Kto, gdzie i dlaczego wyjeżdża ze Świętokrzyskiego? Zaskakujące dane - to młodzi ludzie, w większości kobiety. Jadą do Warszawy lub Krakowa

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Z najnowszego raportu Urzędu Statystycznego w Kielcach wynika, że od 2004 roku wciąż trwa emigracja z regionu świętokrzyskiego. Szczegółowo zbadano kto, gdzie i dlaczego wyjeżdżał w ostatnim dziesięcioleciu. Dane są zaskakujące. To , że wyjeżdżają masowo młodzi ludzi pisaliśmy w ostatnich dniach, zaskakujące jest to, że większość wyjeżdżających to kobiety, a kierunek wyjazdów to przede wszystkim Warszawa i Kraków. Zobaczcie szczegóły.

W pierwszej kolejności do Warszawy czy Krakowa, rzadziej do Niemiec czy Wielkiej Brytanii kierują swoje kroki przynajmniej od dziesięciu lat młodzi mieszkańcy regionu świętokrzyskiego, szukający lepszego życia. Ostatnio na czele emigrantów są… dobrze wykształcone kobiety.

Na przestrzeni ostatnich lat w województwie świętokrzyskim notowano stałą, wysoką emigrację. Migracje na terenie kraju od 2017 roku ponowne się nasiliły, szczególnie w ostatnim roku. W stosunku do 2010 roku straty ludności zwiększyły się o 44,9 procent - do minus 3,7 tysiąca osób. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców województwa w 2019 roku saldo migracji wewnętrznej osiągnęło wartość minus 3,0 wobec minus 2,0 w 2010 roku. O wyludniającym się regionie świętokrzyskim pisaliśmy ostatnio szeroko Województwo świętokrzyskie wyludnia się najszybciej w Polsce

Dlaczego emigracja znów przyśpieszyła, pytamy naszego eksperta doktora habilitowanego Sławomira Pastuszkę, adiunkta na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

- Wyraźnie widać, że mieszkańcy województwa świętokrzyskiego są mobilni terytorialnie, przemieszczają się do regionów stosunkowo nieodległych geograficznie o wyższym niż w świętokrzyskim potencjale gospodarczym i społecznym. Niewątpliwie do takich należą Warszawa, ale nie całe województwo mazowieckie, Kraków, Wrocław, Łódź. Miasta te posiadają duże i silne ośrodki naukowe, liczne i zróżnicowane przedsiębiorstwa oferujące ciekawe miejsca pracy z możliwościową szybkiego awansu, cechują się wyższą atrakcyjnością do życia, większą otwartością na świat, a tym samym lepszymi warunkami bytowymi i poziomem płac. Dlatego nie powinno nas dziwić zjawisko odpływu migracyjnego, ale powinno nas niepokoić jest wzrastające natężenie – mówi Sławomir Pastuszka.

Co ciekawe, w ostatnim roku ze Świętokrzyskiego częściej emigrowały kobiety – w 2019 roku 2,2 tysięcy wobec 1,5 tysięcy mężczyzn, ale skala tego zjawiska dla obu płci, w porównaniu z 2010 rokiem, była porównywalna - odpowiednio 43,7 i 46,6 procent.

Kim są ludzie, którzy porzucają Świętokrzyskie? Wśród migrantów dominują osoby młode. Największe grupy stanowiły osoby w wieku 25-29 lat i 30-34 lata, które w ogólnej liczbie migrujących stanowiły w 2019 roku odpowiednio 17,5 i 16,2 procent. Wyróżniała się też grupa ludzi nieco starszych osób w wieku 35-39 lat, których przemieszczenia stanowiły 11,1 procent migracji.

- Niestety, statystyki pokazują zachowania jak najbardziej logiczne - że emigrują osoby młode, przede wszystkim lepiej wykształcone, o wyższych niż przeciętnie umiejętnościach i kwalifikacjach, bardziej przedsiębiorcze, słowem „rzutkie”, nie obawiające się opuszczać miejsc zamieszkania, żeby uzyskiwać coraz to wyższe wykształcenie i robić kariery. W rezultacie tego, zmniejszają się ilościowo i jakościowo potencjalne zasoby pracy. Ilościowo - bo będzie coraz mniej osób gotowych świadczyć prace, jakościowo - bo wyjeżdżają osoby odważne i nierzadko o otwartym na zmiany i innowacyjnym podejściu, które często tworzą dla siebie i dla innych miejsca pracy. Jest to przykład tak zwanego drenażu mózgów. Może to dziwić, ale wśród emigrujących przeważają kobiety, dla których w Świętokrzyskiem, ze względu na charakter przemysłowo-rolniczy regionu, jest przede wszystkim mniej ofert pracy, i pewnie niekoniecznie tych zgodnych z kierunkiem i poziomem ich wykształcenia, jest niższe wynagrodzenie, często na umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Taki charakter umów, też nawiasem mówiąc w gospodarce potrzebny, nie zapewnia bezpieczeństwa przy zakładaniu rodziny, ubieganiu się o kredyt czy pożyczkę. Kobiety szukają więc takich miejsc bardziej intensywnie niż mężczyźni. To niekorzystnie oddziałuje na liczebność i strukturę wiekową kolejnych pokoleń, bo przecież swoje aspiracje macierzyńskie będą realizować w miejscu docelowej emigracji. Utrwalać to będzie niską dzietność w naszym województwie, a tym samym powodować kurczący się udział osób młodych w populacji ogółem.

Dokąd wyjeżdżają? Do bogatszych regionów Polski i za granicę. Jeśli chodzi o kierunki migracji międzywojewódzkiej to od lat nie nie ulegają one większym zmianom. Osoby wymeldowujące się ze Świętokrzyskiego kierowały się głównie do pobliskich województw, to jest mazowieckiego, czyli Warszawy (2,1 tysięcy osób) oraz małopolskiego, czyli Krakowa (1,7 tysięcy).

- Niekwestionowanym walorem województwa świętokrzyskie jest czyste środowisko, rzeźba terenu, sprzyjające do spokojnego, zdrowego życia. Dostrzegają ten walor przede wszystkim starsi mieszkańcy województwa śląskiego, o większym koncentracji przemysłu ciężkiego emitującego nadal zanieczyszczenie. Po uzyskaniu uprawnień emerytalnych osiedlają się na terenie województwa korzystając z dobrodziejstwa czystego powietrza, niezatłoczonych miejsc, dobrego dostępu do usług medycznych świadczonych w wiodących szpitalach świętokrzyskich. Ma to określony, korzystny wpływ na rozwój, ponieważ wpływa na wzrost konsumpcyjny produktów spożywczych, wzrost zapotrzebowania na usługi pozwalające utrzymać formę, dobry wygląd, a przede wszystkim zdrowie – tłumaczy Sławomir Pastuszka.

Migracje zagraniczne mają w Świętokrzyskiem niewielkie rozmiary. Co ciekawe, saldo tych przemieszczeń w ostatniej dekadzie było dodatnie i rosło. Liczba osób powracających z zagranicy i meldujących się na pobyt stały w województwie była w 2019 roku o 257 większa od liczby emigrujących (w 2010 roku przekraczała ją o 22). Współczynnik w przeliczeniu na 1000 ludności wyniósł 0,2. W Polsce także zanotowano wzrost dodatniego salda, a wskaźnik był taki sam – 0,2. Wśród osób, które w 2019 roku wymeldowały się z naszego regionu, większość wyjechała do Niemiec (26) i Wielkiej Brytanii (24), natomiast meldowały się u nas przede wszystkim osoby z Wielkiej Brytanii (143).

- Dodatnie saldo migracji zagranicznych ewidentnie ma w ostatnich latach związek z zachodnią gospodarką, brexitem. Wygląda na to, że zagraniczne wyjazdy zarobkowe nie są już tak popularne i intensywne, jak w okresie dekady po akcesji Polski do Unii, czyli do około 2013 roku. Nie oznacza to jednak, że zanikły. Zobaczymy, co przyniesie czas po pandemii. To będą ciekawe dane – mówi Sławomir Pastuszka.

- Naukowcy i praktycy życia gospodarczego są zgodni, że ujemne saldo migracji ogranicza perspektywy rozwoju gospodarki z miejsca odpływu, a zwiększa możliwości rozwojowe miejsc napływu. Emigracja młodych ludzi wywoływać będzie zmiany wielkości i struktury zasobów pracy, rynku konsumpcji, zakresu oszczędzania i inwestowania. Ujawni się samowzmacniający proces. Mniejszy udział młodych przekładać się będzie na niższe wpływy do budżetu z podatków i składek od pracujących, które będą niezbędne do sfinansowania wydatków publicznych na świadczenia emerytalne, koszty opieki zdrowotnej i społecznej. Wzrost wszelakich obciążeń będzie silniej „wypychająco” oddziaływać na młodych, ich odpływ przełoży się z kolei na mniejsze wpływy i planowane inwestycyjne, bez których nie można podnosić atrakcyjności obszaru i tym samym zatrzymać młodych. Zmiany w strukturze wiekowej mieszkańców gmin i powiatów naszego województwa wymagają dostosowania ze strony pracodawców. Powszechnie wiadomo, że z wielkim następuje zwykle obniżenie produktywności pracowników, zwłaszcza tam gdzie efekty pracy uzależnione są od fizycznych możliwości pracownika. Amortyzatorem niższej sprawności fizycznej muszą być inwestycje w nowe rozwiązania technologiczne i postęp techniczny - wyjaśnia nasz ekspert.

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Co tu jest takiego dziwnego. Na KSM-ie mieszka sama patologia. Kiedy administracja zlijwiduje te ławki przy Karłowicza 13 i 15? Kto będzie odpowiedzialny jeżeli kiedyś dojdzie do...

w
warszawiak

Sandomierz niedługo zostanie miastem emerytów. żadnych perspektyw dla osób z wyższymi ambicjami. W dodatku dzieci się nie rodzą.

Dodaj ogłoszenie