolnik, syn powstańca styczniowego - pierwszy honorowy obywatel Włoszczowy (od 1919 roku);
2. Wincenty Jaszewski - jeden z pierwszych burmistrzów Włoszczowy po I wojnie światowej (wyróżniony przez Radę Miejską w 1923 roku);
3. Stanisław Wasiak - starosta włoszczowski po I wojnie światowej (wyróżniony w 1924 roku);
4. Ksiądz Grzegorz Augustynik - administrator parafii i dziekan włoszczowski (wyróżniony w 1929 roku);
5. Edward Rydz-Śmigły - marszałek Polski, naczelny wódz, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego (wyróżniony w 1937 roku);
6. Ksiądz biskup Mieczysław Jaworski - biskup pomocniczy diecezji kieleckiej (wyróżniony w 1994 roku);
7. Doktor Pierre Lapoujade - mer miasta Le Passage we Francji (wyróżniony w 1994 roku);
8. Doktor Józef Płoskonka - doktor nauk fizycznych, wojewoda kielecki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w rządzie Jerzego Buska (wyróżniony w 1994 roku);
9. Doktor Michał Wilczyński - włoszczowianin, doktor nauk o ziemi, solidarnościowiec, pracownik Instytutu Geologicznego oraz Ministerstwa Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych w Warszawie (wyróżniony w 1994 roku);
10. Zbigniew Fornal - bankowiec, dyrektor banku PKO BP (wyróżniony w 1999 roku);
11. Profesor Ryszard Jaszewski - znany kardiolog pochodzący z Włoszczowy (wyróżniony w 1998 roku);
12. Profesor Jerzy Stępień - senator, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji (wyróżniony w 1999 roku);
13. Przemysław Gosiewski - poseł na Sejm, minister i wicepremier w rządzie Jarosława Kaczyńskiego (wyróżniony w 2007 roku).

Ksiądz Witczyk jest autorem licznych prac naukowych. Przyczynił się do upowszechnienia wiedzy biblijnej szerokim kręgom odbiorców poprzez swoją działalność w mediach katolickich - Radiu Maryja i Telewizji Trwam. Jako osoba znana i szanowana w kręgach naukowych w Polsce i za granicą przyczynia się do podnoszenia rangi i znaczenia Włoszczowy, w której jest częstym gościem. Przyznanie księdzu profesorowi Henrykowi Witczykowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Włoszczowy ma być wyrazem uznania za lata jego działalności duszpasterskiej, dokonania naukowe i rozsławianie ziemi włoszczowskiej, z której się wywodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie