Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matematyczne podróże po świecie w szkole w Głazowie

(sg)
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Głazowie w gminie Obrazów mogli korzystać z dodatkowych, atrakcyjnych zajęć matematycznych. Było to możliwe dzięki otrzymanemu grantowi z programu Fundacji mBanku „mPotęga”.

Zajęcia odbywały się od września do grudnia tego roku. Projekt przygotowany i zrealizowany został przez Anettę Zimnicką, nauczycielkę matematyki i przyrody. Cykl o nazwie „Matematyczne podróże” w innowacyjny sposób łączył zagadnienia matematyczne z przyrodniczymi.

Uczniowie klas IV-VII podczas spotkań odbywali wirtualną podróż do różnych światowych aglomeracji. Poznawali kulturę, zwyczaje mieszkańców oraz walory przyrodnicze odwiedzanych miejsc. Matematycznym wyzwaniem było dokonywanie określonych obliczeń matematycznych. Nie były to jednak klasyczne zadania. Na przykład podczas „podróży” do Helsinek uczestnicy projektu mieli za zadanie przygotować wirtualne śniadanie i obliczyć koszt produktów potrzebnych do jego wykonania, a w czasie „wizyty” w Atenach uczniowie zajmowali się obliczeniami związanymi z czasem – utrwalali jednostki czasu, ich przeliczanie, określanie wieku. Jeszcze innym zagadnieniem badanym na zajęciach była skala i jej praktyczne sposoby pomiaru. Kolejne „Matematyczne podróże” do Buenos Aires były pretekstem do obliczania powierzchni, zamieniania i przeliczania jednostek powierzchni.

Młodsi uczniowie odczytywali czas strefowy korzystając z mapy oraz obliczali różnicę czasu między stolicą Argentyny a Warszawą. W Los Angeles z wykorzystaniem prostych pomocy - metra krawieckiego oraz globusa obliczali wskazane odległości, w tym między innymi odległość między wschodnim i zachodnim wybrzeżem Ameryki Północnej (rozciągłość równoleżnikowa). W Tokio młodzi matematycy obliczali gęstość zaludnienia porównując ją z gęstością zaludnienia innych japońskich miast. Uczniowie z pomocą nauczyciela przygotowali także prezentacje multimedialne.

Dzieci chętnie angażowały się w przygotowanie zajęć, przynosząc książki oraz artykuły z czasopism popularnonaukowych, z których wykorzystano ciekawostki i adekwatne do potrzeb wiadomości. W realizacji projektu „Matematyczne podróże” wykorzystywane były różnorodne pomoce dydaktyczne, w tym tak proste jak mapa, karta papieru w kratkę czy metr krawiecki oraz programy multimedialne i zasoby platformy edukacyjnej Eduscience.

Fundacja mBanku od czterech lat wspiera naukę matematyki, oferując pasjonatom tej dziedziny różne formy wsparcia. Kluczowym działaniem Fundacji jest program grantowy mPotęga, do którego nabór odbywa się raz w roku. Tegoroczna edycja zakończyła się dofinansowaniem rekordowej liczby wniosków. Aż 262 szkoły, biblioteki, organizacje pozarządowe, uczelnie wyższe i grupy pasjonatów matematyki otrzymają od Fundacji mBanku grant na realizację swojego projektu edukacyjnego. Na wszystkie projekty Fundacja przeznaczy blisko 1,5 miliona złotych, co jest najwyższa kwotą w historii programu. Dofinansowanie otrzyma statystycznie co trzeci przedstawiony projekt: 189 projektów ze szkół podstawowych oraz 73 z gimnazjów i szkół średnich.

Program mPotęga popularyzuje matematykę wśród uczniów i zachęca nauczycieli, rodziców i pasjonatów matematyki do przezwyciężenia rutyny i schematów w nauczaniu tego przedmiotu. Program obejmuje dzieci uczące się co najmniej w IV klasie szkoły podstawowej oraz w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. O granty mogą ubiegać się szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie, biblioteki publiczne, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe i grupy nieformalne.

Program grantowy mPotęga został wyróżniony statuetką Złotego Bankiera w plebiscycie „Bankiera” i „Pulsu Biznesu” w kategorii „Bank odpowiedzialny społecznie” za rok 2016.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie