Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michał Braun o budżecie obywatelskim w Kielcach

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Michał Braun zachęca do głosowania w budżecie obywatelskim na najlepsze projekty.
Michał Braun zachęca do głosowania w budżecie obywatelskim na najlepsze projekty.
Mieszkańcy Kielc mają ostatnie godziny na oddanie głosu w budżecie obywatelskim. Do 1 października można głosować na jeden duży i trzy małe projekty. O wadach i zaletach budżetu obywatelskiego rozmawiamy z Michałem Braunem - inicjatorem utworzenia tej instytucji w mieście.

Sześć lat temu organizował Pan pierwszą prezentację pomysłu wprowadzenia budżetu obywatelskiego w Kielcach. Czuje się Pan ojcem tego projektu?

Sukces ma zawsze wiele ojców i matek. Zrobiłem mały kroczek, bo z Centrum Wolontariatu i innymi stowarzyszeniami organizowaliśmy pierwsze prezentacje i dyskusje na temat idei budżetu obywatelskiego. Na początku w sondzie zorganizowanej przez media większość kielczan była sceptyczna, w podobnym tonie wypowiadała się jedna z politolożek. Prezydent Lubawski twierdził, że nie ma na to pieniędzy. Dopiero kilka miesięcy później dużą akcję na rzecz wprowadzenia budżetu obywatelskiego podjęły lokalne media, którym udało się wywrzeć presję na władzach Kielc i przekonać do wprowadzenia budżetu obywatelskiego.

Czy budżet obywatelski w Kielcach działa tak jak Pan sobie to wyobrażał?

W pierwszej edycji budżetu oddano ponad 30 tysięcy głosów - to był sukces. Wraz z grupą aktywnych młodych ludzi zebraliśmy setki podpisów, dzięki którym udało się wprowadzić zmianę w regulaminie i obniżyć wiek uczestnictwa w procesie do 16. roku życia, to także bardzo ważne. Z budżetu powstało wiele cennych inicjatyw, dodawano zmiany takie jak podział na duże i małe projekty, ale czy tak go sobie wyobrażałem? Nie do końca. Przetarliśmy pewne szlaki, ale procedura wybory wniosków, wymaga odważnych zmian. Niestety, jak ostatnio stwierdził prezydent Lubawski - obecna władza nie chce zmian, ale kontynuacji tego co jest teraz.

Co powinno się zmienić?

Budżet miał integrować mieszkańców Kielc, a często ich skłóca. Budżet miał budować aktywność społeczną, a finansuje głównie obiekty przy placówkach edukacyjnych, które nie są otwarte dla wszystkich mieszkańców.

Na co w takim razie powinny być wydawane fundusze z budżetu obywatelskiego?

Na poziomie miasta takie, które służą ogółowi mieszkańców. W tym roku pojawia się na przykład Strefa zabaw i aktywnego wypoczynku w Parku Na Stadionie, Centrum Inicjatyw Obywatelskich na Zamkowej, ogólnodostępne place zabaw w miejscach, gdzie ich w ogóle nie ma. Najważniejszą zmianą powinno być wydzielenie dzielnic z własnymi Radami i budżetami.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. GŁOSOWANIE POZA MIEJSCEM ZAMELDOWANIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie