Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kupcy zarzucają władzom Kielc bezprawie. Spór wywołały podatki

Agata KOWALCZYK
Podwyżka podatku od nieruchomości prowadzona przez kieleckich radnych jest niezgodna z prawem - twierdzą kupcy Zrzeszeni w Stowarzyszeniu Nasz Dom. Została podjęta za późno, aby nowe stawki mogły obowiązywać w 2012 roku.

- Radni i prezydent działają niezgodnie z prawem - mówi Stanisław Nawrot, wiceprezes Stowarzyszenia Nasz Dom. - Uchwała o podwyżce podatku od nieruchomości jest sprzeczna z prawem. Przedsiębiorcy nie mogą być zaskakiwani podwyżką podatku w trakcie roku, odpowiednio wcześnie przed jego rozpoczęciem konieczne jest ogłoszenie nowych stawek. Takie są przepisy. A nasza uchwała została podjęta 22 grudnia i ma obwiązywać 14 dni po publikowania w Dzienniku Województwa Świętokrzyskiego, czyli nie może wejść w życie 1 stycznia 2012 roku - tłumaczy.

Dodaje, że niezgodne z prawem jest także zróżnicowanie wysokości stawek, zależnie od wielkości nieruchomość. - Właściciele działek, które mają ponad 2700 metrów kwadratowych zapłacą niższą stawkę niż posiadacze mniejszych terenów. Takie różnicowanie podmiotów gospodarczych jest niegodne z prawem - tłumaczy.
Kupcy złożyli skargę do przewodniczącego Rady Miasta i czekają na odpowiedź. Jeśli będzie sprzeczna z ich oczekiwaniami to będą dalej się odwoływać, aż do sądu.

Miejscy urzędnicy wyjaśniają, że kupcy racji nie mają. - Uchwała powinna być przegłosowana przed zakończeniem roku kalendarzowego poprzedzającego wejście nowych stawek podatkowych. Wchodzi w życie 14 dni po jej opublikowaniu, ale podatek od nieruchomości płaci się za cały rok, więc nowe stawki obowiązują od 1 stycznia - wyjaśnia Anna Ciulęba, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Kielcach. - Rada Gminy
może różnicować wysokość stawek podatku w oparciu o różne kryterium na przykład powierzchni.

Wejście uchwały w życie o podwyżce stawek podatku od nieruchomości jednak nie jest przesądzone. Stawisko miejskich urzędników zostanie poddane weryfikacji przez Regionalną Izbę Obrachunkową, która sprawdza każdą uchwałę finansową, a ta ma taki charakter.

- Mamy miesiąc na sprawdzenie uchwały czy jest zgodna z prawem. Ta jeszcze nie została poddana weryfikacji, musimy to zrobić do 29 stycznia. Nie mogę się więc wypowiedzieć, czy uchwała jest zgodna z prawem czy nie, ale mogę przytoczyć obowiązująca zasadę. Przepis, który przytaczają kupcy dotyczy wyłącznie uchwalania wysokości podatków wpływających do kasy państwa, na przykład dochodowego czy VAT. Natomiast dochody zasilające budżet gminy, takie jak podatek od nieruchomości nie podlegają tej regule. Uchwała podnosząca opłatę może być podjęta tak, że wejdzie w życie już po rozpoczęciu roku kalendarzowego, ale nowa stawka będzie naliczana od 1 stycznia - informuje Henryk Rzepa, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie