Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy gminy Słupia obejrzeli swój herb i flagę. Okazją były gminne dożynki

Marzena Kądziela
Przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Kuder oraz wójt gminy Słupia Robert Wielgopolan pokazali podczas niedzielnych dożynek herb gminy.
Przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Kuder oraz wójt gminy Słupia Robert Wielgopolan pokazali podczas niedzielnych dożynek herb gminy. Marzena Kądziela
Przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Kuder oraz wójt gminy Słupia Robert Wielgopolan pokazali podczas niedzielnych dożynek herb gminy. Herb, flagę oraz pieczęć i sztandar gminy opracował ceniony heraldyk pochodzący z Końskich Krzysztof Dorcz. Jak poinformował wójt Robert Wielgopolan, samorząd rozpoczął starania o ustanowienie herbu i flagi ponad rok temu.

– Byliśmy jedyną gminą w powiecie koneckim bez własnych symboli – mówi. - Postanowiliśmy to zmienić. O pomoc poprosiliśmy heraldyka Krzysztofa Dorcza, ponieważ symbole muszą być zgodne z zasadami heraldyki i weksykologii ( nauki uzupełniającej heraldykę oraz historię symboli) i miejscową tradycję historyczną.
Gdy symbole były gotowe, należało je przesłać do akceptacji Komisji Heraldyki w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Ta przyjęła projekt.

- Teraz już tylko należało przedstawić go radnym – dodaje przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Kuder. – 14 czerwca tego roku na XX sesji radni przyjęli uchwałę o ustanowieniu herbu i flagi gminy Słupia wraz z określeniem zasad używania herbu i flagi. Sesja była o tyle podniosła, że na trwałe zapiszę się na kartach historii naszej gminy. Od 14 czerwca jesteśmy już dumnymi mieszkańcami gminy Słupia z własnym herbem, z którym będziemy identyfikowani.

W herbie znalazły się dwa elementy: po prawej stronie tarczy jest wieża, po lewej stronie duże koło młyńskie preferowane przez polska heraldykę, samorządową. – Wieża nawiązuje do dawnych wież obronno - mieszkalnych – kontynuuje wójt. – Takie wieży stały na terenie obecnej gminy, na granicy kasztelani małogoskiej i żarnowieckiej. Koło młyńskie zapożyczyliśmy z herbu powiatu koneckiego. To symbol koła wodnego, który napędzał nie tylko maszyny młyńskie, ale i fabryczne.

Flaga to materiał barwy czerwonej z umieszczonymi pośrodku wieżą białą z dachem czarnym, takimi dwoma oknami i wejściem podwyższonym oraz połową koła wodnego białego o dwóch dzwonach w słup.

- Chcieliśmy pokazać to mieszkańcom gminy – dodają samorządowcy. – A do tego świetną okazją były niedzielne dożynki gminne. Dziś wszyscy chętni mogą obejrzeć nasze symbole.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie