MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kurzelów, gmina Włoszczowa. Wymiana dachu na kolegiacie (ZDJĘCIA)

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Po wymianie instalacji elektrycznej w zabytkowej kolegiacie w Kurzelowie przyszedł czas na zmianę dachu. - Na razie nowe pokrycie ma prezbiterium. Prace wykonała firma Piotra Wawrzkiewicza z Sielca koło Staszowa. Ta sama, która remontowała sygnaturkę kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie - mówi Iwona Boratyn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Włoszczowa.

Remont więźby i pokrycia dachowego nad prezbiterium kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kurzelowie był możliwy dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (70 tysięcy złotych), Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków (30 tysięcy złotych) oraz parafian. - Całkowity koszt to kwota 221.773,64 złotych. Te prace są już na finiszu, ale parafia myśli o wymianie dachu nad nawą główną świątyni. - Chcielibyśmy to zrobić w przyszłym roku, ale potrzeba na to kwoty dwukrotnie większej niż obecna - nie ukrywa ksiądz Jacek Bonio, proboszcz parafii Kurzelów.

Kościół w Kurzelowie jest perełką architektoniczną w regionie świętokrzyskim, przykładem XIV-wiecznego małopolskiego budownictwa sakralnego. Zachowały się tu cenne dzieła sztuki, między innymi mosiężna chrzcielnica z 1414 roku i marmurowy nagrobek Marianny Baranowskiej z około 1632 roku.

Pierwsza XII-wieczna świątynia parafialna pod wezwaniem świętego Wojciecha w Kurzelowie była drewniana. Przed 1260 rokiem powołano przy niej kolegiatę, a przed 1306 rokiem archidiakonat. Obecny, murowany kościół został zbudowany przed 1360 rokiem z fundacji arcybiskupa Jarosława Bogorii Skotnickiego, a przed 1644 rokiem został odrestaurowany.

W XVII wieku dobudowano do kolegiaty kaplicę Najświętszej Maryi Panny. W 1780 roku i między rokiem 1812 a 1817 budowla była gruntownie wyremontowana i doposażona. W 1819 roku władze rosyjskie skasowały kolegiatę. W XIX wieku świątynię kilkakrotnie odnawiano i przekształcano, między innymi: w latach 1887-1892, kiedy to dostawiono do niej zachodnią kruchtę. W latach 1924-1938, dzięki staraniom miejscowego proboszcza księdza Teofila Rzeczyńskiego, wzmocniono fundamenty i przebudowano zakrystię. W ich trakcie prac odkryto i częściowo odtworzono gotycki detal architektoniczny - maswerki.

W ostatnich dziesięcioleciach kościół przechodził liczne remonty, między innymi w latach 1998-1999 wymieniono we wnętrzu tynki. W ubiegłym roku przyszedł czas na wymianę instalacji elektrycznej. Parafia przeprowadziła też remonty plebanii, gdzie powstała świetlica dla dzieci i młodzieży.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie