Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekkoatletyka. Miasto w ulewie. Deszcz zalewa węgierską metropolię. Mistrzostwa świata ruszają z opóźnieniem. Worek pieniędzy czeka na stole

Paweł Wiśniewski z Budapesztu
W Budapeszcie leje aż miło. Na razie zawody zostały przesunięte. A co dalej?
W Budapeszcie leje aż miło. Na razie zawody zostały przesunięte. A co dalej? Petr David Josek/Associated Press/East News
Pierwszy dzień 19. edycji lekkoatletycznych mistrzostw świata w Budapeszcie przywitał… obfity deszcz. Organizatorzy zawodów zdecydowali opóźnić rozpoczęcie konkurencji - chód panów na 20 km (bez Polaków) o dwie godziny, a eliminacje z sesji porannej o godzinę. Tym samym, kulomioci - Michał Haratyk i Konrad Bukowiecki rozpoczną zmagania ok. godz. 11.30.

Właśnie rusza 19. edycja lekkoatletycznych mistrzostw świata. Po raz dwunasty organizatorem zawodów jest Stary Kontynent, ale po raz pierwszy jedno z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych miast - Budapeszt. Impreza potrwa dziewięć dni, a większość konkurencji odbędzie się na nowiutkim stadionie usytuowanym nad samym nad Dunajem - „Nemzeti Atlétikai Központ” (czyli „Narodowe Centrum Lekkoatletyczne”).

Tym razem World Athletics czyli światowa federacja lekkoatletyczna, okazała się szczodra - łączna wartość nagród to 8,5 miliona dolarów! Na premię, tradycyjnie mogą liczyć sportowcy zajmujący pozycję 1-8, z czego zwycięzca zgarnie 70 tysięcy dolarów, wicemistrz - 35 000 „zielonych”, a brązowy medalista - 22 000 „baksów”. Kolejne miejsce „warte” są: czwarte - 16 000 $, piąte - 11 000 $, szóste - 7000 $, siódme - 6000 $ i ósme - 5000.

Premiowane będą również zmagania w sztafetach (również w dolarach) - złoty medal: 80 000 do podziału; srebro: 40 000, brąz: 20 000, 4. miejsce: 16 000, 5. miejsce: 12 000, 6. miejsce: 8000, 7. miejsce: 6000 i 8. miejsce: 4000.

Znamy ostateczne listy zgłoszeń - na starcie mistrzostw świata, pojawi się 2187 sportowców z 202 krajów, w tym 67-osobowa reprezentacja Polski. Ku zdumieniu fachowców od „królowej sportu”, dyrektor sportowy PZLA Krzysztof Kęcki, prognozuje, że „zdobycie powyżej trzech medali będzie świetnym wynikiem”...

Wydaje się, że jedynym naszym zawodnikiem, który może być pewny medalu - i to złotego - jest Wojciech Nowicki. Polak jest jedynym młociarzem w tym sezonie na świecie, który 3-krotnie uporał się z granicą 80 metrów, a w czterech konkursach był tego bliski.

W sumie tylko trzech zawodników rzucało ponad 80 metrów - nasz Nowicki (80.00 m, 81.92 m i 80.02 m), Amerykanin Rudy Winkler (80.88 m) i Aliaksander Szymanowicz z Białorusi (80.26 m). Na szczęście tego ostatniego nie zobaczymy na stadionie „Nemzeti Atlétikai Központ”.

Teoretycznie, szanse medalowe ma sztafeta mieszana 4x400 metrów. Problem polega na tym, kto ma w niej biegać…

Jednym z najmłodszych zawodników na mistrzostwach świata w Budapeszcie miał być nasz sprinter Marek Zakrzewski, który w grudniu skończy ledwie 18 lat… Kilkanaście dni temu przywiózł z Jerozolimy dwa złote medale ME juniorów na 100 i 200 metrów! W tej drugiej konkurencji uzyskał 20.63 i jest to najlepszy czas... niepełnoletniego Europejczyka od 9 lat! W 2014 roku, Brytyjczyk Thomas Somers uzyskał w półfinale MŚ U20 20.37. W ostatniej chwili podjęto jednak decyzję - i słusznie - że z powodu lekkiej urazu mięśnia dwugłowego uda, lepiej pozostać w kraju.

I tym razem wydaje się, że liczebność naszej reprezentacji może budzić wątpliwości. Od dawna wiadomo, że PZLA to darmowe biuro podróży, ale bez przesady… Tylko pięć nacji deleguje na MŚ więcej uczestników (USA, Włochy, Francja, Niemcy i Japonia)! W. Brytania mniej, Australia mniej, Hiszpania mniej…

Na mistrzostwach świata w Budapeszcie nie zobaczymy kilku naszych gwiazd, w tym prawie... całą sztafetę pań 4x400 metrów - kontuzję wykluczyły m.in. Annę Kiełbasińską, Justynę Święty-Ersetic i Igę Baumgart-Witan. Stan błogosławiony sprawił, że w domu zostały Małgorzata Hołub-Kowalik i wieloboistka Adrianna Sułek. Zmagania z telewizora będą oglądać sprinter Przemysław Słowikowski, oraz oszczepnicy Maria Andrejczyk i Marcin Krukowski.

Dużym zaskoczeniem jest również absencja męskiej sztafety 4x400 metrów. W ostatnich latach, jakoś trudno naszym zawodnikom nawiązać do tradycji słynnych „lisowczyków”...

">
I na koniec ciekawostka - otóż organizatorzy MŚ wprowadzili nietypowy zakaz. Zdecydowali, że dziennikarze pracujący przy imprezie nie będą mogli nosić ubrań z symbolami narodowymi. Jeśli któryś z żurnalistów zostanie „przyłapany” w takim stroju, będzie musiał go... zdjąć!

Miejsca Polaków w czołowej „10” list zgłoszeniowych do MŚ 2023:

1. Wojciech Nowicki (młot)
2. sztafeta 4x400 metrów mikst
5. Natalia Kaczmarek (400 metrów)
6. Paweł Fajdek (młot)
6. Anita Włodarczyk (młot)
6. sztafeta 4x100 metrów kobiet
10. Ewa Swoboda (100 metrów)

Miejsca Polaków wśród zgłoszonych do MŚ 2023 wg rankingu World Athletics:

1. Wojciech Nowicki (młot)
2. Natalia Kaczmarek (400 metrów)
3. Katarzyna Zdziebło (chód 20 km)
4. Katarzyna Zdziebło (chód 50 km)
5. Pia Skrzyszowska (100 metrów przez płotki)
7. Piotr Lisek (tyczka)
8. Paweł Fajdek (młot)
9. Anita Włodarczyk (młot)
10. Ewa Swoboda (100 metrów)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie