MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łańcut - perła światowej klasy (zdjęcia)

Redakcja
Łączący w sobie funkcję reprezentacyjną z obronną zespół Pałacowo-Zamkowy wybudował w pierwszej połowie XVII wieku Stanisław Lubomirski.
Łączący w sobie funkcję reprezentacyjną z obronną zespół Pałacowo-Zamkowy wybudował w pierwszej połowie XVII wieku Stanisław Lubomirski. R. Felczak
Tego zamku lepiej nie zwiedzać w nocy. Podobno straszy tam Diabeł. Koniecznie należy zrobić to jednak w dzień.
Zamek w Lancucie

Zamek w Łańcucie

Łańcucki zespół zamkowy to zabytek najwyższej światowej klasy.

Przewodnicy zapewniają, że za dnia spotkanie ze Stanisławem Stadnickim, awanturnikiem, który walczył z królem, sejmem, kościołem, własną rodziną a przede wszystkim ze swoimi sąsiadami jest wykluczone. Nocą zalecają jednak omijanie zamku, który oprócz "Diabła Łańcuckiego" nawiedzają duchy Elżbiety Lubomirskiej i jej córki, Julii. Obie przeżyły zawód miłosny - pierwsza wzdychała do Eustachego Sapiechy, kompana Tadeusza Kościuszki, a druga do Jana Potockiego, autora między innymi "Rękopisu znalezionego w Saragossie". Ponadto nocami po zamkowych komnatach snuje się duch Elżbiety Izabelli z Czartoryskich Lubomirskiej, swego czasu najbogatszej Polki, żony Stanisława Lubomirskiego.
Nie zważając na duchy zamek trzeba jednak koniecznie zobaczyć, bowiem jest najpiękniejszą byłą rezydencją arystokratyczną w Polsce. Otoczony jest założonym na przełomie XVIII i XIX wieku parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 36 hektarów, który zaskakuje przede wszystkim różnorodnością i egzotycznością drzew i krzewów. Światową sławę łańcuckiemu zespołowi pałacowo-zamkowemu zapewniają jednakże głównie wnętrza mieszkalne z XVII-XIX wieku.

Są tak doskonale zachowane, że zwiedzając je ma się nieodparte wrażenie, że robi się to pod nieobecność gospodarzy. A to nie koniec atrakcji, ponieważ we wnętrzach są zgromadzone bardzo cenne zbiory dzieł sztuki artystów polskich, włoskich, francuskich, flamandzkich, niemieckich i austriackich.

To jednak nie jedyne auty łańcuckiego zespołu zamkowego. Imponująca jest bowiem także największa w Polsce kolekcja pojazdów konnych oraz zamkowa oranżeria.

Będąc w oddalonym o kilkanaście kilometrów na wschód od Rzeszowa Łańcucie warto również zwiedzić neogotycki Zameczek Romantyczny, synagogę z 1761 roku, a także Muzeum Gorzelnictwa, w którym zgromadzono maszyny i urządzenia gorzelnicze oraz stare fotografie i butelki. Godny obejrzenia jest także znajdujący się nieopodal Łańcuta skansen w miejscowości Markowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie