Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz niebieskie oczy - jesteś w grupie ryzyka

Oprac. /KAK/
Ludzie posiadający niebieski kolor oczu, częściej odwiedzają okulistów niż osoby z ciemnymi oczami. Tak wynika z badań sondażowych Kliniki Okulus. Wyniki badań nie są zaskoczeniem dla specjalistów.

Niebieskoocy stanowią 40 proc. pacjentów odwiedzających gabinety okulistyczne. Zielone oczy ma 26 proc z nich. Brązowe tęczówki posiada 22 proc. pacjentów. Szare i czarne oczy znajdują się w mniejszości. Występują kolejno u 10 i 2 proc.
Niebieskoocy mają gorzej
- Nie jest do końca wiadomo dlaczego, ale osoby rasy kaukaskiej, o niebieskich oczach częściej niż osoby z ciemnymi oczami chorują na przykład na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem tzw. AMD, które jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku u osób powyżej 50 roku życia - mówi dr Iwona Filipecka z Kliniki Okulus w Bielsku Białej. - Jednak nie oznacza to, że ciemnoocy mogą odpuścić sobie wizyty kontrolne u okulisty. U osób z ciemnymi oczami częściej występuje jaskra barwnikowa. Związane jest to z tym, że barwnik blokuje miejsce odpływu płynu z oka, co powoduje wzrost ciśnienia w gałce - wyjaśnia dr Filipecka, specjalizująca się w diagnostyce okulistycznej. Jaskra barwnikowa, nie jest jednak tak powszechną chorobą, jak AMD.

Brąz jest w większości
Na całym świecie, również w Polsce, ludzie najczęściej mają brązowe oczy. W niektórych populacjach jest to jedyna barwa tęczówki. Ludzie posiadają trzy podstawowe kolory oczu - brązowy, zielony i niebieski. Inne kolory są mieszanką, zależną od ilości różnych barwników w tęczówce. Oczy niebieskie pojawiły się wskutek mutacji ok. 10 tys. lat temu. Związane było to z wędrówką ludzi na północ i przystosowaniem do zimniejszego klimatu. Wcześniej, wśród ludzi występowały jedynie oczy brązowe. Jedynie około 8 proc. populacji świata ma niebieską barwę oczu. Największy odsetek niebieskookich ludzi, mieszka w krajach basenu morza Bałtyckiego, m.in. w Finlandii i na Litwie. Najrzadziej występującym kolorem oczu jest zielony. Z taką barwą oczu, najczęściej spotykani są Europejczycy, szczególnie Irlandczycy.

Niepowtarzalne oko

Tęczówka oka kształtuje się w ciągu pierwszych lat naszego życia i nie zmienia się do końca jego trwania. Ulega zniszczeniu natomiast w bardzo krótkim czasie po śmierci.
- W całej populacji ludzkiej nie ma dwóch tęczówek, których szczegółowy opis matematyczny byłby identyczny. Każda tęczówka posiada ponad 200 punktów charakterystycznych, czyli wielokrotnie więcej niż odcisk palca. Tęczówki są inne, nawet u bliźniąt jednojajowych - objaśnia dr Iwona Filipecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie