Las Vegas: Zakończyły się targi CES 2020, największy przegląd elektronicznych gadżetów (Video)

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
materiały prasowe
Udostępnij:
Zakończyła się kolejna edycja największych elektronicznych targów na świecie. CES w Las Vegas wyznacza nowe trendy, które mają wpływ na nasze życie.

Zakończyły największe na świecie targi elektroniki użytkowej CES 2020 w Las Vegas.

Kiedy jedni uważają je za targowisko próżności, które ma być dodatkiem wzbogacającym „Miasto Grzechu” albo pozwalającym po hazardowych bojach odpocząć tym, którzy nie mieli szczęścia w kasynie, większość traktuje imprezę serio.

Bo nie o zabawę chodzi, ale o gigantyczny, liczony w setki miliardów dolarów biznes, który pokazuje wszystko co najlepsze, najnowocześniejsze, to co będzie wytyczać naszą przyszłość, nasze życie.

Zjawili się producenci samochodów autonomicznych ( każdy szanujący się koncern przedstawia swoją propozycję). Są producenci telewizorów, które zaskakują coraz większymi ekranami i bardziej wyrafinowaną technologią, gwarantującą najlepszy obraz i dźwięk.

Na kolejnych CES w Las Vegas widać jak w soczewce zmieniające się trendy. Od elektroniki, która była głównie do „słuchania” czy zabawy( roboty przytulanki itp.), po urządzenia pozwalające na niespotykaną do tej pory skalę wykonywać diagnostykę medyczną, czy możliwości sztucznej inteligencji, technologii 5G, czy inteligentnych robotów.

Na powierzchni 269 tys. mkw. urządziło się 4500 wystawców, którzy prezentują tak rewolucyjne technologie, jak sieć 5G i łączność mobilna, sztuczna inteligencja, rzeczywistość wirtualna i rozszerzona, roboty, inteligentne miasta, innowacyjne pojazdy, cyfrowe rozwiązania dla zdrowia i wiele innych.

Czy było kiedyś do pomyślenia, że automaty lub drony przejmą wiele naszych czynności. Tak się już dzieje, a przykładem włoski dron YAPE, poruszający się po drogach, nie w powietrzu, bo są tam jeszcze problemy natury technologicznej i prawnej.
YAPE uzbrojony jest w GPS, kamery wideo i laser do określania zasięgu. Samodzielnie porusza się po mieście, unikając dziur i pieszych. Ma bezprzewodowy dostęp do czujników rozmieszczonych w mieście, co pozwala mu monitorować stan sygnalizacji świetlnej i natężenie ruchu.

Zamawiamy go za pomocą aplikacji. Zabiera do 70 kg ładunku, który trafia do zamykanego pojemnika i za pomocą aplikacji rusza pod wskazany adres.

Jest samodzielny, napędzają go silniki elektryczne, na których może jednorazowo pokonać 80 km. Trzyma się chodników i ścieżek rowerowych, porusza się z maksymalną prędkością odpowiednio 6 i 20 km/h.

Po dotarciu do klienta pojemnik odblokuje się konkretnemu odbiorcy, który jest zarejestrowany w systemie dostarczania YAPE - za pomocą technologii rozpoznawania twarzy.
YAPE jest po testach na drogach włoskiej Cremony, ma też za sobą dostawy przesyłek w Minami Sōma w prefekturze Fukushima wraz z japońską pocztą. Pracował na zewnątrz i w środku budynków, przeznaczonych dla osób, które wysiedlono po trzęsieniu ziemi w Fukushimie w 2011 r. Vincenzo Russi, szef Enter-prises Factory jest dumny, że wszedł w kooperację z Japończykami i zaoferował takie cudo.

Gwiazdą CES 2020 i to potrójną okrzyknięto OrCam Technologies, firmę założoną dekadę temu przez izraelskich naukowców prof. Amnona Shashua i Ziv Avirama, którzy są też współzałożycielami Mobileye (obecnie Intel), lidera systemu unikania kolizji i innowatora jazdy autonomicznej, który został przejęty przez Intel Corp.

Izraelski wynalazek udostępnia świat niewidomym, niedowidzącym i osobom, które mają problemy z czytaniem. To OrCam MyEye 2 uznany przez tygodnik „The Time” za jeden z najważniejszych stu opracowań technologicznych w ostatnim czasie. To najbardziej zaawansowana przenośna technologia, którą określa się mianem rewolucji sztucznego wzroku.
OrCam MyEye 2 pozwala odczytywać teksty, rozpoznaje twarze, identyfikuje produkty, jednym słowem zwiększa niezależność użytkowników.

Identyfikacja twarzy przebiega bez problemów i to w czasie rzeczywistym. Identyfikacja produktów umożliwia samodzielne zakupy. Intuicyjnie rozpoznaje proste gesty dłoni lub podążając za wzrokiem użytkownika - umożliwia korzystanie z zestawu głośno-mówiącego bez potrzeby korzystania ze smartfona lub Wi-Fi. Urządzenie jest małe, lekkie, mocowane mag­netycznie do każdej oprawki okularów.

Używać mogą go dzieci, jak i osoby w zaawansowanym wieku. Odczytuje dowolny tekst drukowany lub cyfrowy. Waży 22 gramy i wykorzystuje sztuczną inteligencję, OCR (optyczne rozpoznawanie znaków) i uczenie maszynowe, do czytania drukowanego i cyfrowego tekstu, identyfikacji milionów produktów, rozpoznawania twarzy ludzi.

Użytkownicy uważają, że zmienił ich życie, bo pomógł im odzyskać niezależność i swobodnie żyć z niepełnos­prawnością wzrokową. Ta rewolucyjna technologia rekompensuje utratę wzroku.
OrCam MyEye 2 zdobył wiele nagród, w tym Last Gadget Standing na CES 2018. Ziv Aviram mówi o OrCam MyEye 2, że to najbardziej zaawansowane urządzenie na świecie, które pomaga niedowidzącym i niewidomym… Może czytać tekst, rozpoznawać twarze, banknoty, identyfikować karty kredytowe itd.
- Czy ten system pozwala zamienić książkę w audiobook-pytano go. „Tak”, odpowiedział bez wahania.

OrCam Technologies, lider indywidualnych innowacji opartych na sztucznej inteligencji, zaprezentował też
OrCam Hear, pierwsze na świecie urządzenie wspomagające AI do noszenia na ciele, przeznaczone dla osób z zaburzeniami słuchu.

Sprawia ono, że ​​aparaty słuchowe są inteligentne, identyfikują i izolują głos mówiącego - spośród wielu innych - a następnie przekazują czystą mowę do aparatów słuchowych Bluetooth w czasie rzeczywistym, rozwiązując w ten sposób tak zwany „efekt koktajlu”.

OrCam Hear stanowi dodatek, zwiększający i integrujący się z aparatami słuchowymi. Urządzenie „łączy” wargi do czytania z równoczesną separacją źródła głosu, intuicyjnie przełączając się między głośnikami, które chcesz usłyszeć. Aparat jest dyskretny, łatwy w noszeniu i lekki, o małym zużyciu energii. Na CES 2020 uhonorowało OrCam Hear jako „Najlepszą Innowację”

Firma przyszła też z pomocą tym, którzy mają problemy z czytaniem. OrCam Read jest pierwszym podręcznym czytnikiem sztucznej inteligencji (AI) dla osób mających problemy z czytaniem, w tym dyslektyków, zmęczonych czytaniem lub tych, którzy pochłaniają duże ilości tekstu. Ten czytnik płynnie i szybko odczytuje na głos tekst - z dowolnej drukowanej powierzchni lub ekranu.

To jedyny osobisty czytnik AI, który przechwytuje pełne strony lub ekrany tekstu. Intuicyjna operacja „wskaż i kliknij” w OrCam Read aktywuje dwie precyzyjne opcje prowadzenia laserowego, pozwalające odczytać cały podświetlony tekst lub wskazać miejsce, od którego zacząć czytanie. Bezprzewodowa, lekka, wielkości długopisu, światło LED o wysokiej intensywności automatycznie oświetla odczyt w słabo oświetlonym otoczeniu.

Kolejną nowinką tej firmy jest OrCam MyMe, urządzenie do rozpoznawania twarzy. To pierwsza w swoim rodzaju platforma umożliwiająca noszenie AI jako towarzysza rozpoznawania twarzy, działa jako osobisty asystent AI, dostarcza ważnych informacji o osobie, z którą się spotykamy, dostajemy ją do szybkiej, intuicyjnej aplikacji na smartfon lub do inteligentnego zegarka. OrCam MyMe jest noszony na ubraniach i działa w czasie rzeczywistym.

Gdy OrCam MyMe rozpoznaje osobę, jej imię i nazwisko, dane kontaktowe, profil LinkedIn i inne dane są przesyłane do aplikacji towarzyszącej. Wbudowana kamera działa jak „czujnik”, ponieważ nie są przechowywane żadne zdjęcia - wszystkie zrobione zdjęcia są przetwarzane w celu rozpoznania twarzy i obiektów, a następnie usuwane. Dyskretny i lekki, OrCam MyMe szanuje prywatność - wszystkie dane są przetwarzane offline i przechowywane na urządzeniu.

-To historyczne CES dla OrCam Technologies, gdzie zaprezentowaliśmy nowe platformy komputerowe do wizji i uczenia maszynowego oparte na sztucznej inteligencji, które zapewniają większą niezależność - skutecznie wpływając na jakość życia - powiedział prof. Amnon Shashua, współzałożyciel i dyrektor generalny OrCam Technologies.

 O 5G mówił się na targach CES w Las Vegas od lat. Dziś perspektywa super­szyb­kiego internetu, wydaje się coraz bliższa. Choć nie brakuje i takich, którzy ostrzegają: ta technologia jest groźna dla zdrowia. Na to szef CTA(organizatora targów CES) Gary Shapiro mówi : bzdury, nie ma zagrożenia, są korzyści i wymienia m.in. medyczną diagnostykę, która wobec braku lekarzy w pozwoli na leczenie na... odległość. Bez 5G jest to niemożliwe W miarę rozprzestrzeniania się szybkich, pojemnych i wydajnych sieci 5G na świecie operatorzy, producenci urządzeń i twórcy aplikacji prześcigają się w oferowaniu nowych usług. Nic dziwnego, że 5G była „widoczna” choć nie dosłownie na CES 2020.
Zapowiedzi o „śmierci” telewizorów okazały się przedwczesne. Klienci domagają się coraz większych ekranów, coraz lepszego obrazu, dźwięku niezawodności i jakości.
TCL Electronics, jeden z wiodących globalnych graczy branży TV i czołowy producent elektroniki użytkowej, zaprezentował na CES 2020 nowe odbiorniki telewizyjne QLED ze swoich flagowych serii X oraz C.
Telewizor serii X91 to najnowszy model QLED z flagowej serii X, zapewniający doświadczenie rozrywki z najwyższej półki, przy wsparciu przełomowych technologii wyświetlania. W Europie dostępny będzie w wersji 75-calowej. To odbiornik QLED o rozdzielczości 8K, z technologią wyświetlania Quantum Dot i obrazowania Dolby Vision®.

W telewizorach serii X91 zastosowano technologię miejscowego przyciemniania, zapewniającą precyzyjne sterowanie podświetleniem, wzmocniony kontrast oraz wyjątkowo żywą kolorystykę.
Model serii X91 posiada certyfikat IMAX Enhanced® potwierdzający, że odbiornik posiada najwyższej jakości parametry kina domowego gwarantujące klientom nowy poziom doświadczeń obrazu i dźwięku.

I TCL Electronics została wyróżniona przez International Data Group (IDG) na targach CES 2020 nagrodą „8K QLED TV Gold Award 2019-2020” za serię telewizorów premium X91. Częścią serii jest model X915, który wkrótce będzie dostępny w Europie.
„TCL wykorzystuje innowacyjną technologię, by umożliwić wdrażanie inteligentnych rozwiązań i zapewnić naszym klientom na całym świecie najlepsze wrażenia wizualne.” – powiedział Kevin Wang, dyrektor generalny TCL Industrial Holdings i TCL Electronics.

Seria X91 to najnowsze modele QLED firmy TCL we flagowej Serii X, zapewniające użytkownikom najwyższej jakości rozrywkę dzięki zastosowaniu przełomowych technologii wyświetlania. Seria X91, która w Europie reprezentowana jest przez model 75, to telewizory TCL QLED o rozdzielczości 8k, z technologią wyświetlania Quantum Dot oraz obrazowanie Dolby Vision® HDR.

Na targach przedstawiono tez sposoby wspomagania medycyny. Okazuje się, że w leczeniu najgroźniejszych chorób, w tym nowotworów, ważna jest technika obliczeniowa. Pozwala ona na szybką diagnostykę przy jak najmniejszych kosztach. Daje to nadzieję chorym na nowotwory, dzięki możliwości wczesnego wykrycia choroby i stosowania profilaktyki.
Firma Huxelerate, wchodząca w skład włoskiej „fabryki przedsiębiorstw”, proponuje HUGenomic, pierwsze zastosowanie technologii, gwarantującej szybkość obliczeń przy obniżonych kosztach. A szybsze i tańsze analizy danych genomowych pozwalają opracować bardziej spersonalizowane, szybkie i wydajne techniki medyczne.

Huxelerate opracował takie sekwenatory genomowe, dzięki którym można szybko i tanio sekwencjonować DNA. Pozwoli to upowszechnić badania genetyczne, stosować profilaktykę i leczyć choroby wywołane mutacjami materiału genetycznego. HUGenomic zapewnia wyniki złożonych analiz genowych w ciągu kilku dni, do tej pory wymagały one miesięcy prac. Technologia jest stosowana w takich dziedzinach, jak immunoterapia onkologiczna, prenatalne testy genetyczne i tworzenie nowych farmaceutyków dla medycyny spersonalizowanej.
Karierę robi też sztuczna inteligencja (AI) i inteligentne maszyny oraz aplikacje pozwalające dostosowywać świat do naszych potrzeb. Na CES 2020 innowacje z zakresu sztucznej inteligencji prezentowali dostawcy z każdego sektora technologicznego, w tym John Deere, Kyocera, Doosan i Brunswick.
Pomyśleli też wystawcy o tych, którzy kochają sport, na przykład bieganie. Do tego potrzebne jest odpowiednie obuwie. Najlepszy wydaje się pomysł firmy WAHU, która zaprojektowała pierwszą aktywną podeszwę. Potrafi ona dostosować swoją rzeźbę do zmian teren, temperatura, wilgotności, upodobania i sposób poruszania się użytkownika.
Aktywna podeszwa zmienia rzeźbę dzięki połączonym komorom o szczególnej strukturze. Są wypełnione płynem, który przez specjalne tłoczki jest blokowany i odblokowany. Pozwala to na zmianę objętości cieczy, co zmienia przyczepność i amortyzację podeszwy. Aktywacja ustawienia podeszwy odbywa się poprzez aplikację. Dzięki temu zwiększamy jej możliwości wydajność i dajemy użytkownikowi maksymalny komfort w każdej sytuacji, od chodzenia po zwykłych nawierzchniach po szlaki turystyczne, czy trekking.
To nowy światowy trend, który rewolucjonizuje branżę obuwniczą. Sektor „obuwia aktywnego”, do 2023 r. ma przynieść obroty 6,5 miliarda euro, Ameryka Północna i Europa przodują pod względem udziału w tym rynku.
Sport kojarzy się z urazami, na przykład upadki z rowerów zwykłych czy elektrycznych. Cy można im zapobiec? Tak, odpowiadają producenci blubrake, pierwszego systemu ABS dla e-rowerów, który jest zintegrowany z ramą roweru. Ta najnowsza innowacja w zakresie bezpieczeństwa dla rowerzystów powstała we Włoszech i pProducent e-Novia z dumą ją prezentował na CES 2020.
Urządzenie działa tak, że gdy nagle hamujemy, włącza się ABS Blubrake, zapobiegając blokadzie przednich kół i wypadnięciu tylnego koła z podłoża. System jest kompatybilny ze wszystkimi typami instalacji elektrycznych i hamulców hydraulicznych dostępnych na rynku, jest wbudowany w ramę każdego modelu e-roweru: od górskich po terenowe, od miejskich po trekkingowe i cargo.
Elektronika, sztuczna inteligencja zmieniają też naszą pracę. Jak choćby rozwiązania stworzone przez firmę Smart Robots. Jej roboty, koboty i coboty pracują samodzielnie lub z człowiekiem. Tego ostatniego wyręczają w nudnych, powtarzających się czynnościach, co można tylko pochwalić.
dził się już

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Las Vegas: Zakończyły się targi CES 2020, największy przegląd elektronicznych gadżetów (Video) - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rozmys

ciekawe targi, TCL znów zaskoczyło nowinkami, jak tak dalej pójdzie to zostawią konkurencję daleko w tyle

Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie