MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lipiec w ogrodzie

ATA
Aby cieszyć się pięknymi różami trzeba latem podlewać je i poświęcić czas na zwalczanie chorób oraz szkodników.
Aby cieszyć się pięknymi różami trzeba latem podlewać je i poświęcić czas na zwalczanie chorób oraz szkodników. Archiwum
Bez intensywnego podlewania i walki ze szkodnikami rośliny w ogrodzie nie przetrwają w dobrej kondycji upalnego lata.

Rośliny lepiej podlewać obficie i rzadziej, niż często a mało. - Wystarczy raz na 4-5 dni dostarczyć 20 litrów wody na metr kwadratowy gruntu. Wtedy rośliny będą usatysfakcjonowane - mówi Edward Galus, dyrektor w Rejonowym Przedsiębiorstwie Zieleni.- Przed podlewaniem i po należy wzruszyć ziemie, co ograniczy parowanie i ułatwi pobieranie wody. Grządki dobrze jest wyściółkować, bo to ograniczy parowanie wody z gleby i wstrzyma rozwój chwastów. Możemy użyć do tego torfu, zwiędłą trawę po koszeniu, przefermentowanej kory lub włókniny.

W sadzie

Na drzewach powstają nowe przyrosty, które należy odginać do poziomu, aby powstał kąt prosty między nimi a głównym pędem. Pamiętamy o nawożeniu drzew i krzewów owocowych. Ostatnią dawkę dostarczamy do 20 lipca, później pędy nie zdrewnieją, a zimą będą narażone na przemarznięcie. Nie zapominamy też o letnim cięciu drzew owocowych, zwłaszcza wiśni i czereśni - zabieg ten ogranicza występowanie chorób. Wycinamy wszystkie pędy rosnące pionowo. Pamiętamy również, aby 2-3 tygodnie po zbiorze truskawek przyciąć liście - tak aby nie uszkodzić środka krzewu - a następnie odchwaścić i nawieźć rośliny.
W warzywniku

Usuwamy zbędne pędy u pomidorów, zostawiając po 2 do 3 na krzewie. Rośliny uprawiane w tunelach wietrzymy, aby obniżyć temperaturę i wilgotność - powyżej 30 stopni Celsjusza pomidory nie zawiązują owoców, a wilgotność sprzyja rozwojowi chorób.

Na pomidorach zwalczamy zarazę ziemniaczana, a na roślinach dyniowatych mączniaka. Pamiętamy o zachowaniu okresu karencji po opryskach chemicznych. Jeśli zabiegi są konieczne w czasie zbiorów, to używamy bioseptu, który nie jest toksyczny i nie wymaga okresu karencji.

Na wolnych miejscach po wiosennych zbiorach - na przykład rzodkiewki czy groszku - możemy wysiać buraki cukrowe, fasolkę szparagową, pietruszkę naciową czy koperek.

W kwiatach

W części ozdobnej działki dzielimy i przesadzamy rośliny, które kwitły w maju - jak zawciąg, goździki czy astry alpejskie. Ostróżki i łubiny przycinamy, aby zakwitły po raz drugi w tym sezonie. Zwalczamy chwasty, nawozimy astry, cynie, róże i usuwamy przekwitłe kwiaty. Na różach zwalczamy mączniaka i plamistość.

Zbieramy zioła, suszymy je w przewiewnym miejscu. U bazylii i tymianku usuwamy kwiatostany, aby rośliny cały sezon dawały ładne liście.

Możemy jeszcze wysiać nasturcję i nagietki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie