Marszałek Adam Jarubas na objeździe po sandomierskich...

  Marszałek Adam Jarubas na objeździe po sandomierskich gminach. Były spotkania z samorządowcami, rolnikami i przedsiębiorcami

  Klaudia Tajs

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Plan dnia podczas objazdu w środę był bardzo napięty. Wyjazdowi w teren nie sprzyjała pogoda, ale i temu organizatorom udało się zaradzić, bo każdy dostał
  1/8
  przejdź do galerii

  Plan dnia podczas objazdu w środę był bardzo napięty. Wyjazdowi w teren nie sprzyjała pogoda, ale i temu organizatorom udało się zaradzić, bo każdy dostał parasol w dłoń i ruszył w drogę ©Klaudia Tajs

  Samborzec, Dwikozy, Zawichost, Kichary Stare i Sandomierz odwiedził Adam Jarubas marszałek województwa świętokrzyskiego podczas objazdu po powiecie sandomierskim. Całodzienną wizytę w terenie zakończyło spotkanie z mieszkańcami i sympatykami w Sandomierzu.
  Plan dnia podczas objazdu w środę był bardzo napięty. Wyjazdowi w teren nie sprzyjała pogoda, ale i temu organizatorom udało się zaradzić, bo każdy dostał parasol w dłoń i ruszył w drogę. Przewodnikami po powiecie sandomierskim byli: radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Swajda, członek Zarządu Powiatu Sandomierskiego, Marcin Piwnik oraz sekretarz starostwa w Sandomierzu Paweł Niedźwiedź.


  Zobacz więcej zdjęć: Z marszałkiem Adamem Jarubasem po powiecie sandomierskim [ZDJĘCIA]

  Swój pobyt w powiecie sandomierskim marszałek Jarubas rozpoczął na sesji Rady Gminy w Samborcu, gdzie przypomniał, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat powiat sandomierski otrzymał około 300 milionów złotych środków unijnych. – Dużą popularnością cieszyły się ostatnio projekty na rewitalizację miejscowości - przypomniał marszałek Adam Jarubas podczas sesji. - Punktowaliśmy tereny poprzemysłowe, zdegradowane. Wystarczyło tylko na jedną trzecią złożonych wniosków. Będziemy przekonywać Komisję Europejską, by na rewitalizację przeznaczać większe środki.

  Na spotkaniu z samorządowcami i radnymi Samborca marszałek Jarubas zapowiedział, że w najbliższych latach będą realizowane w tym rejonie duże inwestycje przeciwpowodziowe.
  Na remontowanym wale w gminie Samborzec, przy moście w Złotej, w kierunku Zawierzbia kierownik z firmy Energopol-Pol, Stanisław Zarobkiewicz wyjaśniał, na czym polegają w tym rejonie prace zabezpieczające wał.


  Kolejnym przystankiem była gmina Dwikozy , gdzie wspólnie z wójtem Markiem Łukaszkiem, marszałek omówił zadania z zakresu rewitalizacji, na które gmina otrzymała dofinansowanie. Wójt Łukaszek przedstawił marszałkowi zarys inwestycji, które powstaną dzięki środkom otrzymanym z Urzędu Marszałkowskiego. Samorząd będzie realizował 11 punktów, między innymi rewitalizację terenów po byłej Spółdzielni Mieszkaniowej w Dwikozach i byłych zakładach Igloopol, modernizację stadionu, gdzie powstanie nowa muszla koncertowa, powstaną pomieszczenia dla piłkarzy, gdzie do tej pory były to stare baraki.
  Podczas wizyty w gminie Dwikozy marszałek zapoznał się także z postępem prac przy budowie drogi wojewódzkiej wraz z chodnikami.

  W Urzędzie Miasta w Zawichoście marszałek Adam Jarubas rozmawiał z burmistrzem Andrzejem Wzorkiem, który przedstawił najpilniejsze potrzeby gminy. W Zawichoście niezbędny jest 450-metrowy odcinek chodnika przy drodze wojewódzkiej, który umożliwiłby przejście mieszkańcom do kościoła i poprawił bezpieczeństwo.
  Marszałek Adam Jarubas przebywał także w gospodarstwie Wojciecha i Małgorzaty Chmielów w Kicharach Starych, w gminie Dwikozy. To wiodący gospodarze w uprawie kwiatów oraz sadownictwa. Z kolei w siedzibie jednostki OSP w Łukawie, w gminie Wilczyce, Adam Jarubas obejrzał sprzęt, którym dysponują druhowie i obiecał pomoc w zakupie samochodu.
  Na koniec wizyty na ziemi sandomierskiej marszałek Jarubas spotkał się z sandomierskim kasztelanem Karolem Burym w Kamienicy Oleśnickich w Sandomierzu. Na koniec zaprezentował kandydata Polskiego Stronnictwa Ludowego, Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej na burmistrza Sandomierza.
  Na jaką ocenę u marszałka zasłużyły gminy powiatu sandomierskiego na tle innych gmin województwa świętokrzyskiego? - Ziemia sandomierska, to ziemia dobrych gospodarzy - podsumował Adam Jarubas. - To jeden z najdynamiczniej rozwijających się powiatów. Mówię o tym, zarówno pod względem przedsiębiorczości oraz ludzi, bo odwiedziłem państwa Chmielów na terenie gminy Dwikozy. Myślę o sadownikach, ogrodnikach i rolnikach. W tym wymiarze sandomierszczyzna ma etos dobrego gospodarzenia.

  Marszałek Jarubas poznał także potrzeby i plany gospodarzy odwiedzanych gmin. - W Samborcu, gdzie projekt rewitalizacji znalazł się na liście rezerwowej usłyszałem, jak bardzo jest to dla nich ważne - mówił marszałek. - W dalszym ciągu w gminach są potrzeby inwestycyjne i drogowe.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]