Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mauzoleum w Michniowie z międzynarodową nagrodą! Przyznali ją Chińczycy (ZDJĘCIA)

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Mauzoleum w Michniowie, zaprojektowane przez Mirosława Niziio, zdobywa coraz większe uznanie na świecie. Główną nagrodę w międzynarodowym konkursie Yuanye Awards przyznał obiektowi chiński magazyn architektoniczny GlobalDesign. Kandydowało ponad 1300 projektów z wielu krajów.

Projekt Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie zdobył Grand Prize w kategorii "public facility" (obiektów publicznych) w międzynarodowym konkursie architektonicznym Yuanye Awards. Nagrody zostały przyznane po raz 12 przez chiński magazyn architektoniczny GlobalDesign. Jurorzy uhonorowali głównymi nagrodami tylko pięć z ponad 1300 projektów z kilkudziesięciu krajów, które zgłoszono do tegorocznej edycji konkursu.

To nie pierwsze prestiżowe wyróżnienia dla michniowskiego mauzoleum, upamiętniającego męczeństwo mieszkańców polskich wsi w czasie II wojny światowej. W 2011 roku projekt otrzymał nagrodę European Property Award w kategorii Public Service Architecture. W 2016 roku serwis architektoniczny Dezeen.com, jeden z najbardziej wpływowych portali o architekturze, wymienił Mauzoleum w Michniowie w zestawieniu 12 najbardziej oczekiwanych realizacji architektonicznych z całego świata – obok rozbudowy londyńskiej galerii Tate Modern i San Francisco Museum of Modern Art.

Budowa Mauzoleum trwała 10 lat i kosztowała ponad 40 milionów złotych. Obiekt ma 16 tysięcy metrów kwadratowych, w tym wystawa stała zajmuje 1700 metrów powierzchni. Mauzoleum wyglądem przypomina wiejską chatę. Pierwszych pięć segmentów jest zakrytych, w kolejnych sześciu szczeliny w ścianach i dachu zostawiono otwarte. Pokazuje to postępującą w czasie wojny ruinę polskich wsi. Wewnętrzna wystawa, nowoczesna, surowa i poruszająca, została przygotowana bardzo pieczołowicie. Mocnym przekazem jest ustawienie zdjęć rodzin, z których wycięte zostały postacie, które zginęły w czasie wojny.

Mirosław Nizio jest architektem znanym na całym świecie. Specjalizuje się w projektowaniu muzeów i innych miejsc pamięci. Jest autorem między innymi Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Żydów Polskich "Polin" i mauzoleum w Michniowie.

- Architektura ma nieść przesłanie, ale i łączyć je z funkcją muzealną i wtapiać się w okoliczny teren. Wszystkie razem mają tworzyć narrację, która trafi do odbiorcy. To nie było łatwe. Prace nad Mauzoleum trwały 12 lat. Zacząłem od zgłębiania historii, poznałem relacje świadków tamtych wydarzeń. Próbowałem wyobrazić sobie to miejsce. Rozpocząłem wędrówkę. Do takich projektów zawsze podchodzę emocjonalnie. Dziś uważam, że wypełniliśmy zadanie - mówił podczas niedawnej wizyty w Michniowie Mirosław Nizio.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie