Lekarze z Gliwic uratowali narządy mowy siedmiolatka, który...

  Lekarze z Gliwic uratowali narządy mowy siedmiolatka, który połknął Kreta - żrący płyn do udrożniania rur

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dr Adam Maciejewski z zespołem przeprowadził pionierską na świecie rozległą transplantację narządów szyi połączoną z przeszczepieniem zmodyfikowanego

  Dr Adam Maciejewski z zespołem przeprowadził pionierską na świecie rozległą transplantację narządów szyi połączoną z przeszczepieniem zmodyfikowanego szpiku u dziecka, które połknęło żrący płyn do udrażniania rur. ©Lucyna Nenow / Polska Press

  To pierwsza na świecie rozległa transplantacja narządów szyi połączona z przeszczepieniem zmodyfikowanego szpiku. Wyjątkowy zabieg odbył się kilka tygodni temu, ale lekarze utrzymywali ten fakt w tajemnicy, by móc poinformować o kolejnym sukcesie chirurgów rekonstrukcyjnych z Gliwic pod kierunkiem prof. Adama Maciejewskiego, gdy będzie wiadomo, że operacja zakończyła się sukcesem.
  Dr Adam Maciejewski z zespołem przeprowadził pionierską na świecie rozległą transplantację narządów szyi połączoną z przeszczepieniem zmodyfikowanego

  Dr Adam Maciejewski z zespołem przeprowadził pionierską na świecie rozległą transplantację narządów szyi połączoną z przeszczepieniem zmodyfikowanego szpiku u dziecka, które połknęło żrący płyn do udrażniania rur. ©Lucyna Nenow / Polska Press

  Chłopczyk miał zaledwie roczek i wystarczyła chwila nieuwagi, był połknął tzw. Kreta, żrące granulki do drożności rur, zawierający granulat ługu sodowego. Od tamtej tragicznej chwili dziecko było żywione dojelitowo.

  Po operacji przeprowadzonej w Śląskim Centrum Chorób Serca przez zespół rekonstrukcyjny z Instytutu Onkologii w Gliwicach ma szansę na normalne życie.

  CZYTAJCIE TEŻ:
  Historyczna operacja na gliwickiej onkologii: Basia ma włosy, twarz, życie
  Prof. Adam Maciejewski, chirurg, który przeszczepił twarz: Mamy sporo zbędnych organów
  Pierwszy przeszczep twarzy w Gliwicach. Pierwsza taka operacja w Polsce udana!


  Wyjątkowość tego zabiegu polega na tym, że była to pierwsza na świecie rozległa transplantacja narządów szyi połączona z przeszczepieniem zmodyfikowanego szpiku w celu całkowitego lub częściowego wyeliminowania konieczności leczenia immunosupresyjnego (przeciwodrzutowego) zapobiegającego odrzuceniu przeszczepionych narządów i tkanek.

  Pacjentem, u którego wykonano ten zabieg, jest siedmioletnie dziecko, które sześć lat temu połknęło granulat ługu sodowego, tzw. kreta. W wyniku tego nieszczęśliwego wypadku martwicy uległy u niego: nasada języka, krtań, gardło, tchawica, przełyk aż do poziomu żołądka.

  Od tego momentu chłopiec nie jadł pokarmów stałych (żywiony był wyłącznie dojelitowo) i oddychał przez rurkę tracheostomijną. Ze względu na wiek zabieg odbył się w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (Centrum Onkologii nie posiada oddziału pediatrycznego).  Niestety, połknięcie granulek Kreta lub wypicie płynu nie zdarza się rzadko. Media co jakiś czas informują o podobnych tragicznych wypadkach. Chociaż producent wprowadził specjalne zakrętki to i tak dzieci znajdą sposób, by otworzyć opakowanie.

  Kret (info. na podstawie portalu www.dziecisawane.pl) w kontakcie z wodą tworzy silnie żrący ług sodowy - dlatego jeśli chcemy pomóc dziecku, to używajmy do przemywania mleka nie wody. Oddziaływanie w postaci pyłu, pary lub aerozolu powoduje ból i łzawienie oczu, uczucie pieczenia w nosie i gardle, kaszel i duszności. W bezpośrednim kontakcie może doprowadzić do oparzeń gałki ocznej. Wniknięcie drogą pokarmową wywołuje oparzenia błony śluzowej – w efekcie jego spożycie może prowadzić nawet do zgonu.

  Konferencja prasowa, w której weźmie udział minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski odbędzie się w najbliższy poniedziałek w Instytucie Onkologii w Gliwicach.

  PISALIŚMY:
  Medyczny Oscar dla prof. Adama Maciejewskiego i jego zespołu


  Zespół prof. Adama Maciejewskiego ma na swoim koncie tysiące operacje rekonstrukcyjnych po nowotworach, a także dwa przeszczepy twarzy, w tym jeden ratujący życia, za co lekarze otrzymali Medycznego Oskara.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Tak pracuje myjnia pociągów Kolei Śląskich  TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo