Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tak wyglądało życie w kieleckim getcie. Zobacz archiwalne zdjęcia

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Tereny getta w Kielcach. Zobacz na kolejnych slajdach, jak wyglądało życie w nim >>>
Tereny getta w Kielcach. Zobacz na kolejnych slajdach, jak wyglądało życie w nim >>>fotopolska.eu
27 stycznia 1945 roku Armia Czerwona wyzwoliła niemiecki obóz KL Auschwitz. W 2005 roku, Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, by uczcić pamięć Żydów zamordowanych w czasie II wojny światowej. Obchody tego dnia odbywają się na całym świecie. W galerii zebraliśmy archiwalne zdjęcia z kieleckiego getta.

Niemiecki nazistowski obóz KL Auschwitz-Birkenau w ciągu niemal pięciu lat istnienia pochłonął około 1,1 miliona ofiar z 1,3 miliona wszystkich więźniów. Około 90 procent z nich stanowili Żydzi pochodzący z całej Europy. Śmierć w obozie poniosło także co najmniej 70 tysięcy Polaków, 20 tysięcy Romów, 15 tysięcy jeńców sowieckich oraz 10-15 tysięcy więźniów innych narodowości. Łączna liczba ofiar Holokaustu jest szacowana na prawie 6 milionów, z czego jedną trzecią stanowiły dzieci.

Tak wyglądało życie w kieleckim getcie

Getto w Kielcach powstało w kwietniu 1941 roku. Na jego teren wyznaczono pierwotnie obszar obramowany następującymi ulicami: Orlą, Piotrkowską, Nowowarszawską, Pocieszka i Radomską. Teren ten popularnie zwany był „dużym gettem”, natomiast „małe getto” tworzył trójkąt między placem św. Wojciecha, ul. Bodzentyńską i Radomską. Zamieszkujący dotychczas teren getta Polacy wyprowadzili się do otrzymanych mieszkań w innych dzielnicach miasta. Warunki w getcie były bardzo złe. Brakowało żywności i szerzyły się choroby zakaźne. Teren getta był często odwiedzany przez Niemców, którzy szczuli Żydów psami oraz bili przechodniów. Za pokątny handel oraz opuszczenie terenu getta groziła kara śmierci.

Najgorsze wydarzyło się w 1942 roku, kiedy rozpoczęto likwidację getta. Jak uzasadniano miało to doprowadzić do „etnicznego rozdziału ras i narodowości w myśl zasad nowego ładu w Europie oraz w interesie bezpieczeństwa i czystości Rzeszy Niemieckiej”. Kieleccy Żydzi byli wywożeni do obozu zagłady w Treblince.Jak wyglądała akcja likwidacji getta w Kielcach?

Każdy z Żydów mógł zabrać ze sobą paczkę o wadze do 20 kg. Na opuszczenie mieszkania dawano pół godziny. Cała ta operacja odbywała się w trudnej do opisania scenerii: krzyku, płaczu, świstu bykowców, którymi hitlerowcy często się posługiwali, bieganiny i strzałów świadczących o morderstwach dokonywanych na miejscu. Po opróżnieniu pewnego rejonu getta, grupy Niemców i Ukraińców obchodziły mieszkania, sprawdzając, czy ktoś się nie ukrył. Osoby przeznaczone do obozu zagłady w Treblince prowadzono pod nadzorem policjantów żydowskich i esesmanów z getta ulicą Piotrkowską przez przejazd kolejowy na ulicę Mielczarskiego, gdzie na bocznicy ładowano ich do wagonów towarowych

- opisywali w książce o Kielcach w latach 1939 – 1945 jej autorzy – profesor Adam Massalski i profesor Stanisław Meducki.

W czasie likwidacji kieleckiego getta bezpośrednio zamordowano około 1200 osób, a kolejne 21 tysięcy wywieziono w trzech etapach do obozu zagłady w Treblince.

Zobacz w galerii zdjęć, jak wyglądało życie w kieleckim getcie

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Kielcach

Stowarzyszenie imienia Jana Karskiego zaprasza na kieleckie obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, które odbędą się w sobotę, 27 stycznia o godzinie 15 przy Pomniku Menora (aleja IX Wieków Kielc). Podczas uroczystości zostaną zapalone znicze przypominające o ofiarach niemieckiej zbrodni popełnionej między innymi na ponad 20 tysiącach Żydów z Kielc.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie