Mama wraca do pracy: Jak znaleźć dobrą nianię? Ile zarabia? Sprawdź!

Anna Folkman
Anna Folkman
Fot. dgm / 123RF zdjęcie seryjne
O nianie, sposób ich zatrudnienia i kwalifikacje pytamy Karolinę Penconek z serwisu Niania.pl

>>> Powrót do pracy. Czytaj więcej w serwisie GS24.pl/PRACA

Jak wiele mam szuka niani jako opieki dla dziecka po powrocie do pracy?

Dla dzieci w jakim wieku najczęściej poszukiwane są opiekunki? Z raportu przygotowanego przez serwis Niania.pl wynika, że największy odsetek rodziców szuka niani dla dziecka w wieku 1-3 lat. Można więc wywnioskować, że większą część tej grupy, która w 2016 roku wynosiła ponad 15 tysięcy osób, stanowią mamy, które po zakończeniu urlopu macierzyńskiego wracają do pracy.

Czy w poszukiwaniu niań trend jest wzrostowy, czy raczej mamy stawiają na placówki prywatne lub publiczne? A może szukają jeszcze innych rozwiązań?

Zdecydowanie od kilku lat możemy mówić o wzroście zapotrzebowania na nianie. W 2014 roku ok. 23 tysięcy rodziców szukało niani, w 2015 roku ponad 27 tysięcy, a już w 2016 ponad 30 tysięcy. Inni rodzice wybierają nianię, ponieważ wychodzą z założenia, że wychowawczyni w placówce, zmuszona opiekować się całą grupą, nie będzie w stanie poświęcić ich dziecku odpowiednio dużo uwagi i zaangażować się w 100 proc. w jego rozwój. Dla niektórych dzieci brakuje miejsca w przedszkolach lub żłobkach i wtedy rodzice są zmuszeni szukać innych rozwiązań jak na przykład zatrudnienie opiekunki dla dziecka.

Jak wiele jest niań w Polsce?

Nie jesteśmy w stanie określić precyzyjnie, ile osób pracuje w Polsce w zawodzie opiekunki, głównie ze względu na fakt, iż rynek niań w pewnym stopniu nadal pozostaje tak zwaną szarą strefą. Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pokazują, że na dzień 30 czerwca 2017 roku na umowie uaktywniającej zatrudnionych było 9 111 niań. W województwie zachodniopomorskim to 503 osoby, w Szczecinie 311, co w skali Polski wcale nie jest dużo. Najwięcej niań na umowie uaktywniającej było w województwie mazowieckim - 2092 osoby, a także w województwie wielkopolskim 1005 osób. Najmniej niań odnotowano w województwie świętokrzyskim - 123 oraz w województwie i podlaskim - 143. Niemniej w samym serwisie Niania.pl jest zarejestrowanych ponad 400 tys. opiekunek.

Może można podać w przybliżeniu liczbę niań zarejestrowanych w Zachodniopomorskiem?

W województwie zachodniopomorskim obecnie jest zarejestrowanych ok. 6 tysięcy opiekunek.

Powiedzmy zatem, kiedy możemy mówić o pełnoprawnej niani? Jakie wykształcenie jest szczególnie preferowane?

Nie ma w Polsce instytucji, która wydaje certyfikaty świadczące o tym, że jest się z wykształcenia lub zawodu nianią. Zawsze większe szanse przy znalezieniu pracy będzie miała osoba, posiadające wykształcenie pedagogiczne czy medyczne, dodatkowe kursy, certyfikaty oraz referencje od poprzednich pracodawców.

Jakie warunki musi spełnić kandydat/kandydatka? Na jakie kwestie musimy zwrócić uwagę?

Oczekiwania wobec kandydatki na nianię zależą indywidualnie od rodziców. To oni najlepiej znają swoje dziecko, jego potrzeby i wiedzą, jaka osoba będzie dla niego odpowiednia. Najczęściej zwraca się uwagę na doświadczenie, wykształcenie, referencje, kursy (szczególnie kurs pierwszej pomocy). Dla niektórych ma znaczenie także wiek niani oraz oczywiście kwestie finansowe. Równie istotną choć nieformalną kwestią jest "chemia" jaka powinna się pojawić między rodzicami, nianią i dzieckiem. Taką osobę trzeba po prostu polubić.

Jakie warunki przed wpisaniem niani do Państwa serwisu trzeba spełnić? Kto może się zarejestrować?

Aby zarejestrować się w serwisie Niania.pl zachęcamy do zapoznania się z regulaminem, zaakceptowania go a następnie stworzenia swojego profilu. Każdy profil może zostać zweryfikowany oraz uwiarygodniony przez serwis. Osoba, która chce pracować jako niania, musi podać swoje dane (imię, nazwisko, miasto, nr tel.), datę urodzenia, jakie ma doświadczenie (tutaj szczegółowo można określić, czy niania ma doświadczenie płatne zawodowe) w tym z jakimi pracowała dziećmi i jak długo. Na koniec kandydatka podaje preferowane miejsce pracy, oczekiwane wynagrodzenie, wykształcenie (poziom, miasto uczelni, nazwa i kierunek). Jeżeli posiada referencje, również zamieszcza je na swoim profilu.

Czy rodzice mogą mieć pewność, że to sprawdzone osoby? Czy ktoś weryfikuje ich dane?

Niania.pl daje możliwość zamieszczenia ogłoszenia zarówno rodzicom, jak i osobom poszukującym opiekunki dla dziecka. Opiekunki mają możliwość dodania do swojego profilu referencji, co podnosi ich kwalifikacje, a rodzicom daje większe poczucie bezpieczeństwa. Serwis potwierdza wystawiane przez rodziców referencje telefonicznie i zamieszcza je przy profilu opiekunki. Należy jednak pamiętać, że do rodziców należy ostateczna weryfikacja i odpowiednie przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej.

W jaki sposób Państwa portal może pomóc w poszukiwaniu niani?

Portal Niania.pl pomaga w szukaniu niani, dając przede wszystkim dostęp do dużej ilości ofert z całej Polski w jednym miejscu. Pozwala stworzyć profil niani w taki sposób, aby rodzice zawężając swoje poszukiwania mogli wyselekcjonować kandydatki, które spełniają ich wymagania. Jak już wspomniałam, potwierdzane są również referencje wystawiane przez rodziców.

Ile średnio zarabia niania. Chodzi o kwotę netto?

Zarobki niań uzależnione są od kilku czynników. Ma na nie wpływ wymiar pracy, liczba dzieci jakimi opiekuje się niania, dodatkowe obowiązki, jeżeli takie ma wykonywać (pranie, sprzątanie, zakupy itp.). Według raportu Niania.pl średnia zarobków w Warszawie to ok. 14zł/h, a dla porównania w Białymstoku - 8,73zł/h - im większe miasto tym wyższe zarobki. W Szczecinie na przykład to około 10 zł za godzinę.

Rodzice szukają niań, opiekunek, ale to dopiero początek drogi. Jak legalnie zatrudnić nianię?

W 2011 roku rząd pragnąc zachęcić do legalnego zatrudniania opiekunek, wprowadził umowę uaktywniającą. Główną zaletą tej umowy są składki opłacane przez rząd. Jeżeli niania zarabia średnią krajową, rząd pokryje w pełni wysokość składek. Jeżeli natomiast pensja będzie ją przekraczać, składki nadal będą opłacane przez państwo, ale tylko do kwoty średniej, wszystko powyżej tej kwoty powinni opłacać rodzice. Składki za nianię są opłacane przez budżet państwa najdłużej do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 lata (ewentualnie 4 lata, jeżeli nie można zapewnić dziecku opieki przedszkolnej). Rok szkolny trwa od 1 września do 31 sierpnia następnego roku. Jeżeli opiekujesz się dzieckiem jako zawodowa rodzina zastępcza albo pobierasz zasiłek macierzyński czy przebywasz na urlopie wychowawczym, to budżet państwa nie będzie płacił składek za nianię. Więcej szczegółów można znaleźć na stronach ZUS. Ogromną zaletą tej umowy jest możliwość zatrudnienia na jej podstawie każdego - babci, siostry, przyjaciółki lub obcej osoby.

Jeśli już znajdziemy nianię gdzieś w sieci lub ktoś ją nam poleci, to jakich dokumentów wymagać by potwierdzić jej uprawnienia do opieki nad dziećmi?

Najczęściej nianie posługują się referencjami jako dokumentem świadczącym o ich doświadczeniu zawodowym. Te informacje bez problemu możemy sprawdzić u poprzedniego pracodawcy. Dodatkowo każdy rodzic może poprosić o inną dokumentację w zależności jego wymagań. Mogą być to takie dokumenty jak certyfikat kursu pierwszej pomocy, ale również dyplomy ukończenia dodatkowych szkoleń. Zdarzają się przypadki, w których rodzicom zależy, aby dziecko już od najmłodszych lat uczyło się języków obcych. W takim przypadku, poprosimy nianię o certyfikaty świadczące o poziomie znajomości danego języka. To wszystko tak naprawdę zależy od rodziców.

Zobacz wideo: Jak znaleźć dobrą nianię?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Gs24.pl

Wideo

Materiał oryginalny: Mama wraca do pracy: Jak znaleźć dobrą nianię? Ile zarabia? Sprawdź! - Głos Szczeciński

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gosia

Po tym jak raz się przejechaliśmy na niani, teraz jak szukałam kolejnej zatrudniłam prywatnego detektywa, który sprawdził przeszłość i teraźniejsze życie kandydatek. Powiem że opłacalna jest taka kontrola, bo dzieci nie zostawi się z byle osobą z ulicy. Pani Bożena Skrzypek świetnie poradziła sobie z zadaniem i wiedzieliśmy sporo rzeczy o przyszłej niani.

B
Brygida

Ja za nim zatrudniłam nianię do zweryfikowałam jej przeszłość przez usługę detektyw Skrzypek. Ona sprawdziła to kim ta Pani jest w ogóle i gdzie wcześniej pracowała. Dopiero, gdy miałam 100 % pewność podpisałam z nianią umowę.

Dodaj ogłoszenie