MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lekcja historii i… czarne chmury. "Od Hubala do Wilka" - inscenizacja w Miedzianej Górze

ATA
Prawdziwa walka z udziałem kawalerii i artylerii rozegrała się w niedzielę w Miedzianej Górze. Inscenizacja historyczna upamiętniła rocznicę śmierci Zbigniewa Kruszelnickiego "Wilka”
Prawdziwa walka z udziałem kawalerii i artylerii rozegrała się w niedzielę w Miedzianej Górze. Inscenizacja historyczna upamiętniła rocznicę śmierci Zbigniewa Kruszelnickiego "Wilka” Archiwum
Prawdziwa walka z udziałem kawalerii i artylerii rozegrała się w niedzielę w Miedzianej Górze. Inscenizacja historyczna upamiętniła rocznicę śmierci Zbigniewa Kruszelnickiego 'Wilka".
Inscenizację obejrzało około 500 osób
Inscenizację obejrzało około 500 osób Archiwum

Inscenizację obejrzało około 500 osób
(fot. Archiwum)

Widowisko historyczne "Od Hubala do Wilka" odbyło się obok pomnika przy torze samochodowym w Miedzianej Górze, upamiętniającego śmierć Zbigniewa Kruszelnickiego "Wilka" dowódcy oddziału partyzanckiego Obwodu Kielce Armii Krajowej. Zginął on 5 czerwca 1944 roku z dwoma swoimi żołnierzami.

- Zaprezentowaliśmy widowisko przedstawiające losy dwóch dowódców. W pierwszym epizodzie bohaterem był major Henryk Dobrzański "Hubal". Przedstawiliśmy rekonstrukcję walk oddziału "Hubala" z Niemcami oraz jego śmierć. Powodem przypomnienia tej osoby jest to, że był on zastępcą komendanta Okręgu Kielce Służby Zwycięstwo Polsce, z której wyrosła później Armia Krajowa. W drugim epizodzie zaprezentowaliśmy historię żołnierza tej armii. 20 kwietnia 1944 roku Zbigniew Kruszelnicki "Wilk", w mundurze niemieckiego oficera, próbował wykonać w Kielcach wyrok na Franzu Wittku, który był szefem siatki agentów gestapo - informuje Dionizy Krawczyński ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Jodła".

Widowisko rozpoczęło się z opóźnieniem, ponieważ czekano na osoby uczestniczące w odsłonięciu tablicy poświęconej bitwie z czasów Powstania Styczniowego w Ćmińsku. - W tym czasie przedstawiliśmy historię kawalerii, a młodzież mogła zapoznać się z wyposażeniem i bronią ułanów. Nikt się nie nudził czekając na rozpoczęcie rekonstrukcji - dodaje.

W widowisku wzięło udział ponad 30 członków Stowarzyszenia "Jodła" oraz grup rekonstrukcyjnych z Radomia, Skarżyska-Kamiennej i Częstochowy. Grupę konną wystawił Świętokrzyski Szwadron Kawalerii Ochotniczej w barwach 13 Pułku Ułanów.

- Rekonstrukcji przyglądało się około 500 osób, to mniej niż w poprzednich latach. Prawdopodobnie pogoda zniechęciła mieszkańców. Przed imprezą czarne chmury nadciągały od strony Skarżyska i Końskich, ale udało się przeprowadzić walkę między jedną a drugą burzą - informuje Krawczyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie