MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Liceum Ogólnokształcące z Kazimierzy Wielkiej - szkoła solidarna i bardzo aktywna

Adam LIGIECKI
Młodzi solidarni. To dzięki nim Liceum Ogólnokształcące z Kazimierzy Wielkiej znalazło się w elicie najbardziej aktywnych szkół w Polsce.
Młodzi solidarni. To dzięki nim Liceum Ogólnokształcące z Kazimierzy Wielkiej znalazło się w elicie najbardziej aktywnych szkół w Polsce. Adam Ligiecki
Liceum Ogólnokształcące imienia Marii Curie-Skłodowskiej z Kazimierzy Wielkiej bierze udział w prestiżowym projekcie - w ramach obchodów 25-lecia wolnej Polski. W nagrodę nasi uczniowie jadą do Europejskiego Centrum Solidarności

Solidarna z certyfikatem

Solidarna z certyfikatem

"Solidarna Szkoła" to program realizowany przez Europejskie Centrum Solidarności i Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej. Liceum Ogólnokształcące w Kazimierzy Wielkiej bierze w nim udział od września 2013 roku do czerwca 2014 roku. Podczas międzynarodowej konferencji w Gdańsku otrzyma pamiątkową tablicę-certyfikat.

W środę minęło ćwierć wieku od pierwszych demokratycznych wyborów w naszym kraju. 4 czerwca 1989 roku to data historyczna. Kazimierskie liceum, za sprawą realizacji programu "Solidarna Szkoła" znalazło się w gronie piętnastu najbardziej aktywnych szkół w Polsce.

- To dla nas ogromne wyróżnienie. Program był bardzo fajny, wymagał dużego zaangażowania dla nauczycieli i dla uczniów - mówi szkolny koordynator projektu Barbara Litwiniuk, która razem z licealistami wyjedzie w najbliższy czwartek do Gdańska na międzynarodową konferencję.

DOBRE ŚCIEŻKI

Jak to się robi w Kazimierzy? W roku szkolnym 2013/2014, w ramach programu "Solidarna Szkoła" realizowano w liceum szereg przedsięwzięć. W tym: ścieżkę historyczną - z Kaczmarskim i lekcją on-line; ścieżkę społeczno-obywatelską - z "Podaj dalej", rewią smaków i "Studnią dla Południa" czy świąteczną historią w szkołach.

- Taki program w dzisiejszych czasach jest bardzo aktualny - ocenia Barbara Litwiniuk. - Z jednej strony ścieżka historyczna, dotycząca współczesnej historii, z drugiej społeczno-obywatelska. Bardzo trafna w dzisiejszych czasach - ludzi "silnych, pięknych i bogatych". Gdzie nie ma miejsca dla tych, którzy nie nadążają - zauważa.

KACZMARSKI NA GŁOSY

Barbara Litwiniuk ma szczególne podejście do pracy z młodzieżą. Współtworzyła przed laty Szkolny Klub Europejski w kazimierskim liceum, realizuje wiele projektów edukacyjnych, kampanii społecznych. "Solidarna Szkoła" to jej kolejne przedsięwzięcie w ramach edukacji obywatelskiej.

Ścieżka historyczna czyli... Po pierwsze, udział w X Przeglądzie Twórczości Jacka Kaczmarskiego. W imprezie poświęconej pamięci legendarnego "barda Solidarności" wzięli też udział uczniowie "Skłodowskiej", zdobywając nagrody. W 32. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego zorganizowano spotkanie młodzieży z działaczami Solidarności, a w lutym odbył się szkolny Konkurs Wiedzy o NSZZ "Solidarność".

KOBIETA W OPOZYCJI

8 kwietnia grupa 22 uczniów klasy II C uczestniczyła w jedynej w swoim rodzaju lekcji on-line. Było to spotkanie na skypie z Ewą Kulik-Bielińską - działaczką opozycji demokratycznej z lat 70. i 80., dzisiaj dyrektorką Fundacji imienia Stefana Batorego. Lekcję poprzedziły warsztaty przygotowujące na temat roli kobiet w opozycji lat 80.

- To była najciekawsza lekcja historii w moim życiu. Gdyby lekcje historii zawsze były tak zajmujące, chyba... zacząłbym pilnie uczyć się tego przedmiotu. Mówi się tylko o mężczyznach w opozycji, bo oni robią potem kariery polityczne. Okazuje się, że połowę opozycjonistów stanowiły kobiety, a nikt tego nie doceniał - kazimierscy licealiści relacjonowali "na gorąco" przebieg debaty on-line.

MAJDAN, PACZKI, STUDNIA

Ścieżkę społeczno-obywatelską tworzy kilkanaście projektów, wydarzeń, akcji, imprez dla szkoły i środowiska. Zaczęło się od "Podaj dalej" - działania, w ramach którego każdy miał nauczyć czegoś kolegę (koleżankę) i... w drugą stronę. Licealiści uczyli się nawzajem gotowania, pieczenia ciasta, majsterkowania, malowania. Nawet matematyki (!), a ta radosna twórczość wyszła poza mury ogólniaka.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KAZIMIERSKIEGO

21 lutego, o godzinie 20 - razem z całą Polską - młodzi kazimierzanie zapalili "świeczkę dla Majdanu". Na znak solidarności z walczącym o demokratyczne prawa narodem ukraińskim. Tydzień później uczniowie klas trzecich obejrzeli film "Paczki Solidarności", była też akcja "Studnia dla Południa" - lekcje wychowawcze, plakaty, prezentacje multimedialne, zbiórka pieniędzy.

INNI - TO TAKŻE MY

"Solidarni choć różni" to hasło imprezy dla szkoły i środowiska. - Nasi uczniowie chcieli wszystkich przekonać, że "inni" to także my. Że można się porozumieć, nawzajem sobą życzliwie interesować. Aby komuś pomóc, trzeba go zrozumieć. Aby kogoś zrozumieć, trzeba go poznać - o przesłaniu akcji mówi Barbara Litwiniuk.

"Inni" to wykluczeni społecznie: bezdomni, bezrobotni, osoby chore, niepełnosprawne. Także ci, którzy wyznają inną wiarę, mniejszości narodowe. W programie projektu znalazły się też prezentacje artystyczne, zaś na finał zostaliśmy zaproszeni na "Smaki nasze i innych" w szkolnej kawiarence Hacjenda. Na stołach królowały ciasta, ciasteczka i sałatki - z różnych regionów, krajów, narodów. Palce lizać!

NA BIAŁO-CZERWONO

"Skłodowska" wzięła udział w Wirtualnym Festiwalu Solidarnej Szkoły, zorganizowanym pod koniec kwietnia na witrynie "Solidarna Szkoła". Uczniowie z klasy II C rozwiązywali zadania - zagadki z najnowszej historii, wyzwania z solidarności lokalnej i globalnej, testy na kreatywność. Połączyli się nawet... z korespondentką z Palestyny, która opowiadała na czacie o swojej pracy charytatywnej.

15 maja Barbara Litwiniuk uczestniczyła w konferencji "Świąteczne wydanie historii w szkołach", w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. W środę w kazimierskim liceum obchodzono Dzień Wolności. Uczniowie pojawili się w szkole ubrani na biało-czerwono, były też specjalne lekcje historii - z 4 czerwca 1989 roku w herbie.

W ELICIE AKTYWNYCH

"Solidarna Szkoła" po kazimiersku zyskała wysokie oceny realizatorów programu. Nasze liceum znalazło się w elicie piętnastu najbardziej aktywnych szkół w Polsce. W nagrodę pięcioro uczniów z dwójka opiekunów pojedzie w czwartek, 12 czerwca, do Gdańska. Dzień później, w tamtejszym Europejskim Centrum Solidarności rozpocznie się międzynarodowa konferencja pod hasłem "Szkoła Przyszłości". Z udziałem delegacji młodzieży z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. I reprezentacji Kazimierzy Wielkiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie