Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lokalne Forum Programu Równać Szanse odbyło się w Bilczy. Najważniejsze były sprawy młodzieży

Paulina BARAN
sxc.hu
Jaka jest młodzież w Gminie Morawica i jakie ma problemy? Czy należy współpracować, aby stworzyć młodym ludziom dobry start w dorosłe życie?

W Lokalnym Forum Programu Równać Szanse wzięli udział miedzy innymi, od lewej w pierwszym rzędzie: Janusz Daszuta - Prezes Towarzystwa Ekorozwoju Lisowa i Zaborza, Dariusz Siudak - koordynator projektu "Grać, aby być sobą", Agnieszka Zwierzyńska - Kierownik Centrum Kultury i Rozwoju Lokalnego w Rakowie, Małgorzata Szalińska-Skawińska - Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów, Marcel Olczyk - zespół do spraw diagnozy potrzeb młodzieży, Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw "Zbrza", Przemysław Gawior - zespół do spraw diagnozy potrzeb młodzieży, Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw "Zbrza"

- Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy drugiego etapu Lokalnego Forum Programu Równać Szanse, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw "Zbrza" we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Dzieci i Młodzieży. Patronat honorowy nad Forum objął Marian Buras, Wójt Gminy Morawica.

ABY RÓWNAĆ SZANSE MŁODZIEŻY ZE WSI

Spotkanie odbyło się w kawiarni Bila Cafe 25 września i było drugą tego typu inicjatywą podjętą przez Stowarzyszenie. Wzięło w nim udział 27 osób zaangażowanych w pracę na rzecz młodzieży, a byli wśród nich pracownicy świetlic środowiskowych, pedagodzy i dyrektorzy szkół, przedstawiciele Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Morawicy oraz lokalni liderzy nieformalnych grup młodzieżowych.

W Gminie Morawica mieszka 1958 osób w wieku od 13 do 19 lat. O tym, że forum to doskonała okazja do dyskusji na ich temat mówiła Anna Sitek, prezes Stowarzyszenia Dobrych Inicjatyw "Zbrza".

- Niezwykle istotne jest to, że podejmujemy sprawy młodzieży ze wsi, która często ma mniejsze szanse na dobry start w dorosłe życie, niż młodzi ludzie z miasta - stwierdziła prezes. Podstawę do dyskusji stanowiła diagnoza środowiska lokalnego, zasobów gminy i rzeczywistych potrzeb młodzieży. W tym celu stowarzyszenie przeprowadziło specjalne ankiety, wywiady oraz przegląd dotychczasowych działań. -Okazuje się, że w niektórych miejscach gminy w ogóle nie jeżdżą busy. Oczywiście dzieci mają zapewniony dojazd do szkoły, ale jeżeli chodzi o możliwość skorzystania z zajęć w innych miejscach, to nie mają jak dojechać - mówiła prezes. Dodała, że dopóki nie stanie się to ważne dla ludzi, to nic w tej kwestii się nie zmieni.

DYSKUSJA BYŁA GORĄCA

Warsztaty dotyczące warunków dobrej współpracy przy rozwiązywaniu problemów poprowadził pan Adam Chyb - trener umiejętności społecznych. W jego opinii zespół Forum był lepszy od grona menadżerów korporacyjnych z którymi na co dzień pracuje.

W panelu dyskusyjnym na temat wartości działań strategicznych i współpracy w kontekście wyrównania szans życiowych młodzieży swoimi doświadczeniami dzielili się Małgorzata Szalińska-Skawińska (Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów), Janusz Daszuta (Towarzystwo Przyjaciół Lisowa i Zaborza), Artur Łęga (Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży), Dariusz Siudak (Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw Zbrza), a uczestnicy Forum żywo włączali się do dyskusji. Pojawiły się tematy takie jak wyrównywanie różnić umiejętności społecznych, stwarzanie możliwości odniesienia sukcesu oraz rozbudzanie wiary we własne możliwości wśród młodzieży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie