Marzena Bernat, wójt gminy Brody samorządowcem roku w powiecie starachowickim

Monika Nosowicz-Kaczorowska
- Wiele udało się już zrobić, ale planów na kolejny rok mam jeszcze dużo - zapewnia wójt gminy Brody Marzena Bernat.
- Wiele udało się już zrobić, ale planów na kolejny rok mam jeszcze dużo - zapewnia wójt gminy Brody Marzena Bernat. archiwum prywatne
Zakończyliśmy naszą akcję oceny władz w roku 2017. Samorządowcem Roku w powiecie starachowickim została Marzena Bernat, wójt gminy Brody. Czas na podsumowanie akcji Mała Ojczyzna - duża sprawa. Co najważniejszego działo się w tym roku w gminie zwycięzcy?

PRZEJDŹ DO: WYNIKÓW GŁOSOWANIA W POWIECIE STARACHOWICKIM

Minęły trzy lata od wyborów samorządowych. Jak pani ocenia ten okres?

Był to okres wytężonej pracy. Trzeba było wielu wysiłków i rozmów, aby doprowadzić inwestycje do skutku. Muszę przyznać, że gdy zakończymy remont drogi czy uporządkujemy jakieś miejsce, wtedy czuję wielką satysfakcję i w jednej chwili znika zmęczenie. Odbyłam wiele spotkań z mieszkańcami. Mój gabinet jest dla nich otwarty, także poza wyznaczonymi godzinami.

Jakie były sukcesy kadencji? Co udało się zrobić w 2017 roku?

Trudno je wszystkie wyliczyć. Mieszkańcy widzą ile dobrych rzeczy dzieje się w gminie, która wygląda teraz jak jeden plac budowy. Bardzo mi zależało na modernizacji dróg wokół zalewu, na osiedlu Brody - Górki i ulicy Tatrzańskiej w Brodach. Przyczyniłam się do tego, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wykonała chodniki w Lubieni, Rudniku jak również w Stykowie i Kuczowie. Współpraca z GDDKiA układa się wzorowo. Wspólnie z powiatem wykonujemy również przebudowę drogi nad zalewem oraz ulicy Słonecznej w Stykowie. Sukcesy gminy to nie tylko inwestycje drogowe. Sprawnie przeprowadziliśmy reformę oświaty. W czasach gdy samorządy likwidują placówki, my przejęliśmy szkołę podstawową w Lipiu i w Rudzie. Mamy teraz aż cztery publiczne przedszkola a w ośmiu placówkach są oddziały przedszkolne. Uzyskaliśmy wysoką dotację na wyposażenie wszystkich szkół prowadzonych przez gminę, na budowę boiska w Adamowie oraz na sprzęt kajakarski dla szkoły w Rudzie. Do siedmiu placówek trafią aktywne tablice multimedialne. W trzech szkołach utworzone będą gabinety profilaktyki zdrowotnej. Efektem bardzo dobrej współpracy z organizacjami pozarządowymi jest między innymi uczestnictwo „Kamiennej Brody” w IV lidze piłkarskiej, wybudowanie skateparku i bieżni z urządzeniami do treningów, wspólna organizacja Mistrzostw Polski w Biegach Górskich czy pomoc dla wielu zespołów śpiewaczych w naszej gminie. Ważne jest dla mnie aby nad zalewem wypoczywało jeszcze więcej ludzi a brzegi zbiornika wyglądały pięknie. Wybudowane zostały miejsca do wypoczynku, molo i slip do wodowania łodzi. Gmina wykupiła i uporządkowała teren koło Skał w Rudzie. Postawione zostały tablice informacyjne dla turystów. Do sukcesów zaliczam nawiązanie bardzo dobrej współpracy z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie. Instytucja ta z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach otrzymała około 400 tysięcy złotych z na opracowanie planu oczyszczenia wód zalewu oraz ograniczenia emisji zanieczyszczeń ze zlewni rzeki Kamiennej.

Gmina postawiła na poprawę infrastruktury turystycznej. Czy przekłada się to już na zwiększoną liczbę osób odpoczywających w gminie Brody?

Wyraźnie widzę wzrost liczby osób odwiedzających nasz zalew. Latem, bywa tyle samochodów, że aż trudno przejechać ulicą Panoramiczną w Rudzie. Brzegi Oczka w Krynkach pełne są wypoczywających. Przyjeżdża też wielu miłośników kamperów. Okoliczne skałki stały się znane w środowisku wspinaczkowym.

Były próby przyłączenia dwóch sołectw gminy Kuczowa i Lipia do Starachowic. Nieskuteczne dzięki postawie władz gminy i mieszkańców. Jak pani to ocenia?

Nie musiałam przekonywać ludzi do pozostania w gminie Brody. Serdecznie dziękuję mieszkańcom, radnym za silne wsparcie i wspaniałą postawę na zebraniach. Razem obroniliśmy dwie wsie przed wyłączeniem ich z granic gminy.

Plany na ostatni rok kadencji?**

Mam wiele planów na to, żeby gmina wypiękniała. Chcę rozpocząć długo oczekiwaną inwestycję - budowę kanalizacji w Lubieni wraz z modernizacją oczyszczalni ścieków w Krynkach. Wspólnie z powiatem zamierzam kontynuować modernizację drogi nad zalewem w Brodach. Dalej będę inwestować w turystykę i przebudowę dróg.

Czy łączenie obowiązków wójta z życiem prywatnym jest łatwe? Znajduje pani czas dla rodziny czy na własne hobby ?

Dzięki silnemu wsparciu męża i rodziny, łączenie stanowiska wójta wraz z rolą żony i matki staje się łatwiejsze. Serdecznie im za to dziękuję. Z rodziną chętnie chodzę na mecze piłki nożnej, przez co łączę pacę zawodową z życiem prywatnym.

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
M
W dniu 09.12.2017 o 15:58, Gość napisał:

Goń się głupolu. Deptak ci się nad szambem śni? Sopot już jest bo kładka wystawiona, slipek jest to może wodować będziemy tankowce, wiewiór wywalony, wiaty z wódą otwarte, półbieżnia-ewenement w skali światowej jest, tor przeszkód do łamania nóg i rąk stoi. i wiele jeszcze takich gówien nastawiane. To tylko generatory kolejnych wydatków na utrzymanie. A co jest rozwojowego i do generowania zysków? ile miejsc pracy dla młodych ludzi? jakie plany rozwojowe i gospodarcze? Zero nie stworzy nic innego tylko kolejne zero albo mniej niż zero. Zapłaci za te cuda jedno albo i dwa pokolenia bo głupota generuje kolejne głupoty.Wytrzeźwiej człowieku, wytrzeźwiej bo chyba do dziś cię trzyma ta połóweczka napoczęta pod wiatą w brodzkiej szkółce.

Widać, że rozpoczyna się już brudna kampania przedwyborcza!Nie ma to jak zgnoić drugiego człowieka bo coś osiągnął.Taka to nasza mentalność polska. Szkoda, że zepsucie i przykład idzie już od tych starszych niby statecznych osób. To jest właśnie podstawa hejty!
Mam dla ciebie tylko jedno stwierdzenie: sp...j dziadu! - równając do twojego poziomu wypowiedzi!
G
Gość
W dniu 26.11.2017 o 09:31, diego napisał:

Czemu niektorzy tej kobitki tak nielubia,przecierz dba o gmine,w niektorych miejscowosciach w swietokrzyskim niema nawet chodnikow przy dk a tu w ostatnim czasie powstalo duzo,ten przy zalewie mialbyc z lawkami i oswietleniem szkoda,ze tak sie nie stalo bo by byl super deptak na wieczorne spacery,teren nad oczkiem ma super wawoz moznaby go bardziej odslonic tak jak te skaly na rudzie

Goń się głupolu. Deptak ci się nad szambem śni? Sopot już jest bo kładka wystawiona, slipek jest to może wodować będziemy tankowce, wiewiór wywalony, wiaty z wódą otwarte, półbieżnia-ewenement w skali światowej jest, tor przeszkód do łamania nóg i rąk stoi. i wiele jeszcze takich gówien nastawiane. To tylko generatory kolejnych wydatków na utrzymanie. A co jest rozwojowego i do generowania zysków? ile miejsc pracy dla młodych ludzi? jakie plany rozwojowe i gospodarcze? Zero nie stworzy nic innego tylko kolejne zero albo mniej niż zero. Zapłaci za te cuda jedno albo i dwa pokolenia bo głupota generuje kolejne głupoty.

Wytrzeźwiej człowieku, wytrzeźwiej bo chyba do dziś cię trzyma ta połóweczka napoczęta pod wiatą w brodzkiej szkółce.

A
Asia

PYCHA to ulubiony SZATANA grzech!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

d
diego

Czemu niektorzy tej kobitki tak nielubia,przecierz dba o gmine,w niektorych miejscowosciach w swietokrzyskim niema nawet chodnikow przy dk a tu w ostatnim czasie powstalo duzo,ten przy zalewie mialbyc z lawkami i oswietleniem szkoda,ze tak sie nie stalo bo by byl super deptak na wieczorne spacery,teren nad oczkiem ma super wawoz moznaby go bardziej odslonic tak jak te skaly na rudzie

G
Gość

Uczestnictwo Kamiennej w IV lidze?-nie rozumiem

A
Alona

Nic mnie tak w ,,echu'' nie śmieszy jak te oceny samorządowców.Czy to nie widać,że oni sami albo ich rodziny na finiszu rozgrzewają telefony do czerwoności? Zamiast ciekawych wiadomości,to jakieś głupie sondy. Jakoś wyborców to ja tu nie widzę.

A
Andrzej

Ciekawe kto głosował na tę kobitę. Chyba sama na siebie.

T
Teresa

Po prostu niezastąpiona :D :D :D :D :D :D :D. baba!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

G
Gość
W dniu 23.11.2017 o 18:28, kolega napisał:

poszły pieniądze z gminy na wysyłanie SMS-ów tej baby mało kto lubi i sobie dopisuje prace nie realizowane przez nią jak tak można to babsko miało najwięcej minusów to właśnie świadczy o niej kto to jest....a ratowała się kasą gminną tak samo jak na wcześniejszych notowaniach... 

Jedna wielka ściema i kolejne oszustwo. Klakiery robią swoje.

"Jest, jest, jest!!!

Nareszcie wróciła NASZA wieszczyni gminna. Ponoć była dostawa wazeliny kosmetycznej i już są efekty. "Kromka chleba inaczej" nadaje z potrojoną siłą. Wali pochwały jak za dawnych czasów przed brodzkimi szaleństwami pod wiatą gdzie butelki sfotografowała.Jest potrzebny taki popapraniec a nawet zgraja cała. Rozgrzeszenie widać dostała no i służbową wazelinę by bez konsekwencji w zad wchodzić. Wielkie to szczęście móc te bałwochwalcze wpisy czytać. Ale trzeba mieć pusty łeb by robić z siebie takie coś." .

R
Rudziak

GRATULACJE!

k
kolega

poszły pieniądze z gminy na wysyłanie SMS-ów tej baby mało kto lubi i sobie dopisuje prace nie realizowane przez nią jak tak można to babsko miało najwięcej minusów to właśnie świadczy o niej kto to jest....a ratowała się kasą gminną tak samo jak na wcześniejszych notowaniach... 

Dodaj ogłoszenie