Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lokalni działacze są gotowi na wybory. To prawdziwa armia, która chce władzy

/JaS/
- Około sześciuset komitetów wyborczych zarejestrowało się w terminie - mówi Adam Michcik, szef Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Kielcach. Minął już czas zgłaszania się organizacji, które w listopadowych wyborach wystawią kandydatów na radnych.

Kalendarz wyborczy

Kalendarz wyborczy

Do 22 października, do godziny 24 - zgłaszanie komisjom wyborczym list kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego, dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw.
Do 27 października, do godziny 24 - zgłaszanie gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Do 7 listopada - powołanie przez gminną komisję wyborczą obwodowych komisji wyborczych, sporządzenie spisów wyborców w urzędzie gminy.
Do 11 listopada - składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.
Do 16 listopada - składanie wniosków przez wyborców niepełnosprawnych o dopisanie ich do spisu w wybranym obwodzie głosowania na obszarze gminy.
19 listopada o godzinie 24 - zakończenie kampanii wyborczej.
21 listopada - od godziny 8 do 22 - głosowanie.

Wybory samorządowe 2010 w Radomskiem. Kandydaci, sondaże, wyniki

W wyborach samorządowych, które odbędą się 21 listopada, będziemy wybierać wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Także radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Łącznie w całym województwie świętokrzyskim będziemy wybierać kandydatów do 115 rad różnych szczebli, do obsadzenia jest niemal 1900 mandatów radnych. Wybierzemy także 102 gospodarzy gmin.

W poniedziałek upłynął ostateczny termin powiadomienia komisarza wyborczego w Kielcach o utworzeniu komitetu wyborczego i tym samym chęci zgłaszania kandydatów na radnych. W sumie zarejestrowało się około 600 komitetów wyborczych wyborców. Do nich dołączą jeszcze te, które utworzyły partie polityczne, rejestrujące swoje komitety w Warszawie.

Już same nazwy komitetów bardzo obrazują wyborczy koloryt. W tychże nazwach nagminnie padają wyrażenia takie jak "wspólnota", "gospodarność", "prawda", "postęp". Gminy mają być - wedle założycieli komitetów - "nowoczesne", "przyjazne" i "rozwojowe". Bardzo często komitety wyborcze są sygnowane imionami i nazwiskami konkretnych kandydatów.

Są też nazwy nieco bardziej oryginalne, jak Tramwaj dla Kielc, Niezależne Koło z Wilczyc, komitet Zbyszka Stępnia - Coś dla Strachocic. W Bogorii jest komitet Umiem Żyć, zaś w Krasocinie tajemniczo brzmiąca Alfa. W Wąchocku założono komitet Patrioci Gminy, zaś w Nowym Korczynie - Okoradar. Z kolei w Działoszycach jest komitet O.N.I. - to oznacza Opatkowice, Niewiatrowice, Iżykowice. Niektórzy podkreślają swoją apolityczność, jak komitet Bezpartyjni z Koprzywnicy, inni idą drogą skojarzeń (ciekawe, czy zamierzonych). Tak jest w gminie Czarnocin, gdzie mamy komitet o nazwie Czterolistna Koniczyna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie