MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Maszerowali Szlakiem Powstańców Styczniowych

red
Dokładnie w 153 rocznicę bitwy jaką stoczył Marian Langiewicz u podnóża Świętego Krzyża (12 lutego) odbył się już po raz ósmy Rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych.

Mimo niesprzyjających warunków w tegorocznej edycji wzięło udział ponad 140 osób.

W rajdzie uczestniczyli uczniowie: Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi, Gimnazjum w Nowej Słupi, Zespołu Szkół numer 3 w Chmielniku, Zespołu Szkół Informatycznych z Kielc, III Liceum Ogólnokształcącego imienia Cypriana Kamila Norwida z Kielc, Szkoła Podstawowa numer 28 z Kielc.

Dla uczestników przygotowano trzy trasy: autokarowo-pieszą Nowa Słupia - Święta Katarzyna – zimowe wejście na Łysicę – Nowa Słupia; Kielce - Huta Szklana - Święty Krzyż - Nowa Słupia oraz pieszą Nowa Słupia – Łazy - Święty Krzyż - Nowa Słupia. Jedną z tras Rajdu oraz jego podsumowanie prowadził Dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi Piotr Sepioło, który na zakończenie zaprosił wszystkich na przyszłoroczną IX edycję Rajdu.

Inicjatorami rajdu od początku jego istnienia jest Stowarzyszenie Ziemi Świętokrzyskiej na czele z prezesem Ryszardem Garusem.

Tegoroczny Rajd to nie tylko wspomnienie o miejscach i ludziach, dzięki którym odzyskaliśmy niepodległość. Jacek Skrzypczak – przewodnik świętokrzyski wiceprezes Stowarzyszenia Ziemia Świętokrzyska oraz Dariusz Lis z Zespołu Szkół Informatycznych przypomnieli postać Jerzego Kowalczyka – jednego z inicjatorów Rajdu odbywającego się w Nowej Słupi, człowieka sercem i duszą oddanego Powstaniu 1863.

Z ciekawą pogadanką zaprezentował się Przewodnik Świętokrzyski, zdobywca Korony Gór Polski oraz Mount Blanc Lech Segiet, który przybliżył słuchaczom okoliczności i realia zdobywania najwyższych szczytów ziemi.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi pod opieką nauczycieli Ewy Pikus oraz Jacka Góry przygotowali wzruszający spektakl przybliżający wydarzenia sprzed 153 lat. Na zakończenie przedstawienia wszyscy zgromadzeni na sali uczestnicy rajdu oraz zaproszeni goście odśpiewali hymn narodowy.

Podobnie jak przed rokiem tak i podczas tegorocznej 8 edycji rajdu odbył się konkurs historyczny wiedzy o powstaniu styczniowym oraz plastyczny na plakat obrazujący tragiczne wydarzenia 1863 roku. Uczestnicy wykonali przepiękne prace plastyczne, które zostały nagrodzone. W imieniu jury głos zabrała Izabela Pańtak, która podkreśliła, że wybór najlepszej pracy był trudny, gdyż uczestnicy konkursu wykazali się kunsztem, znajomością technik plastycznych i ogromnym talentem. Ostatecznie zwyciężyła praca wykonana przez uczniów III Liceum Ogólnokształcącego z Kielc, drugą lokatę zajął plakat przygotowany przez Zespół Szkół Informatycznych, a trzecie miejsce na podium zajęła praca uczniów z Zespołu Szkół numer 3 z Chmielnika, natomiast wyróżnienie powędrowało na ręce uczennic ze Szkoły Podstawowej z Nowej Słupi.

O gorący posiłek i słodki poczęstunek dla uczestników imprezy zadbali pracownicy rodzice uczniów Zespołu Szkół w Nowej Słupi. Na ręce dyrektor szkoły - Małgorzaty Jakubczyk władze gminy złożyły podziękowania za współpracę w organizacji rajdu. Ciepłe słowa popłynęły w stronę Zespołu Szkół w Nowej Słupi również z ust przedstawiciela Stowarzyszenia Ziemi Świętokrzyskiej, dyrektora Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, którzy podziękowali za wieloletnią współpracę.

Organizatorami VIII Rajdu Szlakiem Powstańców Styczniowych byli: wójt gminy Nowa Słupia, Zespół Szkół w Nowej Słupi, Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych, Stowarzyszenie Ziemia Świętokrzyska, Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie