MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kwestujemy w Zaduszki

Adam LIGIECKI [email protected]
Jak co roku w zaduszki kwestować będą buscy harcerze.
Jak co roku w zaduszki kwestować będą buscy harcerze. A. Ligiecki
W najbliższy weekend Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju organizuje publiczną zbiórkę pieniędzy na renowację zabytkowych obiektów na cmentarzach.

To dziesiąta edycja kwesty zaduszkowej, prowadzonej przez stowarzyszenie razem z buskimi harcerzami.

Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę 1 listopada będziemy kwestować od godziny 9 do 15, na terenie cmentarza parafialnego przy ulicy Langiewicza.

VIP-Y Z PUSZKAMI

Harcerzy oraz wolontariuszy, "uzbrojonych" w puszki i identyfikatory, spotkamy przed bramami nekropolii. Jak co roku, wspomagać ich będą znane postacie życia publicznego.

- Zaprosiliśmy do udziału w kweście liderów buskich samorządów, radnych, pedagogów, przedsiębiorców. Wierzę, że nam nie odmówią. Zbieramy pieniądze na ratowanie obiektów zabytkowych na cmentarzach, tu liczy się każda złotówka - podkreśla prezes TMBZ Leszek Gadawski.

Przypomnijmy, że przed rokiem padł spektakularny rekord: po raz pierwszy zebraliśmy podczas kwesty ponad 10 tysięcy złotych! Pieniądze te zostały przeznaczone także na renowację zniszczonych grobów Józefy Majewskiej i Zdzisława Zemły.

ROSJANIN W BUSKU

Jak będzie w tym roku? Połowa dochodu z kwesty ma zostać przekazana na ratowanie zabytków na cmentarzu przy kościółku Świętego Leonarda. Władze stowarzyszenia nie zapominają też o nekropolii przy ulicy Langiewicza i jest bardzo prawdopodobne, że będzie odnowiony XIX-wieczny grób - z rzadkiej urody krzyżem - rosyjskiego oficera.

Podpułkownik Petr Petrow Bogdanow, ze smoleńskiej guberni, zmarł w 1869 roku. Został pochowany w Busku. Nad jego mogiłą góruje masywny, blisko pięciometrowej wysokości krzyż żeliwny. Dzisiaj, po 140 latach jest bardzo zaniedbany, zaś po renowacji może stać się prawdziwą perłą na naszym cmentarzu.

TABLICA NA KOPCU

Przedwczoraj proboszcz Tadeusz Szlachta spotkał się z członkami Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju. Poświęcono tablicę zamontowaną w dolnej części zabytkowego kopca na cmentarzu przy ulicy Langiewicza.

Znajduje się na niej tekst przeniesiony z oryginalnej, górnej tablicy: "D.O.M. Na miejscu starej i zniszczonej kaplicy z grobami rodziny Chronowskich, Bajerów i..... staraniem miejscowego proboszcza ks. kan. dr A. Otrembskiego w r. 1930 usypano tu wspólną mogiłę - Dusze wszystkich zmarłych i pogrzebanych niech odpoczywają w pokoju - Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju wraz z Komendą Hufca ZHP odnowiło w 2008 roku ten zaniedbany kopiec z funduszy zebranych na corocznych kwestach".

WEEKEND Z KWESTĄ

W tym roku kwesta prowadzona będzie przez dwa dni - w sobotę oraz we Wszystkich Świętych. Niezależnie od zbiórki pieniędzy, zaplanowano sprzedaż książki "Cmentarz parafialny w Busku-Zdroju" autorstwa Leszka Marcińca.

- Poprzednie kwesty były bardzo udane. Także teraz liczymy na otwarte serca buszczan i tych, którzy przyjadą na groby bliskich. Mam nadzieję, że... uda nam się pobić zeszłoroczny rekord - uśmiecha się Leszek Gadawski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie