Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laserem w żylaki. Na czym polega szybki zabieg laserowego leczenia?

/LB/
Zabieg laserowego leczenia żylaków kończyn dolnych wykonuje się w ochronnych okularach.
Zabieg laserowego leczenia żylaków kończyn dolnych wykonuje się w ochronnych okularach. Dawid Łukasik
Bez szpitalnej operacji, bez długiej rekonwalescencji. Wystarczy tylko 60 minut. Tak bez problemów możemy pozbyć się żylaków kończyn dolnych metodą laserową. Wiele osób zanim zastanawia się jak przebiega taki zabieg. Pytamy o to dr Pawła Bodzentę z Centrum Medycznego Plus-Med w Kielcach, chirurga naczyniowego z wieloletnim doświadczeniem, który zabiegi laserowego leczenia żylaków wykonuje od 2011 roku.

- Istotą wewnątrzżylnej ablacji laserowej (EVLT), bo tak fachowo nazywa się laserowe leczenie żylaków kończyn dolnych, jest użycie energii lasera do zamknięcia niewydolnej żyły. Wytwarza się w niej wysoką temperaturę co w sposób nieodwracalny zamyka światło naczynia - wyjaśnia dr Paweł Bodzenta. - Na podstawie badania ultrasonograficznego określa się, które z naczyń żylnych odpowiada za powstanie żylaków. Układ żylny służy do odprowadzania krwi z narządów i mięśni do serca.W uszkodzonej żyle,gdzie nie działają zastawki, dochodzi do cofania się krwi. W takiej sytuacji w kończynach dolnych krew płynie nie tylko do serca, ale wskutek uszkodzenia zastawek, krew może opadać ku dołowi w pozycji stojącej lub podczas dłuższego siedzenia. Powstałe duże ciśnienie w żyłach prowadzi do ich poszerzenia i w efekcie do powstania żylaków widocznych gołym okiem.
Żeby odwrócić ten mechanizm zamyka się niewydolną żyłę doprowadzającą i czeka,aby się schowały żylaki, do których ta żyła doprowadzała krew. Jeśli nie ma innych dopływów, to do wycofania się zmian żylakowych dochodzi zwykle po 6 miesiącach. W przeciwnym razie, po upływie tego okresu, zamyka się tak zwane resztkowe żylaki - najczęściej metodą skleroterapii. Dodatkowe zabiegi potrzebne są u około 20% pacjentów - dodaje dr Bodzenta z Centrum Medycznego Plus-Med w Kielcach, przy ul. Warszawskiej 21. - Istotne jest to, że już po podstawowym, laserowym zabiegu, ustępują zwykle wszystkie dolegliwości takie jak: bóle, skurcze nocne i obrzęki. Zabieg ten pozwala także na szybkie wygojenie owrzodzenia, zapobiega powikłaniom zakrzepowym i krwotokom z żylaków.
Bezpośrednio po zabiegu, który trwa maksymalnie 60 minut, zakłada się na operowaną kończynę specjalną pończochę uciskową lub bandaż. Chory nosi taką pończochę jednak dość krótko: od 7 do 20 dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie