Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marta Szewczyk-Wypychewicz - Osobowość Roku 2020 Powiatu Włoszczowskiego bez tajemnic

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Marta Szewczyk-Wypychewicz, prezes Zarządu Fundacji Jesteśmy Blisko - Osobowość Roku 2020 Powiatu Włoszczowskiego.
Marta Szewczyk-Wypychewicz, prezes Zarządu Fundacji Jesteśmy Blisko - Osobowość Roku 2020 Powiatu Włoszczowskiego. archiwum
Marta Szewczyk-Wypychewicz, Prezes Zarządu Fundacji Jesteśmy Blisko, została Osobowością Roku 2020 Powiatu Włoszczowskiego. W czwartek, 8 lipca, w Ogrodzie Domu Środowisk Twórczych Pałacu Tomasza Zielińskiego w Kielcach odbyła się uroczysta gala plebiscytu, podczas której laureaci z całego regionu otrzymali tytuły, piękne statuetki i dyplomy. Niestety Marta Szewczyk-Wypychewicz nie mogła być obecna na gali wręczenia nagród, ale opowiedziała nam o swojej działalności.

- Jestem bardzo wdzięczna za przyznanie mi tytułu Osobowość Roku 2020. Nagroda ta potwierdza, że działania Fundacji ,,Jesteśmy Blisko’’ są doceniane przez społeczność lokalną. Nagroda ta jest odzwierciedleniem wszystkich zaangażowanych w nasze działania – naszych darczyńców, których wsparcie pozwala nam finansować nasze działania, naszych podopiecznych, którzy napędzają nas do działania oraz naszych wolontariuszy, bez których nie osiągnęlibyśmy tak wiele. Nominację do nagrody otrzymaliśmy w głównej mierze za nasze ubiegłoroczne działania, które były niewątpliwie odpowiedzią na sytuację, w jakiej się znaleźliśmy, i do której nikt z nas nie był w stanie się przygotować. Miniony rok upłynął nam pod hasłem COVID–19, a pandemia koronawirusa mocno zweryfikowała nasze plany i działania. Jako fundacja musieliśmy dostosować się do nowej rzeczywistości. Bez wahania włączyliśmy się w walkę z tym niezwykle podstępnym, niewidzialnym wrogiem. Na walkę z koronawirusem przeznaczyliśmy ponad 300 tysięcy złotych. A przy tym wszystkim wciąż opiekowaliśmy się naszą fundacyjną rodziną prowadząc sprawy ponad 500 podopiecznych. Ta nagroda utwierdza nas w przekonaniu, że nasze działania mają sens i motywuje do dalszego działania! - mówi Marta Szewczyk-Wypychewicz.

Minął właśnie pierwszy rok Pani pracy jako prezesa Zarządu Fundacji Jesteśmy Blisko. Mimo pandemii koronawirusa, Fundacja przez cały czas aktywnie działała. Z czego jest Pani najbardziej zadowolona?

Tak, nieskromnie muszę przyznać, że szybko udało nam się dostosować do nowej rzeczywistości i przeformatować nasze działania. Większość z nich przenieśliśmy do sieci – prowadziliśmy szereg spotkań, prelekcji i warsztatów online, które ku naszemu zaskoczeniu cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem! Jednak najbardziej dumna jestem ze wsparcia jakie udało nam się przekazać medykom w tym trudnym czasie. Pamiętamy jak w pierwszych tygodniach pandemii zmagaliśmy się z kryzysem dotyczącym dostępności środków ochrony osobistej dla lekarzy. Dzięki szybkiej reakcji naszego zespołu i wsparciu naszych darczyńców udało nam się zakupić spore ilości rękawiczek, fartuchów ochronnych, maseczek oraz płynów do dezynfekcji tuż przed tym, jak w jednej chwili zaczęło ich brakować we wszystkich hurtowniach. A czas oczekiwania na dostawy rozciągał się w czasie nawet do kilku miesięcy… Pomimo trudnych i niebezpiecznych warunków udało nam się pozyskać i przekazać tysiące środków ochronnych aż do 14 placówek medycznych, a w kolejnych etapach do szkół, przedszkoli i domów pomocy społecznej.

Fundacja nie tylko pomaga ciężko chorym osobom, ale prowadzi również wiele akcji prozdrowotnych. Między innymi bezpłatne badania. Mieszkańcy chętnie z nich korzystają. Ale zorganizowanie takich badań dla tysiąca osób to duże wyzwanie. Proszę zdradzić, jak wyglądają przygotowania.

Nasza Fundacja pierwsze kroki stawiała właśnie w obszarze zdrowia. Pierwotnie zdecydowaliśmy się na badania przesiewowe dla kobiet w zakresie profilaktyki raka piersi. Wówczas badaliśmy rocznie ok 300 osób. Do dzisiaj przebadaliśmy ponad 10 tysięcy osób (w samym maju i czerwcu udało nam się przebadać 2200 osób!). Wykonywaliśmy badania diagnostyczne z krwi, przeprowadzaliśmy badania znamion, RTG, spirometrię, EKG i wiele innych. Za nami kilkadziesiąt dni różnych badań – najbardziej jesteśmy dumni z tego, że niejednokrotnie przyczyniliśmy się do uratowania ludzkiego życia… Wśród niepokojących, wykrytych w ramach naszych akcji zmian pojawiło się wiele podejrzeń nowotworów czy innych poważnych chorób. Osoby te były kierowane do dalszej diagnostyki. Choć nie prowadziliśmy szczegółowych statystyk co do dalszych losów tych osób, to z niektórymi z nich jesteśmy wciąż w stałym kontakcie. Ich historia utwierdza nas w przekonaniu, że profilaktyka jest bardzo ważna, a wcześnie wykryta choroba daje szanse na powrót do pełni zdrowia.

Plany Fundacji na najbliższy czas. Czy możemy spodziewać się czegoś nowego?

Planów jak zwykle mamy bardzo dużo! Niestety, nie chciałabym opowiadać o szczegółach, ponieważ wciąż mocno asekuracyjnie podchodzimy do planowania długoterminowego. Perspektywa ponownego wprowadzenia obostrzeń związanych z pandemią COVID–19 wciąż jest aktualna. Pragnę jednak podkreślić, że w naszych planach „powakacyjnych” znajduje się kolejna akcja prozdrowotna – jednak to, w jakiej formie i na jaką skale zostanie przeprowadzona zależy od sytuacji pandemicznej.

Jak Pani spędza czas poza pracą? Hobby, pasje, zainteresowania...

Prywatnie najwięcej czasu spędzam z moją rodziną. Uwielbiam czytać książki – szczególnie bajki przed snem dla mojego synka. A moją największą pasja są podróże – te małe i te duże.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie