Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto Kielce najlepszym burzycielem barier

Iwona Rojek
- Ludzie niepełnosprawni czują się często odrzuceni gorsi od zdrowych, dlatego to dobrze, że są osoby, które coś robią, żeby ułatwić im życie – powiedział Andrzej Michalski, dyrektor Państwowego Funduszu Rehabilitacji dla Osób Niepełnosprawnych w czasie wczorajszych uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. – Tacy ludzie mają spore problemy z poruszaniem, dlatego usunięcie schodków, zamontowanie windy, czy podjazdu ułatwia im codzienne funkcjonowanie.

Wczoraj nagrodzono najbardziej aktywnych likwidatorów barier architektonicznych. Pomysłodawcą I edycji takiego konkursu była Anna Sowa, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych. Główną statuetkę zdobyło miasto Kielce za całokształt działań na rzecz osób z niepełnosprawnością, choćby wybudowanie mieszkań chronionych w Domu Pomocy Społecznej. Wyróżnienia otrzymały Caritas Diecezji Kieleckiej, Muzeum Narodowe w Kielcach, Bazylika Katedralna, Kielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa, Spółdzielnia „Wichrowe Wzgórza”, „Bocianek” i „Uroczysko”. Bardzo zadowoleni z docenienia ich działań był wiceprezydent Czesław Gruszewski, który odebrał nagrodę w imieniu Miasta Kielc oraz Stanisław Słowik dyrektor Caritasu.

Obaj podkreślili, że oprócz likwidowania barier architektonicznych przydałoby się też usuwanie barier mentalnych, tak, żeby osoby niepełnosprawne czuły się w pełni akceptowane przez społeczeństwo. – Niższe krawężniki będą służyły też osobom starszym czy matkom z dziećmi na wózkach – mówił wiceprezydent. Pełnomocnik Anna Sowa wyraziła swoją wdzięczność za życzliwe przyjęcie jej inicjatywy i pomoc ze strony dyrektora Andrzeja Michalskiego w zgromadzeniu nominowanych. – Nasza inicjatywa dopiero raczkuje, mam nadzieję, że przyszłym roku nagrodzimy więcej osób z województwa świętokrzyskiego – podkreślał. Uroczystościom, jakie odbyły się w Zespole Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego towarzyszył przegląd twórczości niepełnosprawnych. Spotkanie rozpoczął Wojciech Makowski z Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Stykowie, który pięknie zaśpiewał utwór Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”, a zaraz potem wystąpił Piotr Makuch z Powiatowego Domu Pomocy w Stąporkowie z utworem „Zaczarowane słowa”. Publiczność doceniła talenty osób niepełnosprawnych i ich pogodę ducha gromkimi oklaskami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie