Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Medale i kasa dla nauczycieli z powiatu włoszczowskiego

Rafał BANASZEK [email protected]
Na ostatniej sesji Rady Powiatu Włoszczowskiego ci nauczyciele otrzymali złote medale za długoletnią służbę, które wręczał im wicewojewoda świętokrzyski Grzegorz Dziubek (z lewej) wraz z wicekuratorem oświaty Grzegorzem Bieniem (drugi od prawej), przy asyście starosty włoszczowskiego Zbigniewa Matyśkiewicza.
Na ostatniej sesji Rady Powiatu Włoszczowskiego ci nauczyciele otrzymali złote medale za długoletnią służbę, które wręczał im wicewojewoda świętokrzyski Grzegorz Dziubek (z lewej) wraz z wicekuratorem oświaty Grzegorzem Bieniem (drugi od prawej), przy asyście starosty włoszczowskiego Zbigniewa Matyśkiewicza. Rafał Banaszek
Za długoletnią służbę w szkolnictwie. Gratulacje od wicewojewody i wicekuratora. Zatwierdzono też stawki wynagrodzeń

Odznaczeni nauczyciele

Odznaczeni nauczyciele

Medal Złoty za Długoletnią Służbę: Elżbieta Grzybek, Maria Michalska, Barbara Pryt, Elżbieta Świeboda; medal srebrny: Marta Bąba, Beata Ciupińska, Joanna Hudobska, Beata Jach, Jolanta Stawowczyk, Danuta Tobiasz, Ewa Limbach; medal brązowy: Magdalena Jedliczka, Zbigniew Jura, Jolanta Ratusznik, Wioletta Stolarska, Agnieszka Szczepara - Dynus, Monika Świercz.

Postanowieniem prezydenta Polski za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej 17 nauczycieli ze szkół podstawowych i gimnazjów w powiecie włoszczowskim otrzymało medale za długoletnią służbę. Najwięcej odznaczonych było z włoszczowskiej "jedynki".

MEDALE I RÓŻE DLA BELFRÓW

Uroczystość odbyła się we włoszczowskim starostwie po raz pierwszy od wielu lat i nie była wcześniej planowana. Jak na podniosłe wydarzenie przystało, odegrano na początku hymn państwowy. Następnie przystąpiono do ceremonii dekorowania nauczycieli złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami za długoletnią służbę. Odznaczenia wręczali: wicewojewoda świętokrzyski Grzegorz Dziubek i wicekurator oświaty Grzegorz Bień, starosta włoszczowski Zbigniew Matyśkiewicz rozdawał róże.

- Cieszę się, że w moim rodzinnym powiecie mogłem dekorować nauczycieli medalami. To odznaczenie jest za służbę i szczególne zasługi w pracy nauczyciela - zawodu jakże pięknego, ale i odpowiedzialnego. Takie bowiem będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie. To od was, szanowni państwo, zależy przyszłość naszego kraju, ojczyzny, młodych pokoleń. W okresie kryzysu demograficznego życzę wam dzieci w szkołach, żebyście mieli kogo uczyć, szacunku od uczniów i później absolwentów - powiedział wicewojewoda Dziubek.

- A ja dziękuję za państwa patriotyzm, za umiłowany przez was etos pracy. Jesteście przykładem pozytywistycznego myślenia, chęci pracy dla dobra ogólnego. Życzę wam, żebyście nie czuli się jak balast finansowy dla samorządów. Jacy nauczyciele, takie kolejne pokolenia - zauważył wicekurator Bień.

- Życzę państwu nieustającej pracy i bezpieczeństwa tej pracy - podsumował starosta Matyśkiewicz.

ILE ZARABIAJĄ NAUCZYCIELE?

Na tej samej sesji Rada Powiatu jednogłośnie zatwierdziła sprawozdanie ze średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, zatrudnionych w szkołach ponadgimnazjalnych we Włoszczowie. Ze sprawozdania przygotowanego przez Zarząd Powiatu wynika, ze nauczyciel dyplomowany zarabiał w ubiegłym roku średnio ponad 5 tysięcy złotych brutto. Nauczyciel mianowany otrzymywał ponad 3,9 tysiąca złotych brutto, kontraktowy - przeszło 3 tysiące, stażysta - ponad 2,7 tysiąca złotych.

Te wynagrodzenia zaczęły obowiązywać od września ubiegłego roku, kiedy to nauczyciele dostali pięcioprocentową podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego (w praktyce od 100 do około 200 złotych brutto). W szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat włoszczowski aż 48 procent wszystkich zatrudnionych nauczycieli stanowią dyplomowani. Jest ich tutaj najwięcej.

Na samo wynagrodzenie pedagogów dyplomowanych powiat wydał w ubiegłym roku ponad 4,85 miliona złotych, kolejne przeszło 3,66 miliona poszło na pensje dla nauczycieli mianowanych, kontraktowych i stażystów. W sumie w ubiegłym roku wypłacono belfrom z trzech szkół ponadgimnazjalnych we Włoszczowie około 8,5 miliona złotych.

Po raz pierwszy powiat wypłacił też nauczycielom łącznie prawie 126 tysięcy złotych nadpłaty z tytułu między innymi godzin ponadwymiarowych (powyżej 18 godzin tygodniowo), doraźnych godzin płatnych zastępstw i urlopów chorobowych. Dzięki wygenerowanej nadpłacie, powiat nie musiał wypłacać pedagogom do końca stycznia tego roku wyrównania do średniej płacy, zwanego potocznie "14 pensją".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie