Mateusz Borkowski pobiegł po złoty medal

Dorota KUŁAGA [email protected]
Mateusz Borkowski z Ludowego Klubu Biegacza Rudnik zdobył złoty medal w biegu na 1500 metrów. Dorota Kułaga
Biegacz z Rudnika był najlepszy na 1500 metrów na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży we Wrocławiu. Dziś o miejsce na podium rywalizuje Agnieszka Filipowska

Jeden medal, ale z najcenniejszego kruszcu, zdobyli lekkoatleci z Kielecczyzny w drugim dniu rywalizacji na 20. Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży we Wrocławiu. Po "złoto" sięgnął Mateusz Borkowski z LKB Rudnik w biegu na 1500 metrów.

Podopieczny trenera Sylwestra Dudka był faworytem biegu na 1500 metrów i nie zawiódł. Wywalczył pierwszy medal dla województwa świętokrzyskiego na tej olimpiadzie w lekkiej atletyce.

BIEG UŁOŻYŁ SIĘ PO JEGO MYŚLI

Mateusz Borkowski uzyskał czas 3:56.52. Wyprzedził Adama Włodarczyka z AZS Łódź - 3:57.18 i Daniela Żochowskiego z Polonii Warszawa - 3:57.78. Na dziesiątej pozycji sklasyfikowany został Kamil Bielawski z Olimpu Strawczyn z rezultatem 4:09.39.

- Jestem bardzo zadowolony z tego biegu i ze złotego medalu - mówił nam tuż po dekoracji Mateusz. - Bieg ułożył się po mojej myśli. Założenie było takie, żeby pierwsze 700 metrów być na drugiej, czy trzeciej pozycji, a później wyjść na prowadzenie. Tak tez było. Na 800 metrze zaatakowałem i jako pierwszy dobiegłem do mety - dodał utalentowany biegacz z Rudnika.

To kolejny sukces odniesiony przez niego w tym sezonie. Przed nim kolejne wyzwanie. Na początku września Mateusz Borkowksi z kadrą narodową wylatuje do Nankin do Chin na 2. Letnie Igrzyska Olimpijskie Młodzieży do 18 lat. Tam również będzie walczył o wysokie miejsce, mimo że obsada będzie bardzo mocna.

DZIŚ O MEDAL WALCZY
AGNIESZKA FILIPOWSKA

W poniedziałek startowali też inni lekkoatleci z Kielecczyzny. W eliminacjach biegu na 200 metrów wystąpiła Karolina Kozłowska z KKL Kielce. W pierwszej serii była czwarta z czasem 25.72 i z siódmym wynikiem awansowała do wtorkowego finału. W trzeciej serii pobiegła jej klubowa koleżanka Martyna Młynarczyk - była piąta z wynikiem - 26.74, ale nie weszła nawet do finału B.

W eliminacjach rzutu dyskiem wystąpił Aleksander Czaplarski z KKL Kielce. Zajął dziesiąte miejsce z wynikiem - 46.15 m. Zakwalifikował się do wtorkowego finału tej konkurencji. Ponadto w biegu na 2000 metrów z przeszkodami rywalizował Krystian Surma z Olimpu Strawczyn. Uplasował się na szóstej pozycji z rezultatem 6:14.03. Poprawił rekord życiowy o 0,89 sekundy.

Dziś na olimpiadzie we Wrocławiu, w ostatnim dniu rywalizacji lekkoatletów, o medal będzie walczyć Agnieszka Filipowska z LKB Rudnik, która będzie rywalizować w biegu na 3000 metrów. - Będziemy jej kibicować. Mam nadzieję, że również wywalczy "złoto" - powiedział Mateusz Borkowski.