Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lato z suchą stopą czyli jak radzic sobie z problemem nadpotliwości wyjaśnia podolog

Oprac. /KAK/
axc.hu
To wprost niewiarygodne, że na podeszwach stóp mamy około 600 gruczołów potowych... na 1 centymetrze kwadratowym skóry! Stopy wielu osób mają też skłonność do tak zwanej hiperhydrozy czyli nadmiernego pocenia podeszwy stóp. Na nadpotliwość uskarża się blisko 1/3 mieszkańców Europy. Latem, gdy za okami upały, problem wydaje się być jeszcze bardziej zauważalny i wyczuwalny...

Hiperhydroza stóp

- Pocenie się to naturalna czynność organizmu. Ma zresztą kilka funkcji jak: termoregulacja, utrzymanie kwaśnego ph skóry czy ułatwienie złuszczania martwego naskórka. Nadmierne pocenie stóp, to tak zwana hiperhydroza lokalna - mówi Estera Giza, podolog czyli specjalista pielęgnacji stóp. - Tak naprawdę nie zależy od pory roku, jednak latem częściej zwracamy na nią uwagę. Silna nadpotliwość może powodować nawet powstawanie na powierzchni skóry kropel potu, skóra stóp jest jak "odmoczona". Kiedy dochodzi do tego jeszcze nieprzyjemny zapach, najczęściej z problemem radzimy sobie, niezdejmując butów. Ale to błędne koło, bo wtedy stopy pocą się jeszcze intensywniej.

Skąd się bierze?

Hiperdydroza może mieć postać wrodzoną, którą mamy od dzieciństwa, lat młodzieńczych. Postać wtórna nadpotliwości może być efektem zmian hormonalnych na przykład menopauzy. Może być wynikiem zażywania pewnej grupy leków, ale też intensywnym wysiłkiem fizycznym - na przykład u sportowców. Hiperhydroza może być też efektem nadwagi. W tym przypadku stopy osób otyłych często mają tendencję do rogowacenia, bo skóra w ten sposób broni się przed nadmierną utratą płynów.

Na nadmierną potliwość stóp można też "zapracować" brakiem odpowiedniej codziennej higieny, częstym noszeniem obuwia z tworzyw sztucznych, skarpet i rajstop z nieoddychających materiałów. Istnieje tak zwany zespół stopy sportowej, gdzie deformacje stopy, wysiłek i przeciążenia oraz przegrzewanie stopy w sportowych butach daje w końcu efekt hiperhydrozy.

Jak radzić sobie z nadpotliwością stóp?

- Po pierwsze - nosić buty wykonane z naturalnych materiałów, latem jak najbardziej przewiewne. Zresztą dobrze jest często zmieniać butym, a nie chodzić cały czas w jednej parze - radzi podolog. - Dobrze jest też chodzić boso, po naturlanym podłożu. Po drugie - nosić jedynie skarpety bawełniane, idealne byłyby takie z jonami srebra. Można też nosić w butach wkładki wyposażone w antybakteryjnie działjące jony srebra. Po trzecie - ważna jest codzienna higiena - kąpiel z dodatkiem soli, naprzemienne moczenie w zimnej i ciepłej wodzie. Po kąpieli starannie osuszać stopy, z uwzględnieniem miejsc między palcami. Po czwarte warto udać sie do specjalisty by wyklczyć deformację stóp lub podjąć ich leczenie i wykonywać systematycznie domowe ćwiczenia. I po piąte - używać odpowiednich kosmetyków do stóp czyli kremów- antyperspirantów z wyciągiem z szałwi na przykład lub kory dębu, z jonami srebra czy miedzi.

Kosmetyki obowiązkowo

- Te nowoczesne kosmetyki do stóp, są mieszaniną składników o działanie bardzo wielokierunkowym - hamują wydzielanie potu, blokując czasowo gruczoły, pomagają zwalczać nieprzyjemny zapach stóp i namnażanie bakterii, działają przeciwgrzybiczo - objaśnia Estera Giza. - W kosmetykach do pielęgnacji stóp wykorzystuje się chętnie naturalny olejek drzewa herbacianego o właścicwościach abtybakteryjnych, dezodorujących. W składzie kosmetyków do stóp z nadmierna potliwością pojawiają się też zaawansowane specyfiki jak triklosan, który zmniejsza uczucie zawilgocenia skóry stóp. Inny składnik, zwany farnezol jest naturalnym związkiem o zapachu kwiatowym i hamuje rozwój bakterii. W kremach, balsamach wykorzystuje się też jony srebra.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie