Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lepili ekologiczne kule - warsztaty rodem z Japonii w Jędrzejowie i Sobkowie

/PCH/
Dzieci i młodzież z kilku szkół powiatu jędrzejowskiego lepili kule i wrzucali je do zbiornika wędkarskiego „Błonie” w Sobkowie.
Dzieci i młodzież z kilku szkół powiatu jędrzejowskiego lepili kule i wrzucali je do zbiornika wędkarskiego „Błonie” w Sobkowie. Przemysław Chechelski
Dzieci i młodzież z powiatu jędrzejowskiego wzięli udział w ekologicznych warsztatach bokashi.
Uczestnicy warsztatów bokashi.
Uczestnicy warsztatów bokashi.

Przemysław Chechelski

Uczestnicy warsztatów bokashi.

(fot. Przemysław Chechelski)

Uczestnicy lepili kule z gliny, otrębów pszennych z dodatkiem melasy i certyfikowanych preparatów pro biotycznych, które następnie zostały wrzucone do zbiornika wędkarskiego w Sobkowie. Ma to poprawić czystość wody. Warsztaty przeprowadziło Stowarzyszenie EkosystEM - Dziedzictwo Natury.

Warsztaty zorganizowano w ramach odbywającego się na dworcu Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej Przeglądu Piosenki Turystycznej "Wagonowe tra la la".

- Kiedy w 1993 roku uratowano od klęski ekologicznej wewnętrzne morze Seto, bokashi jako program ratowania zasobów naturalnych zagościło w kanonie działań ekologicznych, początkowo w Japonii, potem w Chinach, Tajlandii oraz Europie Zachodniej. W Polsce program wdrażany jest od 2006 roku - wyjaśniają organizatorzy warsztatów.

Zajęcia przeznaczone były dla dzieci w różnym wieku. Uczestniczyli w nich uczniowie z Jędrzejowa, Prząsławia, Motkowic i Oksy. Warsztaty składały się z części teoretycznej - wykładu na temat pożytecznych mikroorganizmów i ich wpływie na zdrowie i funkcjonowanie ekosystemów, sposobach wykorzystywania ich właściwości przy produkcji żywności, lekarstw oraz metodach stosowanych w rolnictwie dla ratowania zdegradowanych gleb. Druga część warsztatów to zajęcia manualne polegające na lepieniu kul z gliny, otrębów pszennych z dodatkiem melasy i certyfikowanych preparatów probiotycznych. Uczestnicy na zakończenie warsztatów pojechali nad zbiornik wędkarski "Błonie" w Sobkowie, do którego wrzucili kule.

- Kule są nośnikiem pożytecznych mikroorganizmów. Służą do wzmocnienia samooczyszczenia się wód w akwenach oraz są bardzo dobrym nawozem organicznym dla roślin. Formułę warsztatów bokashi prowadzimy od 2006 roku i ulepiliśmy z dziećmi tysiące kul, które trafiły do zanieczyszczonych wód - mówią organizatorzy warsztatów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie