Nasza Loteria

Lista 100 najbogatszych mieszkańców Świętokrzyskiego 2012. Zobacz kim są

Elżbieta Święcka
Oto szósta edycja listy 100 najzamożniejszych mieszkańców naszego regionu. Są w niej duże zmiany w porównaniu do lat poprzednich. Kto awansował, a kto spadł? Jakie majątki mają lokalni przedsiębiorcy? Lista 100 najbogatszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego to unikalne zestawienie, bo w skali lokalnej jedno z niewielu takich w Polsce.

Jak przygotowaliśmy listę?

Jak przygotowaliśmy listę?

Zasady opracowywania szóstej edycji listy 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego oparte są o giełdowe wskaźniki. Oto, jak powstało zestawienie.

Tradycyjne już nasz system szacowania majątku najzamożniejszych mieszkańców województwa oparliśmy o średnią wycenę wszystkich giełdowych spółek notowanych na warszawskim parkiecie. Wyciągnęliśmy średnią ze wskaźnika c/z (cena/zysk), który odzwierciedla rynkową wycenę notowanych w Warszawie przedsiębiorstw. Średnia dla całego rynku na 3 grudnia 2012 roku wyniosła 17,7 i właśnie przez tyle mnożyliśmy zysk netto, szacując wartość firm. Nawet w przypadku spółek giełdowych, których realne wyceny na warszawskim parkiecie są inne, na przykład niższe lub wyższe niż owa średnia, my zastosowaliśmy wycenę średnią. Następnie uśredniliśmy wyniki uzyskane w tym i w poprzednim roku. Ta metoda pozwala rzetelnie oszacować wartość majątku, bo niższe przychody przedsiębiorstw w danym roku mogą być na przykład wynikiem rozpoczęcia dużych inwestycji.

Co nas zaskoczyło? Z pewnością awanse niektórych osób oraz spadki innych. Tak to już jest w czasach spowolnienia, że jedne firmy zyskują na kryzysie, inne mocno tracą. Ostatni rok okazał się bardzo dobry dla większości świętokrzyskich przedsiębiorców. Największe problemy dotyczą jednak branży budowlanej, a w naszym regionie nie brakuje firm w niej działających. Znalazło to przełożenie w naszych rankingu. Prosimy też pamiętać, że każdorazowe wydanie listy przygotowujemy na podstawie wyników finansowych za rok ubiegły. Ta edycja powstaje zatem na podstawie zysków firm, wygenerowanych w roku 2011. A to był bardzo zróżnicowany rok, szczególnie dla firm wspomnianej wyżej branży budowlanej oraz górniczej.

Tygodniki opinii przygotowują rankingi najbogatszych Polaków, ale w skali kraju. Nasza lista to sto nazwisk tylko z naszego województwa. Na tym polega jej wartość. Pojawiły się na niej nowe nazwiska, są wielkie wzloty i upadki. Sprawdź, kto się znalazł w naszym zestawieniu i kim są ludzie, których majątki oceniliśmy na grube miliony.

Tradycyjnie już oparliśmy nasz ranking o dane spółek z Krajowego Rejestru Sądowego, które są powszechnie dostępne dla każdego. Nie zdradzamy więc żadnej tajemnicy! Dodatkowo, na liście znalazły się osoby prowadzące działalność gospodarczą jako osoby fizyczne. Dane takich firm nie są przekazywane do Krajowego Rejestru Sądowego, ale osoby te dobrowolnie zgodziły się podać wyniki swoich firm. Ale nie uczynili tego wszyscy. Jest kilku przedsiębiorców, którzy zakwalifikowaliby się na naszą listę, ale nie wyraziło zgody na przekazanie wyników swoich firm, a w Krajowym Rejestrze Sądowym nie znajdziemy ich danych. Stąd kilku znanych przedsiębiorców wciąż nie ma w naszym zestawieniu. Ale w tym roku po raz pierwszy udało nam się dotrzeć do danych finansowych między innymi Piekarni Pod Telegrafem.

1. Michał Sołowow

Krzysztof Klicki
Krzysztof Klicki

Największą pasją przedsiębiorcy są rajdy samochodowe. Trzykrotnie został rajdowym wicemistrzem Europy w latach 2008, 2009 i 2012.

Jak czytać oznaczenia?

W tym roku wiele osób figuruje na naszej liście po raz kolejny, inni dopiero debiutują. Aby ułatwić państwu czytanie rankingu, zamieszczamy wyjaśnienia:
100 milionów złotych - pierwsze duże cyfry, to wycena majątku na tegorocznej liście według uśrednionych danych za rok 2011 i dwa poprzednie lata
(p.r.) - ten skrót oznacza, że dana osoba występuje pierwszy raz w naszym zestawieniu
(5) - cyfra w nawiasie oznacza ubiegłoroczne miejsce w rankingu
(b.z.) - oznacza, że ktoś nie zmienił miejsca w rankingu w porównaniu do roku ubiegłego

W najbliższym czasie nie ma co liczyć, że ktoś go prześcignie na liście najbogatszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Jak większość giełdowych rekinów, odrabia straty po bolesnych spadkach cen jego akcji w roku 2008 i 2009. Mimo kolejnego spowolnienia gospodarczego, radzi sobie świetnie, podejmując kolejne inwestycje. Strzałem w przysłowiową dziesiątkę na te trudne czasy okazał się zakup akcji Synthosu - chemicznego potentata.

Michał Sołowow to wciąż jedyny mieszkaniec naszego regionu, którego "Forbes" klasyfikuje wśród najbogatszych ludzi świata. Jest też praktycznie stałym uczestnikiem list najzamożniejszych ludzi Europy Środkowo-Wschodniej.

Ten biznesmen - sportowiec ma 50 lat, a jego zasługi dla Kielc są już nieprzeciętne i z pewnością przejdą do historii. W 2011 roku kolejne duże świętokrzyskie firmy wyprowadzały się z Kielc do Warszawy, tam zostawiając podatki, a tymczasem Michał Sołowow czyni odwrotnie, sprowadza przedsiębiorstwa z innych miejsc Polski właśnie do stolic regionu. Praca w spółkach kontrolowanych przez niego to doskonała rekomendacja w życiorysie i szkoła dobrego zarządzania.
Jest jednym z największych inwestorów na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Kielczanin kontroluje Synthos, Barlinek, Cersanit i Echo Investment. Synthos to największy w Europie producent kauczuków emulsyjnych. Powstał z połączenia Zakładów Chemicznych Dwory w Oświęcimiu i czeskiej spółki Kaucuk w Kralupach. W ubiegłych latach firma osiągała przychody rzędu niemal 4 miliardów złotych i prawie pół miliarda złotych zysku. Z kolei Grupa Kapitałowa Barlinek jest światowym liderem produkcji podłóg drewnianych. Eksportuje swe wyroby do ponad 50 krajów świata. W 2011 roku zwiększył przychody do 657 milionów złotych. Rovese, czyli dawny Cersanit, to jedna z większych w Europie firm wytwarzających ceramikę łazienkową i płytki ceramiczne. W minionym roku zysk przedsiębiorstwa wyniósł niemal 90 milionów złotych. Dynamicznie rozwija się także deweloperska spółka biznesmana - Echo Investment. Z zyskami rzędu niemal 180 milionów złotych jest jednym z najbardziej rentownych przedsiębiorstw w regionie.

Sołowow biznesem zajął się po studiach, na początku lat 90. Zarobione w czasie wyjazdów do Niemiec pieniądze zainwestował w spółkę budowlaną Mitex, którą po kilkunastu latach korzystnie sprzedał francuskiej firmie Eiffage. Na początku lat 90. stworzył spółkę Nomi, pierwszą u nas sieć handlową typu dom i ogród, którą sprzedał brytyjskiemu koncernowi Kingfisher. Był między innymi właścicielem kieleckich dzienników "Echo Dnia" i "Słowo Ludu" oraz "Życia Warszawy" czy "Przekroju".

Największą pasją przedsiębiorcy są rajdy samochodowe. Trzykrotnie został rajdowym wicemistrzem Europy w latach 2008, 2009 i 2012.

Prywatnie nasz najbogatszy mieszkaniec raczej nie lubi być na pierwszych stronach gazet, chyba że dotyczy to jego osiągnięć sportowych. Nawet wtedy, gdy zdarza mu się pomagać finansowo jakiejś instytucji, prosi o zachowanie dyskrecji. Ma dwa prywatne odrzutowce, z czego jeden mniejszy stacjonuje w Masłowie zaś drugi większy w Warszawie.
5,8 miliarda złotych. USŁUGI DEWELOPERSKIE, PRODUKCJA BUDOWLANA, PRZEMYSŁ CHEMICZNY, Cersanit, Synthos, Barlinek, Echo Investment, grupa firm, Kielce (b.z.)

2. Krzysztof Klicki

Leszek Wojteczek
Leszek Wojteczek

Krzysztof Klicki

W kilku już lat utrzymuje się na drugim miejscu naszego notowania. I z roku na rok jego pozycja się umacnia. Po problemach, które dotknęły Grupę Kolporter w 2009 roku nie ma już śladu. Firma została zrestrukturyzowana, dzięki czemu coraz bardziej dynamicznie rozwija kolejne gałęzi działalności. Stworzony przez Krzysztofa Klickiego gigant, czyli Grupa Kapitałowa Kolporter ma już 22 lata. Kielczanin wciąż pozostaje królem kolportażu, choć chyba bardziej dynamicznie rozwija się w tej chwili rynek usług kurierskich, czy dystrybucji produktów FMCG. Grupa szybko rozwija także sieć sklepów spożywczych Dobry Wybór. Do końca roku sieć ma liczyć 100 sklepów. Kolporter to też duży deweloper, a w swoich portfolio posiada również spółkę oferującą usługi budowlane oraz spółkę targową w Sosnowcu. Miniony rok był dla grupy bardzo udany. Jej przychody osiągnęły 3 miliardy 646 milionów złotych, a zysk netto wyniósł niemal 31,5 miliona złotych.

Krzysztof Klicki rozpoczynał karierę od rozwożenia gazet oplem kadettem, pożyczonym od ojca, który potem to auto sprzedał. Postanowił potem to auto odkupić na pamiątkę, ale prawdopodobnie samochód wyjechał za wschodnią granicę.

Kielecki przedsiębiorca prywatnie uwielbia szybkie samochody, uprawia aktywnie sport, kocha piłkę nożną, gra w tenisa. Lubi wyskoczyć swoim helikopterem na ważny mecz, gdzieś w Europie. Często można go spotkać, jak z córką kibicują także kieleckim szczypiornistom. Ci, którzy dobrze go znają, twierdzą, że nadal pozostaje skromnym człowiekiem.

888 milionów złotych. DYSTRYBUCJA PRASY, USŁUGI DEWELOPERSKIE, BUDOWICTWO, INFORMATYKA, HANDEL DETALICZNY, Grupa Kolporter, Kielce. (b.z.)

3. Leszek Wojteczek

Leszek Wojteczek

Założyciel jednej z najprężniej działających świętokrzyskich firm - skarżyski Wtórpol, Leszek Wojteczek, ma 56 lat. Ukończył Politechnikę Świętokrzyską. Jego żona Ewa również pracuje we Wtórpolu. Państwo Wojteczkowie mają troje dorosłych dzieci: córkę Karolinę oraz synów Łukasza i Tomasza.

Leszek Wojteczek prowadzi firmę od 1992 roku, zaczynał od jednego busa, którym przywoził odzież używaną z zachodu, a następnie sprzedawał ją w swoich sklepach. Od tamtego czasu cały czas rozwija firmę, w tej chwili to jedna z największych na świecie firm zajmujących się recyklingiem odzieży. Głównym celem Wtórpolu jest ocalić środowisko naturalne, ale robiąc to działać prospołecznie i przedsiębiorczo.
Od kilku lat wielką pasją właściciela Wtórpolu jest bieganie. Codziennie pokonuje kilkanaście kilometrów. Ukończył wiele maratonów - wynik życiowy to 3 godziny 35 minut uzyskany w tym roku podczas maratonu warszawskiego.

Obecnie Wtórpol daje pracę około 1200 osobom, a swoje towary sprzedaje do kilkunastu krajów Afryki i Azji. Dzięki nowoczesnej linii do sortowania odzieży Wtórpol sortuje w ciągu doby kilkaset ton odzieży, a dzięki inwestycji w nowe kontenery do pozyskania odzieży może dalej dynamicznie się rozwijać. Kontenery świętokrzyskiej firmy pojawiły się już na Słowacji, a w najbliższym czasie przedsiębiorca planuje rozpocząć działalność w Czechach, na Węgrzech, Litwie, w Estonii i Niemczech.

Prezes Wtórpolu słynie z wielu działań charytatywnych i pomocy ludziom naprawdę potrzebującym również poprzez fundację "Eko Wtórpol Dzieciom Niepełnosprawnym", która ma nieść pomoc najmłodszym. W 2011 roku przedsiębiorstwu wiodło się bardzo dobrze. Jego przychody wyniosły ponad 87 miliony złotych, a zysk netto ponad 12,5 miliona złotych.

271 milionów złotych. RECYCLING, HANDEL, Wtórpol, Skarżysko-Kamienna(4)

4. Bogusław i Małgorzata Wypychewiczowie

Małgorzata i Bogusław Wypychewiczowie zarządzają swoimi spółkami poprzez spółkę Koronea z Luksemburga. Spółka ta ma większość głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy w ZPUE Spółka Akcyjna, jest także głównym akcjonariuszem w Stolbudzie Włoszczowa Spółka Akcyjna.
Firma, której twórcą jest Bogusław Wypychewicz konsekwentnie buduje mocną pozycję na rynku dostawców urządzeń dla elektroenergetyki. Przedsiębiorca stara się zająć dobrą pozycję jako producent okien i drzwi.

Ostatnio ZPUE stworzyło Grupę Kapitałową, w skład której wchodzą trzy zakłady produkcyjne - we Włoszczowie, Gliwicach i Katowicach. Włoszczowski Stolbud został dokapitalizowany przez właściciela kwotą 28 milionów złotych. Spółka realizuje obecnie zakup dwóch supernowoczesnych centrów do produkcji okien drewnianych i PVC. Milionowe inwestycje nie ominęły także ZPUE, spółka pracuje nad zwiększeniem mocy produkcyjnych.Według szacunków głównego akcjonariusza, roczne przychody ZPUE powinny dzięki przejęciom wzrosnąć o 30-40 procent, przy niezmienionej rentowności. W ubiegłym roku grupa miała prawie 420 milionów złotych przychodu i 26,5 miliona złotych zysku netto. Bogusław Wypychewicz chce nie tylko umacniać pozycję swojego przedsiębiorstwa w kraju, ale też walczyć o zagraniczne rynki.

W wolnych chwilach Bogusław Wypychewicz poświęca się swojej wielkiej pasji - lotnictwu, stale podnosząc swoje umiejętności pilota. Państwo Wypychewiczowie dużo podróżują. Przedsiębiorca sponsoruje Kielecki Klub Karate Kyokushin. Odpoczywa pływając motorówką i jeżdżąc na nartach wodnych. Żona Małgorzata działa w walczącej z rakiem fundacji "Jesteśmy Blisko".
242,6 milionów złotych. ENERGETYKA, BUDOWNICTWO, ZPUE, Stolbud, Włoszczowa(6)

5. Dariusz Tomaszewski

Piąty raz na naszej liście. W tym roku potwierdził swoją mocną pozycję. Jest prezesem zarządu i jednocześnie największym udziałowcem kieleckiego Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowo-Handlowego Polonez Plus. Spółka Polonez Plus została założona w 1988 roku. Od 1995 roku, po przekształceniach, firma prowadzi działalność w zakresie kompleksowego wykonawstwa instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnych, chłodniczych, grzewczych, wodno-kanalizacyjnych, ochrony przeciwpożarowej i automatyki w budownictwie ogólnym, przemysłowym, handlowo-usługowym i użyteczności publicznej.

Jeszcze w roku 2005 zysk netto jego spółki wyniósł tylko 215 tysięcy złotych. Rok później firma zarobiła na czysto 3,1 miliona złotych, a więc niemal… piętnaście razy więcej. Kolejne lata okazały się jeszcze lepsze. Dariusz Tomaszewski kontroluje jeszcze spółkę DLK Klimatechnik z Kielc, w której Polonez Plus ma 100 procent udziałów. W tamtej firmie pełni funkcję wiceprezesa, a z kolei jego ojciec Zygmunt jest w niej prezesem. W 2011 roku przychody spółki Polonez Plus wyniosły ponad 69,5 miliona złotych, a zysk wyniósł niemal 8 milionów złotych netto.

193,2 miliony złotych. BUDOWNICTWO, Polonez Plus, Kielce(b.z.)

6. Bertus Servaas

Właściciel jednej z największych firm recyclingowych w Polsce. Udowodnił, że na ochronie środowiska można zarobić. Stworzył swój biznes od zera, nie mając przy tym właściwie w ogóle kapitału i nie znając języka. Z determinacja buduje swoje przedsiębiorstwo i należy do grona największych świętokrzyskich pracodawców. W zeszłym roku w Grupie Kapitałowej Vive Textile Recycling zatrudnionych było ponad 900 osób.
Założył swoją firmę w 1991 roku. Na początku swojej działalności przedsiębiorstwo zajmowało się sprzedażą sortowanej odzieży używanej, sprowadzanej z Europy Zachodniej. Obecnie przerabia 60 milionów kilogramów odzieży rocznie na ponad 700 różnych grup asortymentowych. Produkty te są sprzedawane stałym odbiorcom z 40 krajów Europy Zachodniej i Wschodniej, Afryki, Azji oraz Ameryki Południowej. W zeszłym roku przychody przedsiębiorstwa Bertusa Servaasa wyniosły ponad 186 milionów złotych, a zysk netto - niemal 13 milionów złotych.

Kocha sport. W młodości był piłkarzem Ajaksu Amsterdam. Od 2002 roku sponsoruje drużynę piłkarzy ręcznych Vive Targi Kielce - obecnie jest prezesem klubu. I trzeba przyznać, że pod jego wodzą klub bardzo się rozwinął i regularnie uczestniczy w prestiżowych rozgrywkach Ligi Mistrzów.
174,8 miliona złotych. HANDEL, RECYCLING, Grupa Kapitałowa Vive Textile Recycling, Kielce (15)

7. Leszek Ciesek

Kolejny rok na liście i kolejny awans w naszym zestawieniu 100 najbogatszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Kocha konie prawdziwe, na których chętnie jeździ oraz te... mechaniczne, zwłaszcza z dużą mocą. W sumie w jego firmach w zeszłym roku pracowało około 350 osób. Posiada kilka firm, których zakłady produkcyjne rozsiane są po całej Polsce, między innymi we Włoszczowie, Kielcach i Starogardzie Gdańskim. Kontroluje w całości spółki Effector oraz Effect Glass.

W ubiegłym roku kontrolowane przez tego przedsiębiorcę świętokrzyskie spółki znacznie zwiększyły swoje przychody. Kielecki Effect Glass, czyli dawny Effector II zanotował przychody w wysokości niemal 112 milionów złotych, a włoszczowski Effector miał prawie 48 milionów przychodu.

Prywatnie ten milioner jest człowiekiem bardzo skromnym. Unika mediów i bywania na salonach. Pracoholik, choć sam nie chce się przed sobą do tego przyznać. Od kilku miesięcy sponsoruje ekstraklasową drużynę kieleckich siatkarzy, która gra pod nazwą Effector. Przymierza się też do kupienia kieleckiej Premy. Decyzję, czy kupi potentata branży pneumatycznej, ma podjąć do końca roku.
153,1 miliony złotych. PRODUKCJA SZYB ZESPOLONYCH, ALUMINIUM, Effector, Effect Glass, Włoszczowa, Kielce(11)

8. Ewa i Mirosław Szczukiewiczowie

Najwięksi akcjonariusze kieleckiej spółki FART, która wciąż jest jednym z liderów w naszym województwie, jeśli idzie o budownictwo drogowe. Historia firmy sięga jeszcze drugiej połowy lat osiemdziesiątych.

Przełom w rozwoju nastąpił jednak w roku 2000. Od tamtej pory Fart staje się coraz silniejszą marką i jest wiodącą firmą w swojej branży w naszym regionie. Dziś sięga po najbardziej prestiżowe kontrakty, warte czasem kilkaset milionów złotych. Zatrudnionych jest niemal 280 osób, a w sezonie prawie 330 osób.

Do najważniejszych zrealizowanych w ostatnim czasie inwestycji należą między innymi oddany niedawno do użytku odcinek drogi ekspresowej S74 z Kielc do Cedzyny czy ukończone w zeszłym roku: droga Nowa Słupia - Ostrowiec Świętokrzyski, budowa i modernizacja dróg na trasie Połaniec - Osiek oraz w Nowej Dębie. Teraz Fart buduje południową obwodnicę Radomia. Firma miała w zeszłym roku prawie 209 milionów złotych przychodu i ponad 10,3 miliona złotych zysku netto. Prywatnie Mirosław Szczukiewicz to z zamiłowania szachista. Do niedawna aktywnie wspierał sport, sponsorując siatkarzy.
151,8 miliona złotych. BUDOWNICTWO, Fart, Kielce(17)

9. Tomasz Tworek

Tomasz Tworek to twórca potęgi kieleckiej firmy budowlanej Dorbud, ale też ceniony mecenas sztuki współczesnej i jej znawca. Dwa lata temu zasłynął otwarciem wystawy wielkich nagich posągów "Żelaźni" na Placu Artystów w Kielcach, którą sfinansował z własnych pieniędzy. W zeszłym roku zaskoczył Kielczan wystawą "Balansujący", która przyjechała do Kielc niemal prosto z Dubaju. W minionym roku natomiast zaprosił do współpracy znanego malarza Leona Tarasewicza, który na kieleckim Placu Artystów stworzył swoja największą, bajecznie kolorowa instalację. W 2012 roku swoją twórczość przy kieleckim deptaku zaprezentowała Ludwika Ogorzelec. Wszystkie te wydarzenia miały rangę imprez ogólnopolskich, biorąc pod uwagę to, że to do Kielc na otwarcie tych wystaw przyjechali najwięksi polscy współcześni artyści.
Tomasz Tworek jest człowiekiem o dużym poczuciu humoru i lokalnym patriotą. Jest także prezesem Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych "Lewiatan". Lubi sport i często go sponsoruje. Rok 2011 był dla jego firmy wyjątkowo udany. Przychody firmy wyniosły ponad 160 milionów złotych, a wypracowany zysk to niemal 6 milionów złotych. W Kielcach Dorbud zrealizował otwarty niedawno Kielecki Park Technologiczny i buduje najnowocześniejszy w Polsce, inteligentny budynek dla Politechniki Świętokrzyskiej, nazwany Energis.
Ostatnio prezes Tworek zainwestował także w branżę turystyczną. Przy zakupionym niedawno przez niego ośrodku wypoczynkowym w Borkowie, nazwanym Afor, powstał park linowy Afor Adventure Park, który ma być atrakcją dla osób preferujących aktywny wypoczynek. Dorbud to także deweloper, który realizuje właśnie osiedle mieszkaniowe Nowy Bocianek.
142,2 miliony złotych. BUDOWNICTWO, Dorbud, Kielce(b.z.)

10. Robert Dziubeła

W zeszłym po raz pierwszy znalazł się w naszym zestawieniu 100 najzamożniejszych mieszkańców naszego województwa. Teraz utrzymuje się na wysokim miejscu. Robert Dziubeła jest właścicielem przedsiębiorstwa wielobranżowego Defro z Rudy Strawczyńskiej koło Kielc. Defro to obecnie największy w Polsce i tej części Europy producent urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz urządzeń budowlanych.
Przedsiębiorstwo dynamicznie się rozwija, systematycznie zwiększając swoje przychody. Trzy lata temu, w 2008 roku, jego przychody wynosiły niecałe 67 milionów złotych, a w 2010 roku było to już ponad 122 miliony. Zysk netto za zeszły rok wynosi około 8 milionów złotych.

Robert Dziubeła ma żonę Justynę, która pomaga mu w prowadzeniu firmy, i dzieci. Uwielbia szybką jazdę i piękne samochody. Jego ulubiona marką jest lexus. O jego pasji do pięknych aut doskonale wiedzą współpracownicy, którzy w tym roku w urodzinowym prezencie zafundowali mu 45-minutową przejażdżkę sportowym lamborghini gallardo.
142,1 miliony złotych. , Defro Ruda Strawczyńska (12)

11. Ryszard i Teresa Tomalowie
Zbili majątek na stworzeniu sieci sklepów z RTV i AGD. Ryszard i Teresa Tomalowie mają połowę udziałów w sandomierskim przedsiębiorstwie Domex.
Firma Domex została założona w 1989 roku przez Ryszarda Tomalę. W roku 2002 Domex był jednym z założycieli marki Media Expert specjalizującej się w sprzedaży detalicznej sprzętu multimedialnego/RTV/AGD. W roku 2011 firma Domex zajęła pierwsze miejsce w rankingu "Firmy Rodzinne Roku 2011" organizowanym przez Tygodnik Neewsweek Polska. Obecnie przedsiębiorstwo posiada 81 sklepów Media Expert w całej Polsce, jest jednym ze współwłaścicieli marki Media Expert - cała sieć to na dziś 290 sklepów.
W październiku bieżącego roku spółka Domex złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta wniosek o zgodę na przejęcie ponad 40 elektromarketów należących do spółki HAVO. Dalsze decyzje związane z zarządzaniem elektromarketami HAVO warunkowane są uzyskaniem zgody UOKiK na ich przejęcie. Domex to spółka zarejestrowana w Sandomierzu. Od roku 2009 działa w nowoczesnym Centrum Logistyczno-Biurowym zlokalizowanym w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej - obecnie administracyjnie w granicach Chmielowa w gminie Nowa Dęba.
135,4 milionów złotych HANDEL RTV, Domex, Sandomierz(18)

12. Grzegorz Lichota
Grzegorz Lichota już po raz szósty jest notowany na naszej liście 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Jest o rok starszy od swojego młodszego i bardziej znanego w mediach brata - Piotra. Kontroluje połowę firmy Publima w Ostrowcu Świętokrzyskim. Należy do niego również część spółki Publimar w Lublinie. Publima jest jednym z większych pracodawców na swoim terenie. To wielki zakład mięsny i hurtownia w Ostrowcu Świętokrzyskim, hurtownia w Lipsku, kilka marketów Groszek również w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz sklep "U Masarza". W 2008 roku powstała kolejna hurtownia w Łodzi. Spółka w 2011 roku zatrudniała 318 osób.
Ubiegły rok był dla Grzegorza Lichoty udany, bo branża spożywcza raczej nie odczuła kryzysu. Przychody firmy wyniosły ponad 306 milionów złotych, a zysk netto Publimy był nieco niższy niż we wcześniejszych latach i wyniósł ponad 7 milionów 200 tysięcy złotych. Bez wątpienia firma ta jest liczącym się graczem w swojej branży, zarówno na terenie województw świętokrzyskiego, lubelskiego podkarpackiego, mazowieckiego, jak i łódzkiego. W ostatnim notowaniu naszej listy 100 największych przedsiębiorstw, ostrowiecka Publima zajęła 21 miejsce w całym rankingu.
134,8 milionów złotych HANDEL, PRODUKCJA MIĘSNA, TURYSTYKA, Publima, Ostrowiec Świętokrzyski (7)

13. Piotr Lichota
Zmienił obraz świętokrzyskiej branży turystycznej. Współtwórca potęgi ostrowieckiej Publimy, ale także założyciel Jura Parku w Bałtowie. Rok młodszy od brata Grzegorza, z którym prowadzi zarówno Publimę oraz lubelski Publimar.
Przy tak napiętym grafiku pracy znalazł czas na założenie i kierowanie Parkiem Jurajskim w Bałtowie, który w tej chwili jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w naszym województwie i absolutnym wzorem, jak z sukcesem inwestować w turystykę. Dziś to flagowa turystyczna marka naszego regionu, mocniejsza jak Jaskinia Raj. Dla branży turystycznej Piotr Lichota zrobił w naszym województwie więcej, niż niejedne władze, nie mówiąc o tym, że w gminie Bałtów zmniejszył bezrobocie prawie do zera.
Park Jurajski w Bałtowie okazał się takim sukcesem, że wymusił na jego założycielu kolejne inwestycje w to miejsce. Dziś można tu zwiedzać muzeum, oglądać zwierzęta w zoo i korzystać z wielu innych atrakcji. Piotr Lichota poszedł za ciosem i otworzył już kolejny park w Solcu Kujawskim. To miejsce ma nieco inny charakter niż Bałtów, ale stworzono je z jeszcze większym rozmachem. Piotr Lichota to pracoholik, który potrafi pogodzić wiele zadań i obowiązków. Prywatnie lubi jeździć na nartach oraz konno.
Rok 2010 może uznać za udany. Publima utrzymała zyski wysoki zysk netto, a bałtowski Jura Park przyciąga coraz więcej gości. A w planach jest rozbudowa atrakcji w Bałtowie, więc odwiedzających będzie więcej.
134,8 milionów złotych HANDEL, PRODUKCJA MIĘSNA, TURYSTYKA, Publima, Ostrowiec Świętokrzyski (8)

14. Arkadiusz Tomala
Czwarty raz na naszej liście i kolejny raz coraz wyżej w no-towaniu. W 2008 roku został właścicielem 25 procent udziałów w spółce Domex z Sandomierza, należącej wcześniej do jego rodziców oraz brata Sławomira. Arkadiusz Tomala jest też współwłaścicielem zarejestrowanej w Tarnobrzegu spółki Open Media, niezależnej od Grupy Domex. Wraz z bratem chcą pod-bić rynek elektromarketów w Polsce. I są ku temu na dobrej drodze. Należąca do świętokrzyskich przedsiębiorców spółka OpenMedia działająca w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Eko-nomicznej, przejęła sieć sklepów Avans. Teraz oczekują na de-cyzję w sprawie przejęcia kolejnych elektromarketów. - Zakup sklepów HAVO to kolejny krok w kierunku budowy znaczącej, ogólnopolskiej grupy elektromarketów skupionych w jednych rękach. W ubiegłym tygodniu uzyskaliśmy pozytywną decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, dotyczącą prze-jęcia marki i elektromarketów Avans, a kolejna transakcja zwią-zana z nabyciem ponad 40 sklepów HAVO jest doskonałym po-twierdzeniem dynamicznego rozwoju - mówi Arkadiusz Tomala, prezes zarządu Domex. Ma 40 lat. W czasie wolnym lubi po-dróżować i odkrywać nieznane zakątki Polski. Jego pasją jest fotografia.
120 milionów złotych. HANDEL, RTV, Domex, Sando-mierz(26)

15. Sławomir Tomala
Jeden z najmłodszych milionerów na naszej liście. Wraz z rodzicami i bratem kontroluje sandomierską spółkę Domex, która prowadzi sieć sklepów RTV i AGD w południowo wschodniej Polsce i zatrudnia ponad 1100 osób. Wraz z bratem są też właścicielami spółki OpenMedia.
5 lipca 2012 roku podpisana została umowa zakupu marki Avans przez należącą do świętokrzyskich przedsiębiorców firmę OpenMedia, niezależną zarówno od spółki Domex jak i całej Grupy Domex. Prezesem przejętej spółki jest Sławomir Tomala, natomiast wiceprezesem - Arkadiusz Tomala. Od momentu pełnego przejęcia, pod skrzydłami nowych właścicieli, sieć Avans powiększyła się już o 6 nowych elektromarketów. W grudniu bieżącego roku Avans ruszył również z szeroko zakrojoną kampanią reklamową, której twarzą jest Michał Wiśniewski. Na rok 2013 zaplanowano intensywną ekspansję marki Avans na terenie całego kraju.
Bracia Tomalowie zarządzają obecnie elektromarketami pod dwiema markami - Media Expert oraz Avans. Jeśli do tego grona dołączą przejmowane sklepy HAVO, będą właścicielami ponad 240 sklepów własnych i ponad 200 franczyzowych, zlokalizowanych w całym kraju.
Sławomir Tomala rozpoczął pracę w rodzinnej firmie 14 lat temu. Ma 37 lat. Jego hobby to piłka nożna.
120 milionów złotych HANDEL, RTV, Domex, Sandomierz(27)

16. Grzegorz Mazur
Grzegorz Mazur to współtwórca i współudziałowiec grupy kieleckich firm spod znaku UNIMAX, w skład których wchodzi spółka UNIMAX Spółka Akcyjna, należąca do czołówki firm handlowo-usługowych w branży ciepłowniczo-sanitarnej w Polsce oraz Przedsiębiorstwo Instalacji Budowlanych UNIMAX. Do tego dochodzą jeszcze dwie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Grzegorz Mazur pełni funkcję prezesa w Przedsiębiorstwie Instalacji Budowlanych UNIMAX. Firma w 2011 roku miała niemal 200 milionów złotych przychodów i ponad 3,1 miliona złotych zysku. Obecnie jego firma realizuje jedną z najciekawszych inwestycji w Kielcach - apartamentowiec usytuowany w ścisłym centrum, nad Silnicą, pomiędzy deptakiem a miejskim parkiem. Prywatnie jest miłośnikiem koni. Uwielbia relaksować się siodle.
109 milionów złotych BUDOWNICTWO, Unimax, Kielce (10)

17. Artur Kłoczko
Inżynier, absolwent Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Bliski i zaufany współpracownik największego świętokrzyskiego przedsiębiorcy Michała Sołowowa. Od lat pracuje razem i w spółkach należących do naszego najbogatszego mieszkańca województwa. Artur Kłoczko zajmuje zwykle różne kierownicze stanowiska. Jest między innymi przewodniczącym rady nadzorczej Rovese, czyli dawnego Cersanitu. Warto dodać, że firma wypracowała w zeszłym roku niemal 90 milionów złotych zysku i jest największym pracodawcą w regionie, zatrudniając około 6 500 osób. Kłoczko posiada też znaczący pakiet akcji między innymi tego właśnie przedsiębiorstwa. W ostatnich latach pojawił się również w ogólnopolskich zestawieniach najbogatszych Polaków przygotowywanych przez Wprost i Forbesa. Lubi samochody w wersji cabrio. Takim też jeździ.
102 miliony złotych BUDOWNICTWO, Cersanit, Synthos i inne, Kielce (20)

18. Ryszard Koziński
Wspólnik Grzegorza Mazura. Razem są współtwórcami i współudziałowcami grupy kieleckich firm spod znaku UNIMAX. Ryszard Koziński ma więcej akcji w firmie UNIMAX, należącej do czołówki firm handlowo-usługowych w branży ciepłowniczo-sanitarnej w Polsce, zaś trochę mniej w spółce Przedsiębiorstwo Instalacji Budowlanych UNIMAX SA, która z kolei oferuje usługi budowlane i zdobywa najbardziej prestiżowe kontrakty w Polsce. W spółce UNIMAX SA pełni funkcję prezesa zarządu. Przedsiębiorstwo zaczęło od działalności handlowej i podwykonawstwa robót instalacyjnych. Obecnie to dobrze rozpoznawalna marka i generalny wykonawca robót budowlano-instalacyjnych, który zatrudnia ponad 300 inżynierów, pracowników handlowych i montażystów. W 2011 roku spółka zarobiła na czysto ponad 3,6 miliona złotych, a jej przychody wyniosły ponad 100 milionów złotych.

98,6 milionów złotych BUDOWNICTWO, UNIMAX, Kielce (14)

19. Aleksander Sieradzan
Król branży spożywczej, współwłaściciel w kilku firmach. Najwięcej udziałów ma w kieleckiej spółce Lewiatan, która powstała w 2004 roku i należy do grona najbardziej dynamicznie rozwijająca się sieć supermarketów spod szyldu Lewiatan. To właśnie na tej firmie dorobił się takiego dużego majątku. Kontroluje 96 procent jej udziałów. Jest też w niej prezesem zarządu. Od kilku lat przedsiębiorstwo systematycznie zwiększa przychody i wypracowuje coraz większe zyski. W 2011 roku spółka miała ponad 130 milionów złotych przychodu i ponad 7 milionów złotych zysku. Przedsiębiorca interesuje się sportem i chętnie wspiera świętokrzyskie drużyny. Lewiatan jest jednym z głównych sponsorów Korony Kielce i należy do "Klubu 100" - grona sponsorów wspierających szczypiornistów Vive Targi Kielce. Sam również dopinguje sportowców. Spotkać go można między innymi na Arenie Kielc i w Hali Legionów.
98,3 miliony złotych BRANŻA SPOŻYWCZA, Lewiatan, Kielce (23)

20. Roman Smolarski
Po raz pierwszy notowany na naszej liście i od razu bardzo wysoko. To dzięki jego pomysłom i determinacji marka Pod Telegrafem jest tak rozpoznawalna. Smaczne ciasta i pieczywo oraz przekąski odgrzewane w sklepach sieci szybko podbiły serca klientów. Firma na rynku pojawiła się w 1990 roku. Roman Smolarski u podnóża góry Telegraf w Kielcach założył w specjalnie zaadaptowanym do tego celu dawnym zakładzie kamieniarskim piekarnię. Firma wystartowała z jednym piecem i trzema pracownikami, ale rozwijała się błyskawicznie. Rok 1996 był przełomowy - powstał nowoczesny zakład piekarniczy i otwarto pierwsze firmowe mini-piekarnie w Kielcach. W kolejnych latach działalność została poszerzona o produkcję dla zagranicznych odbiorców. Dziś Piekarnia Pod Telegrafem to także firma… deweloperska, która pierwszy budynek postawiła przy ulicy Tatrzańskiej. W planach przedsiębiorcy jest też budowa niewielkiego centrum handlowego przy tracie Kielce - Morawica.
94 miliony złotych BRANŻA SPOŻYWCZA, Piekarnia Pod Telegrafem, Kielce (p.r.)

21. Marian Kopała 93,5 miliona złotych (p.r.) PRZEMYSŁ METALOWY, Metal-Kop, Młyny koło Buska-Zdroju
Jest jedynym właścicielem firmy Metal-Kop z Buska-Zdroju. Marian Kopała to prawdziwy pionier kapitalizmu w naszym województwie. Jego firma powstała w 1971 roku jako usługowy zakład rzemieślniczy zatrudniający 2 pracowników świadczący usługi w zakresie tak zwanej ślusarki budowlanej. Z czasem został on przekształcony w rodzinna firmę produkcyjną, która obecnie zatrudnia 100 osób. Od 1992 roku firma Mariana kopały specjalizuje się w produkcji kontenerów stalowych do transportu materiałów sypkich, półpłynnych, na wszelkiego rodzaju potrzeby budownictwa, do gruzu, na złom i do transportu odpadów poubojowych. Swoje wyroby firma w 80 procentach wysyła na eksport. Przedsiębiorstwo zatrudnia około setki pracowników. To firma rodzinna. Pracują tu zarówno syn, synowa, jak i córka Marian Kopały. On sam mimo nawału związków znajduje czas na aktywny wypoczynek. Latem jeździ na rowerze, zimą szusuje na nartach po alpejskich stokach.

22. Zygmunt Tomaszewski 85,8 milionów złotych (16) KLIMATYZACJA, BUDOWNICTWO, Polonez Plus, Kielce

Dorobił się na ludzkiej potrzebie chłodu w upalne dni. Mniejszy udziałowiec i wiceprezes zarządu kieleckiego Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowo-Handlowego Polonez Plus, które powstało w 1988 roku. Ma jedną trzecią udziałów w spółce, którą prowadzi wraz z synem. Obecnie to jeden z czołowych producentów systemów wentylacyjnych w Polsce, który wysoką jakość produkcji i usług potwierdza najważniejszymi certyfikatami. Firma Polonez Plus została założona w 1988 roku. Obecnie zatrudnia około 150 pracowników. Od 1995 roku, po przekształceniach, spółka prowadzi działalność w zakresie kompleksowego wykonawstwa instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnych, chłodniczych, grzewczych, wodno-kanalizacyjnych, ochrony przeciwpożarowej i automatyki w budownictwie ogólnym, przemysłowym, handlowo-usługowym i użyteczności publicznej.

23. Teresa i Henryk Migaczowie
Teresa i Henryk Migaczowie posiadają 60 procent udziałów w spółce Strunobet Migacz. Kolejnym znaczącym udziałowcem firmy jest ich córka Justyna Koza. Małżeństwo Migaczów dorobiło się majątku na współpracy z branżą energetyczną. Przedsiębiorstwo powstało 1989 roku jako Zakład Betoniarski Henryk Migacz. W 2006 roku rozpoczęto produkcję słupowych i kontenerowych stacji transformatorowych. Dziś Strunobet Migacz to dobrze rozpoznawalna marka, która specjalizuje się w wytwarzaniu słupów i żerdzi dla energetyki. Firma zatrudnia ponad 120 osób, a w zeszłym roku zarobiła na czysto prawie 8 milionów złotych.
77,9 milionów złotych .ENERGETYKA, Strunobet Migacz, Kuzki koło Włoszczowy(21)

24. Stefan Sajkiewicz
Kolejny rok jest notowany na liście 100 najbogatszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego i kolejny raz jest wysoko. Dorobił się majątku, dzięki ciężkiej pracy, wiedzy i uwielbieniu Polaków dla roślin doniczkowych. Pieniądze zarabia też w branży hodowlanej. Jest głównym akcjonariuszem firmy Ekoplon z Grabek Dużych koło Szydłowa, która wytwarza nawozy zarówno dla roślin doniczkowych, jak do profesjonalnych upraw oraz produkuje nowoczesne, wysokiej jakości pasze dla zwierząt hodowlanych. Przedsiębiorstwo od lat rozwija swoją działalność handlową na rynkach Europy i Azji, eksportując swoje wyroby między innymi do Czech, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Włoch czy Kazachstanu. Największym hobby przedsiębiorcy jest tenis.
73,8 milionów złotych. ROLNICTWO, PRODUKCJA, Ekoplon, Szydłów(19)

25. Adam Cyrański
Współzałożyciel Grupy Edukacyjnej, działającej od 1992 roku na rynku wydawniczym. Fortunę zarobił na edukacji dzieci i młodzieży. Adam Cyrański jest znanym wydawcą głównie publikacji przeznaczonych dla dzieci w młodszym wieku szkolnym. Pierwszą wydaną przez spółkę książką był przewodnik metodyczny wraz z kasetą magnetofonową dla nauczycieli muzyki w klasach I-III szkoły podstawowej. Rodzinna firma wypuściła na rynek także książki do metodyki w nauczaniu początkowym autorstwa Czesława Cyrańskiego, ojca Adama, i właśnie to okazało się strzałem w dziesiątkę. Dzisiaj to dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo ma w ofercie już ponad 700 podręczników dla przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Miniony rok kielecki przedsiębiorca może zaliczyć do udanych. Przychody Grupy Edukacyjnej wyniosły w 2011 roku ponad 94 miliony złotych, a zysk netto przekroczył 7 milionów złotych.
68,5 milionów złotych. EDUKACJA, Grupa Edukacyjna, Kielce(b.z.)

26. Marek Starzomski
Współwłaściciel wraz z bratem Piotrem oraz matką Irmą firmy XL-TAPE-international, która jest spółką polsko-amerykańską i zajmuje się produkcją oraz dystrybucją taśm i folii samoprzylepnych. Firma jest nie tylko jednym z liderów na rynku polskim, ale z powodzeniem konkuruje na rynkach światowych, eksportując produkty do kilkudziesięciu krajów świata. XL-TAPE działa od 1996 roku. Od momentu powstania firma przez długi czas zajmowała się typowym OEM, czyli dostarczaniem towaru na zamówienie dla wielu innych firm z całego świata. Przez następne lata firma trwale inwestowała w nowoczesny park maszynowy począwszy od mniej skomplikowanych maszyn do bardzo złożonych linii technologicznych, a od roku 2000 jest w pełni producentem klejów i taśm do branży budowlanej. W roku 2006 firma zainwestowała w budowę nowoczesnej fabryki w Kielcach z uwzględnieniem wszystkich norm środowiskowych wymaganych przez Unię Europejską. W zeszłym roku zarobiła na czysto ponad 5 milionów złotych.
61 milionów złotych. TWORZYWA SZTUCZNE, XL-TAPE-International, Kielce(30)

27. Grzegorz Głasek
Postać doskonale znana w polskiej branży usług budowlanych. Kiedyś bliski współpracownik Michała Sołowowa. Zajmował wysokie kierownicze stanowiska w jego firmach, między innymi w Miteksie. Obecnie posiada 15 procent akcji firmy SPS Construction, która wprawdzie zarejestrowana jest w Kielcach, ale za główny rynek zbytu traktuje Warszawę. Posiada też 16 procent udziałów w spółce Fabet i 1 procent w firmie Samer. Prywatnie uwielbia grać w brydża. To jego wielką pasją. Ze swoją drużyną znalazł się w brydżowej ekstraklasie. - Kocham ten sport - mówi Grzegorz Głasek. - Gdyby tylko pozwalał na to czas, grałbym na okrągło - żartuje. - Ale moja pasja zajmuje dopiero trzecią pozycję w życiowych priorytetach. Najpierw są rodzina i praca.
59 milionów złotych BUDOWNICTWO, SPS, Fabet, Samer, Kielce(22)

28. Jan Pawlik
Jeden z największych importerów granitu w Polsce. Największy udziałowiec firmy - posiada 96 procent jej akcji. Ostrowieckie przedsiębiorstwo JP Granit działa od 1988 roku i zajmuje się cięciem bloków oraz polerowaniem wielkogabarytowych płyt granitowych o różnych grubościach jako półprodukt dla zakładów kamieniarskich. Systematyczny rozwój i inwestycje sprawiły, że z małego zakładu firma przekształciła się w jedną z największych w tej branży w kraju. Jedną z najważniejszych inwestycji było zakupienie w 2004 roku kopalni granitu w Strzelnie. Ostatnie lata i spowolnienie gospodarcze nie był dla przedsiębiorstwa udane, bo spadły jego przychody, a zysk netto nieznacznie przekroczył 300 tysięcy złotych. Jan Pawlik ma kilka nieruchomości na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego. Znany z zamiłowania do drogich terenowych samochodów i motocykli. Lata prywatnym samolotem.
56 milionów złotych WYDOBYCIE I OBRÓT KRUSZYWAMI, "Centrum Obróbki Granitu JP", Ostrowiec Świętokrzyski(25)

29. Paweł Hochel z rodziną
Przedstawiciel młodego pokolenia biznesmenów. Ma 32 lata. Pochodzi ze znanej rodziny Hochlów, która karierę zrobiła w branży mięsnej. Sam obraca się przede wszystkim w branży górniczej i wydobywczej. Posiada 85 procent akcji w Kopalniach Odkrywkowych Surowców Drogowych w Kielcach i pełni w przedsiębiorstwie funkcję prezesa. Jest też członkiem zarządu Kopalni Granitu Kamienna Góra w Micigozdzie.
54 miliony złotych. GÓRNICTWO, BUDOWNICTWO, grupa firm, Kielce(31)

30. Justyna Koza
Dysponuje niemal 40 procentami udziałów w spółce Strunobet Migacz spod Włoszczowy. Jest wspólnikiem Teresy i Henryka Migaczów, a prywatnie ich córką. W firmie pełni funk-cję członka zarządu. Jej spółka zajmuje się produkcją elementów betonowych, głównie żerdzi dla energetyki. 2011 rok był dla firmy bardzo udany. Przedsiębiorstwo zarobiło na czysto ponad 6,5 miliona złotych.
52 miliony złotych. ENERGETYKA, Strunobet Migacz, Kuzki koło Włoszczowy(28)

31. Barbara Walkiewicz-Cyrańska
Wraz z synem Michałem są spadkobiercami tragicznie zmarłego Mariusza Cyrańskiego, jednego z udziałowców Grupy Edukacyjnej.. Spółka działa na rynku wydawniczym od 1992 roku i jest wiodącym polskim wydawnictwem, publikującym podręczniki inne książki edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W minionym roku przedsiębiorstwo osiągnęło zysk netto przekraczający 4 miliony 600 tysięcy złotych.
48,7 milionów złotych. EDUKACJA, Grupa Edukacyjna, Kielce(38)

32. Anna Grzegorczyk
Jest większościowym udziałowcem i prezesem zarządu kieleckiej firmy Holzexport. Posiada 80 procent jej udziałów. Spółka ta powstała w roku 1992 roku jako przedsiębiorstwo rodzinne, pośredniczące w eksporcie wyrobów podłogowych oraz półfabrykatów na rynki europejskie. W 1995 roku firma rozpoczęła produkcję parkietów klasycznych. W minionym roku zysk netto przedsiębiorstwa wyniósł niemal 3 miliony złotych.
46,9 milionów złotych .BUDOWNICTWO, Holzexport, Kielce(33)

33. Kazimierz Ciosk
Ma 58 lat. Jest żonaty i chwali się trzema synami. Członek zarządu kieleckiego Przedsiębiorstwa Handlowego Domgoss handlującego sprzętem RTV i AGD. Ryszard Ciosk wraz z żoną nabyli w połowie 2010 roku udziały od swojego wspólnika Ryszarda Łakomca.
46,1 milionów złotych .HANDEL, Domgoss, Kielce(b.z.)

34. Kamil Suchański
Prezes zarządu giełdowej spółki akcyjnej Ekobox, firmy specjalizującej się w usługach w zakresie projektowania i realizacji robót energetycznych i telekomunikacyjnych, z siedzibę w Wiśniówce, w gminie Masłów. Ma 35 lat, z wykształcenia prawnik, od 1998 roku pełni funkcję prezesa zarządu spółki Ekobox. Lubi aktywny wypoczynek. Gra w tenis ziemny.
37,1 milionów złotych. ENERGETYKA, BUDOWNICTWO, Ekobox, Wiśniówka(p.r)

35. Edward Magdziak
Jest jednym z liderów branży transportowej w naszym regionie. Firma z roku na rok zwiększa swoje przychody i zyski. Firma utrzymuje stałe zyski na poziomie ponad 2 milionów złotych. Przedsiębiorstwo uważane jest za jednego z największych przewoźników w południowej Polsce. Biznesman posiada też kilka stacji paliw, centrum obsługi samochodów oraz motel.
36,6 milionów złotych. TRANSPORT, Magtrans, Busko Zdrój(37)

36. Artur Mączyński
Jeden z czterech wspólników koneckiej grupy Stalmax. Prywatnie szwagier Stanisława Pargieły. Posiada jedną czwartą udziałów w koneckim Stalmaksie, który kontroluje notowane na parkiecie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych Zakłady Urządzeń Kotłowych ZUK ze Stąporkowa. W 2011 roku konecka spółka zanotowała ponad 10 milionów 500 tysięcy złotych zysku netto.
34,8 milionów złotych. BUDOWNICTWO, PRODUKCJA, Stalmax, Końskie(60)

37. Andrzej Pargieła
Jest jednym z czterech wspólników, którzy z powodzeniem wprowadzili kilka lat temu na parkiet warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych swoją firmę - Zakłady Urządzeń Kotłowych ZUK oraz właścicielem 25 procent udziałów przedsiębiorstwa Stalmax. Andrzej Pargieła jest synem znanego koneckiego działacza Polskiego Stronnictwa Ludowego, wieloletniego nadleśniczego Nadleśnictwa Barycz Henryka Pargieły.
34,8 milionów złotych. BUDOWNICTWO, PRODUKCJA, Stalmax, Końskie(61)

38, Stanisław Pargieła
Biznesmen i pilot. Jest bratem Andrzeja Pargieły i kolejnym ze wspólników Stalmaksu, którzy na parkiecie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych poprzez Stalmax kontrolują w 80. procentach swoją firmę Zakłady Urządzeń Kotłowych ZUK. Jego największe hobby to latanie. Najpierw zajmował się modelarstwem, potem latał na lotni, aż w końcu zdobył licencję pilota, wykonuje także ciekawe zdjęcia z lotu ptaka.
34,8 milionów złotych. BUDOWNICTWO, PRODUKCJA, Stalmax, Końskie(62)

39. Lech Pasturczak
Kolejny z czwórki koneckich biznesmenów, który kontrolują giełdową spółkę Zakłady Urządzeń Kotłowych ZUK, jaką wprowadzili na parkiet GPW i właściciel 25 procent udziałów w koneckim Stalmaksie. Największym hobby Lecha Pasturczaka są podróże. Od wielu lat zwiedza świat, najchętniej podczas wypraw organizowanych wspólnie z przyjaciółmi. Jego ulubionym kontynentem jest Ameryka Południowa.
34,8 milionów złotych. BUDOWNICTWO, PRODUKCJA, Stalmax, Końskie(63)

40. Jan Piotr Borowiecki
Drugi raz wśród najbogatszych mieszkańców naszego regionu. Teraz wysoko awansował. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji lekkich konstrukcji stalowych i wyrobów z blach węglowych, stopowych, ocynkowanych i aluminiowych. W 2011 roku firma zanotowała ponad 3 miliony 200 tysięcy złotych zysku netto.
34,6 miliony złotych. BRANŻA METALOWA, Emizet, Szydłów(91)

41. Grzegorz Etryk
Majątku dorobił się w branży budowlanej. Jego główne aktywa to 10 procent udziałów w spółce SPS Construction, która działa głównie w stolicy. Ta firma to jedna z największych spółek budowlanych w naszym regionie. Budowała Galerię Korona Kielce. Miniony rok był nieco gorszy niż dwa poprzednie lata, ale firma i tak zarobiła na czysto prawie 13 milionów złotych.
34,2 miliona złotych .BUDOWNICTWO, SPS, Kielce(35)

42. Stanisław Gomułka
Największy udziałowiec firmy Alpol z Sitkówki koło Kielc, która z kolei jest jedynym udziałowcem Alpol Gips z Fidoru koło Końskich. Wybitny polski ekonomista, wykładowca London School of Economic w Londynie, doradca ekonomiczny Leszka Balcerowicza, gdy ten był wicepremierem. Wciąż związany emocjonalnie z Kielcami i Jędrzejowem skąd pochodzi.
32 miliony złotych. BUDOWNICTWO, Alpol, Kielce, Końskie(39)

43. Sławomir i Małgorzata Nogajowie
Są małżeństwem i prawdziwymi królami hurtowej sprzedaży materiałów budowlanych. Kontrolują jednego z największych dystrybutorów farb w województwie świętokrzyskim, hurtownię Promesa z Kielc. Ich firma posiada także sieć sklepów detalicznych. Posiadają również akcje kieleckiej hurtowni materiałów budowlanych TES oraz znaczący pakiet akcji giełdowego producenta farb, podkarpackiej Śnieżki z Lubziny.
29,7 milionów złotych. HANDEL HURTOWY, Promesa, Kielce(40)

44. Zbigniew Frączek
Współtwórca firmy Rolmet z Kazimierzy Wielkiej, w której posiada połowę udziałów. Do wszystkiego doszedł ciężką pracą, prawie bez kapitału. Jego firma zajmuje się sprzedażą materiałów budowlanych, maszyn rolniczych, produktów hutniczych, handlem opałem. Pasjonuje go sport. Kiedyś sam uprawiał kolarstwo.
28 milionów złotych. PALIWA, HANDEL, ROLNICTWO, Rolmet, Kazimierza Wielka(51)

45. Marek Kowalski
Debiutuje na naszej liście 100 najzamożniejszych mieszkańców województwa. Jego najcenniejsze aktywa to 50 procent udziałów w działającym od 1990 roku przedsiębiorstwie Rolmet, które funkcjonuje na rynku stali i materiałów budowlanych. Od początku swojego istnienia firma zajmuje się głównie handlem hurtowym wyrobów hutniczych, posiada także sieć stacji benzynowych.
28 milionów złotych. PALIWA, HANDEL, ROLNICTWO, Rolmet, Kazimierza Wielka(53)

46. Stanisław Bystrzyński
Dorobił się na drukowaniu książek, gazet, ale też na usługach budowlanych. Ma niemal 100 procent udziałów w spółce Drogowiec-PL. Zeszły rok nie był dla przedsiębiorstwa tak dobry, jak wcześniejszy. Zysk netto wyniósł niewiele ponad 600 tysięcy złotych. Pasją Stanisława Bystrzyńskiego jest latanie. Posiada własną awionetkę.
27,9 miliona złotych. POLIGRAFIA, BUDOWNICTWO, Drogowiec-PL, Kielce(35)

47. Zbigniew Kwiecień
Po raz trzeci w naszym zestawieniu najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Właściciel 50 procent akcji firmy Regesta z Buska Zdroju, która jest jednym z liderów branży transportowo-spedycyjnej w regionie i w swojej flocie posiada ponad 150 ciągników siodłowych. Oprócz tego spółka prowadzi trzy stacje paliw w Pińczowie. W zeszłym roku Regesta, przekształciła się w spółkę akcyjną.
26,5 miliona złotych. TRANSPORT, Regesta, Busko Zdrój(89)

48. Rafał Kwiecień
Drugi raz w naszym zestawieniu. Jego głównymi aktywami są akcje buskiej firmy Regesta. Kontroluje 50 procent tej firmy. Zasiada także na fotelu prezesa. Jego spółka to potentat w branży transportu oraz spedycji międzynarodowej. Po zeszłorocznej stracie przyszedł czas na konkretne zyski. Firma zarobiła w 2011 roku ponad 4 miliony 700 tysięcy złotych.
26,5 miliona złotych. TRANSPORT, Regesta, Busko Zdrój(90)

49. Krzysztof Frejowski
Właściciel jednej trzeciej udziałów spółki. Podobnie, jak reszta wspólników, unika rozgłosu. Frega co roku notuje gigantyczne obroty i z tego powodu prawie we wszystkich rankingach największych firm województw świętokrzyskiego zajmuje wysokie miejsce. Od kilku lat przychody przedsiębiorstwa wahają się w granicach 600-800 milionów złotych, a zyski sięgają 4,5 miliona złotych.
25,1 miliona złotych. HANDEL HURTOWY, Frega, Kielce(57)

50. Adam Garbol
Posiada jedną trzecią działów spółki Frega, która obsługuje ponad dziesięć tysięcy klientów detalicznych i hurtowych. Centrala i magazyn główny spółki znajdują się w Kielcach, oprócz tego firma ma swoje oddziały w kilku miastach południowej i wschodniej Polski. Działa na terenie województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, podlaskiego i śląskiego.
25,1 miliona złotych. HANDEL HURTOWY, Frega, Kielce(58)

51. Sławomir Garbol
Równie tajemniczy, co jego wspólnicy i w równym stopniu unikający rozgłosu. Współwłaściciel w jednej trzeciej założonej w 1991 roku spółki Frega z Kielc. Obecnie jest to jeden z największych dystrybutorów wyrobów tytoniowych oraz artykułów branży chemicznej i farmaceutycznej w regionie południowo-wschodniej Polski. W tym roku jego firma znalazła się na 8 miejscu w rankingu 100 największych świętokrzyskich firm.
25,1 miliona złotych. HANDEL HURTOWY, Frega, Kielce(59)

52. Ryszard Lisik
Udowodnił, że na pasji można zarabiać. I na pomocy środowisku naturalnemu również. To typ biznesmena-naukowca. Właściciel i założyciel spółki Hydrogeotechnika z Kielc. Oprócz tego odkrył pod Buskiem - Zdrojem największe pokłady wód leczniczych, które zaczął eksploatować i sprzedawać do buskiego uzdrowiska, które być może bez tej wody, straciłoby za kilka lat swój największy atut.
25 milionów złotych. EKOLOGIA, OCHRONA ŚRODOWISKA, Hydrogeotechnika, Kielce(42)

53. Konstanty Kamionka
Założyciel, prezes i dyrektor mającej siedzibę w podkieleckim Kajetanowie firmy KH-KIPPER. Ma w niej jedną trzecią udziałów. Pozostałe kontroluje holenderska grupa KH Holding Ma 59 lat. Jako szef produkcji pracował w firmie Schmidt Polska i to właśnie z dyrektorem techniczno-produkcyjnym tej firmy założył spółkę KH-KIPPER. Lubi jeździć na rowerze.
24,5 miliony złotych. MOTORYZACJA, KH-Kipper, Kajetanów(56)

54. Agnieszka Borek
Córka Ryszarda Lisiaka, założyciela spółki. Posiada 48 procent udziałów w firmie Hydrogeotechnika z Kielc, w której zresztą pracuje na kierowniczym stanowisku. Rok 2010 był dla jej firmy udany. Spółka może się pochwalić zyskiem netto w wysokości ponad 2 milionów 50 tysięcy złotych. Zarabia na rekultywacji terenów i oczyszczaniu środowiska naturalnego. Jej spółka to prawdziwy lider w branży.
23,7 miliona złotych. EKOLOGIA, Hydrogeotechnika, Kielce(46)

55. Krzysztof Pawlik
Drugi największy udziałowiec znanej ostrowieckiej firmy JP Granit. Wiceprezes przedsiębiorstwa, które jest jednym z największych importerów granitu w Polsce. Firma, która powstała w 1988 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim, w ostatnich latach odczuwa skutki spowolnienia gospodarczego i zastoju na rynku budowlanym.
23,6 milionów złotych. BUDOWNICTWO, JP Granit, Ostrowiec Świętokrzyski(66)

56. Zdzisław Wiatkowski z rodziną
Rodzina Wiatkowskich ma udziały w kilku kieleckich przedsiębiorstwach. Najprężniej działającym jest dobrze znana w regionie hurtownia Alma Alpinex. Ostatnie trzy lata były bardzo dobre dla spółki. Przychody firmy systematycznie rosły osiągając w 2011 roku rekordowy poziom ponad 125 milionów złotych. Jest też prezesem Deweloperskiego Biura Nieruchomości Anibax.
21,7 milionów złotych. USŁUGI DEWELOPERSKIE, HANDEL, Anibax, Alma Alpinex, Kielce(55)

57. Małgorzata Sajkiewicz-Kręt
Jest drugim, mniejszym akcjonariuszem firmy Ekoplon. Swoją karierę biznesową zaczęła w 1989 roku wraz z bratem Stefanem, który jest prezesem firmy i jednocześnie jej największym udziałowcem. Majątek zbiła na produkcji nawozów roślinnych oraz pasz zwierzęcych, w wytwarzaniu których specjalizuje się Ekoplon. Przedsiębiorstwo jest liderem w swojej branży.
20,8 milionów złotych. ROLNICTWO, HANDEL, PRODUKCJA, Ekoplon, Szydłów(44)

58. Krystyna Marszycka
Jej branża, czyli spożywcza, raczej kryzysu nie czuje, a firmy, których Krystyna Marszycka jest współwłaścicielem, ra-dzą sobie doskonale. Podstawowe aktywa Krystyny Marszyckiej to udziały w dwóch firmach, które mniej więcej po równo składają się na jej majątek. Tymi aktywami jest jedna czwarta udziałów w spółce handlowej Hanpik oraz jedna czwarta udziałów w znanej kieleckiej firmie Alma Apinex.
19,6 milionów złotych. HANDEL HURTOWY, DETALICZNY, Hanpik, Alma Alpinex, Kielce(54)

59. Adam Kluźniak
Większościowy udziałowiec spółki Poldaun trzeci rok z rzędu notowany jest na naszej liście. Firma istnieje od 1989 roku i od wielu lat specjalizuje się w produkcji kołder i poduszek. Obecnie jest czołowym producentem wyrobów pościelowych w Polsce i swoje produkty dostarcza do większości hipermarketów w Polsce oraz hurtowych odbiorców w kraju i za granicą. W ostatnich latach firma osiągnęła zyski w wysokości około 1 miliona złotych netto.
19,4 milionów złotych. PRODUKCJA, WYPOSAŻENIE WNĘTRZ, Poldaun, Kielce(55)

60. Andrzej Adamczyk
Właściciel niemal 38 procent przedsiębiorstwa. Jego firma specjalizuje się w remontach i usługach z nimi związanych. Wypłynął na fali boomu budowlanego sprzed trzech lat. Jest największym udziałowcem tego przedsiębiorstwa i jednocześnie jego prezesem. W ubiegłym roku firma zwiększyła przychody do ponad 18 milionów złotych, zarobiła na czysto niecałe 800 tysięcy złotych.
19 milionów złotych. BUDOWNICTWO, Zakład Usług Remontowych i Produkcyjnych, Małogoszcz(41)

61. Janusz Fałdziński
Współwłaściciel kieleckiego przedsiębiorstwa DUBR, zajmującego się znakowaniem dróg. Posiada w nim połowę udziałów i zajmuje obecnie fotel wiceprezesa. Zeszłoroczne zyski firmy były jednak zdecydowanie niższe niż w latach poprzednich, stad spadek na liście. Zapalony kibic piłki nożnej. Nic dziwnego, wszak sam był kiedyś piłkarzem Błękitnych Kielce.
18,2 miliona złotych. BUDOWNICTWO, DUBR, Kielce(67)

62. Wojciech Wieczorek
Współzałożyciel i prezes zarządu spółki DUBR, specjalizującej się w inżynierii ruchu drogowego i zajmująca się znakowaniem poziomym i pionowym dróg. Ma połowę udziałów w firmie. Jego pasją jest turystyka, w szczególności podróżowanie po Europie, oraz regularne, kilkukilometrowe… marsze po lesie. Jest również zagorzałym fanem siatkówki, ma nawet uprawnienia trenerskie w tej dyscyplinie sportu.
18,2 miliona złotych .BUDOWNICTWO, DUBR, Kielce(68)

63. Wiesław Barcicki
Drugi rok z rzędu wraz ze swoim wspólnikiem znalazł się na naszej liście 100 najbardziej zamożnych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Podobnie jak jego wspólnik, pomnożył swój majątek, dzięki dystrybucji lekarstw. Ma połowę udziałów w spółce Amber-Med z Kielc. W udanym minionym roku przychody przedsiębiorstwa wyniosły ponad 45 milionów złotych.
17,7 milionów złotych .HANDEL, Amber-Med, Kielce(69)

64. Grzegorz Słowiński
Grzegorz Słowiński posiada połowę udziałów w kieleckiej firmie Amber Med, której własnością są trzy kieleckie apteki. Ostatnie lata dla Amber Medu to pasmo sukcesów. Firma ciągle mnoży przychody i zyski. Jeszcze w 2006 roku zanotowała zysk w wysokości 259 tysięcy, a w roku 2008 było to już ponad 2 miliny złotych. W ostatnich dwóch latach firma zanotowała zyski netto powyżej 1 miliona 600 tysięcy złotych.
17,7 milionów złotych .HANDEL, Amber-Med, Kielce(70)

65. Danuta Jach
Po raz trzeci na naszej liście 100 najbogatszych mieszkańców regionu. Danuta Jach jest największym udziałowcem spółki Megaterm Plus. Firma kiedyś zajmowała się produkcją styropianu, ale po pożarze w 2006 roku całkowicie zmieniła profil produkcji i dziś zajmuje się obróbką odlewów metalowych, które w większości sprzedaje na eksport. Od 2010 roku przedsiębiorstwo notuje prawie 600 tysięcy złotych zysku netto.
17,6 milionów złotych. PRZEMYSŁ METALOWY, Megaterm Plus, Kielce(71)

66. Dariusz Kupis
Trzeci rok z rzędu na naszej liście 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Założył firmę w 1993 roku. Obecnie pełni w przedsiębiorstwie funkcję prezesa zarządu. Polonica należy do największych w kraju producentów pokryć dachowych. Cieszy się dobrą renoma i zainteresowaniem klientów. Wyroby firmy stosowane są zarówno w Polsce, jak i za granicą.
17,2 milionów złotych. BUDOWNICTWO, Polonica, Kielce(73)

67. Jerzy Lipiec
Jego najcenniejsze aktywa, to połowa udziałów w znanej spółce handlowej Agro-Handel, działającej w Sandomierzu, którą założył ze swoim młodszym bratem. Firma działa głównie w branży rolno-handlowej i transportowej. Do braci należy okręgowa stacja kontroli pojazdów, serwis ogumienia oraz stacja paliw. Obaj za unikają rozgłosu i raczej nie chcą być nigdzie widoczny, a zwłaszcza w mediach.
17,1 milionów złotych. HANDEL, ROLNICTWO, Agro-Handel, Sandomierz(47)

68. Marek Lipiec
Posiada połowę udziałów w spółce Agro-Handel, działającej w Sandomierzu. Jego kariera biznesowa rozpoczęła się w 1991 roku, kiedy to wraz ze starszym bratem Jerzym postanowił założyć firmę Agro-Handel. Spółka działa głównie w branży rolno-handlowej, jest dystrybutorem środków ochrony roślin, nawozów, narzędzi i akcesoriów ogrodniczych. Świadczy też usługi w transporcie krajowym i międzynarodowym.
17,1 milionów złotych. HANDEL, ROLNICTWO, Agro-Handel, Sandomierz(48)

69. Janusz Baryła
Kiedyś bliski współpracownik Michała Sołowowa. Przez wiele lat kierował budowlaną firmą Mitex i doprowadził ją do rekordowych zysków. Obecnie posiada ponad 16, 5 procent udziałów w kieleckiej spółce Fabet, 14 procent w przedsiębiorstwie Fabet Konstrukcje. Ma także 25 procent udziałów w spółce Samer. Fabet i Samer wypracowały z zeszłym roku spore zyski.
16,8 milionów złotych. BUDOWNICTWO, Fabet, Fabet Konstrukcje, Samer, Kielce(43)

70. Krzysztof Smolarczyk
Współwłaściciel istniejącej od 1991 roku firmy Autocentrum, która jest kieleckim dealerem zarówno osobowych jak i dostawczych aut marki Volkswagen oraz Audi. Rok 2011 był dla spółki dość dobry. Firma miała ponad 45 milionów złotych przychodu i niecałe 900 tysięcy złotych netto zysku. Autocentrum było pierwszą firmą w regionie, jaka uzyskała autoryzację zachodniego producenta samochodów.
16,6 milionów złotych. MOTORYZACJA, Autocentrum, Kielce(65)

71. Zenon Derewlanko
W minionym roku był wielki powrót na naszą listę 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego i to od razu na bardzo wysokie miejsce. Tym razem biznesmen - artysta, absolwent kieleckiego "plastyka" zajmuje w zestawieniu dużo niższe miejsce. Jedyny właściciel i twórca potęgi kieleckiego centrum meblowego i wyposażenia wnętrz DEK Meble. Unika rozgłosu.
16,3 milionów złotych HANDEL, MEBLE, DEK Meble, Kielce(45)

72. Stanisław Bobkiewicz
Dorobił się majątku na współpracy z branżą hutniczą. Jest właścicielem połowy udziałów Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Hutnik z Ostrowca Świętokrzyskiego. W firmie sprawuje też funkcję prezesa zarządu. Jest również współwłaścicielem Ostrowieckiej Szkoły Biznesu. Jest w zarządzie Polskiego Związku Piłki Nożnej, należy do grona Przyjaciół UEFA Euro 2012.
16,3 miliona złotych. HUTNICTWO, Hutnik, Ostrowiec świętokrzyski(75)

73. Zdzisław Ciecierski
Trzeci rok na naszej liście najbogatszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Współwłaściciel jednej piątej udziałów i prezes spółki Hanpik, która zajmuje się prowadzeniem sklepów spożywczych między innymi na terenie województw świętokrzyskiego i mazowieckiego, gdzie tych placówek ma najwięcej. Pełni też funkcję wiceprezesa w spółce Lewiatan.
15,9 milionów złotych. HANDEL HURTOWY, DETALICZNY, Lewiatan, Hanpik, Kielce(94)

74. Sławomir Głasek
Przez wiele lat był bliskim współpracownikiem Michała Sołowowa i u niego zrobił największą karierę w biznesie, zajmując w spółkach najbogatszego mieszkańca ziemi świętokrzyskiej wysokie stanowiska kierownicze. Pracował między innymi w Miteksie. Obecnie posiada 14 procent udziałów spółce Fabet Konstrukcje z Kielc oraz 24 procent udziałów w firmie Samer. Jest także współwłaścicielem spółki Fabet.
15,8 milionów złotych. BUDOWNICTWO, Fabet, Fabet Konstrukcje, Samer, Kielce(52)

75. Artur Janik
Brat Ireneusza, prezesa spółki Fabet, w której sam posiada niemal 16,7 procent udziałów. Ma również 14 procent udziałów w spółce Fabet Konstrukcje i 25 procent udziałów w przedsiębiorstwie Samer. Fabet i Samer bardzo dobrze poradziły sobie w ubiegłym roku. Pierwsza z firm osiągnęła niemal 3 miliony 500 tysięcy złotych zysku netto, a druga zrobiła - ponad 2 miliony 500 tysięcy złotych.
15,5 miliona złotych. BUDOWNICTWO, Fabet, Fabet Konstrukcje, Samer, Kielce(49)

76. Władysław Śliwiński
Trzeci rok na naszej liście. Zarabia pieniądze dzięki branży budowlanej. Posiada 14 procent udziałów w kieleckiej spółce Fabet Konstrukcje, która zajmuje się wykonawstwem usług dla takich firm, jak SPS Construction, Pol-Aqua czy J.W. Constructions. Jest także współwłaścicielem firmy Samer, w której ma 25 procent udziałów oraz nieco ponad 16,5 procent udziałów w spółce Fabet.
15,5 miliona złotych. BUDOWNICTWO, Fabet, Fabet Konstrukcje, Samer, Kielce(50)

77. Zbigniew Kała
Fortunę zbił na telekomunikacji i dostarczaniu usług mobilnej komunikacji. Stworzył firmę Solex i cały czas pełni w niej funkcję prezesa. Kierownicze stanowisko pełni także w spółce Solex.com. Ma również niemal połowę udziałów w spółce Geomap z Kielc. W dobrym momencie sprzedał kilka lat temu stworzoną przez siebie firmę Solex giełdowej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie