Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maślaki - idealne na aromatyczne zupy

/esw/
Maślaki świetnie nadają się do gotowania – gwarantują zupie intensywny grzybowy smak.
Maślaki świetnie nadają się do gotowania – gwarantują zupie intensywny grzybowy smak. Knorr
Jedne z ulubionych przez Polaków grzybów to maślaki. Charakteryzują się lepką skórką pokrytą śluzem, którą najlepiej obrać przed dalszym wykorzystaniem grzybów w kuchni.

Maślaki warto dodawać niekoniecznie tylko do zup grzybowych, ale także warzywnych. Najlepiej używać grzybów świeżych. Te mrożone, po rozmrożeniu tracą połowę swojego pierwotnego smaku. Maślaki obiera się z powodu znajdującego się na skórce śluzu. Jest ciężkostrawny i długo zalega w przewodzie pokarmowym. Najłatwiej pozbyć się skórki mocząc całe maślaki, tylko po przycięciu końcówek trzonków, przez kilka godzin w 8-10 procentowym roztworze wody z solą kuchenną. Następnie dokładnie płuczemy grzyby pod bieżącą wodą.

Łatwo przygotujemy z maślaków zupę. Na 4 porcje potrzebne będą: 1,5 l wody, ½ szklanki śmietany, posiekana natka pietruszki, 50 dag maślaków, 10 dag soi, 5 dag drobnego makaronu, ½ małej cebuli, 1 łyżka mąki pszennej, 1 kostka bulionu warzywnego, olej do smażenia, pieprz czarny, papryka mielona, majeranek, tymianek. Soję namaczamy przez 2 godziny. Grzyby oczyszczamy, kroimy w paski i podsmażamy na oleju. Soję gotujemy w wodzie z kostką bulionową. Po 10 minutach dodajemy makaron, a po chwili grzyby i śmietanę. Całość doprawiamy i gotujemy na małym ogniu jeszcze 10 minut. Zupę z maślaków podajemy posypaną natką pietruszki.

Uwaga na grzyby!

Kupując grzyby na straganach powinniśmy poprosić sprzedawcę o okazanie zgody na sprzedaż grzybów. Na większych bazarach powinna być osoba uprawniona do rozpoznawania grzybów (z Sanepidu) i wydawania zaświadczenia o dopuszczeniu grzybów do sprzedaży. Sprzedawca może także udać się do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej po certyfikat sprzedaży. Sanepid może także wydawać pozwolenia zbieraczom do sprzedaży zbieranych świeżych grzybów w ciągu 2 dni lub suszonych w ciągu 6 miesięcy. Pamiętajmy więc, by przed zakupem sprawdzić certyfikat lub pozwolenie na sprzedaż grzybów.

Zagrożenie dla zdrowia płynie nie tylko z tego czy sam grzyb jest jadalny czy nie. Może się zdarzyć, że grzyby zbierane były w miejscach niedozwolonych, na przykład w szkółkach, gdzie opryskuje się drzewa środkami chemicznymi czy w pobliżu fabryk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie