MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Ponidzia łączą się w smutku

Irena IMOSA
W Kaplicy Katyńskiej przy klasztorze Ojców Reformatów–Franciszkanów na Mirowie wystawiono zdjęcia prezydenckiej pary i posła Przemysława Gosiewskiego.
W Kaplicy Katyńskiej przy klasztorze Ojców Reformatów–Franciszkanów na Mirowie wystawiono zdjęcia prezydenckiej pary i posła Przemysława Gosiewskiego. Irena Imosa
Na Ponidziu mnóstwo jest domów, na których powiewają spowite kierem narodowe flagi. Nie brak także miejsc, w których można palić znicze, składać kwiaty, modlić się.

Miejscem szczególnym jest Kaplica Katyńska przy klasztorze Ojców Reformatów-Franciszkanów na Mirowie.

Plakaty wywieszone na murach klasztornych informują, że codziennie o godzinie 15 w Kaplicy Katyńskiej odprawiane są koronki do Bożego Miłosierdzia. W Kaplicy pod tablicami z nazwiskami oficerów zamordowanych w sowieckich obozach na Wschodzie ustawiono fotografie Pary Prezydenckiej i posła Przemysława Gosiewskiego, który bardzo często gościł w Pińczowie. Stoją także świeże kwiaty w biało-czerwonych barwach i płoną znicze pamięci.

W Sanktuarium Maryjnym, czyli kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przy klasztorze na Mirowie dzisiaj, w piątek o godzinie 15.30 odprawione zostanie uroczyste nabożeństwo żałobne w intencji wszystkich ofiar smoleńskiej katastrofy.

Do tablicy ogłoszeń przy ulicy Batalionów Chłopskich przyczepiono flagę spowitą kirem, fotografię Marii i Lecha Kaczyńskich oraz białą różę. Jest także plakat informujący o uroczystym nabożeństwie.

We wszystkich szkołach na terenie Ponidzia także mnóstwo jest żałobnych akcentów. W Szkole Podstawowej numer 1 w Pińczowie uczniowie w klasach przygotowali specjalne gazetki ścienne, na których jest symbolika żałobna i fotografie tragicznie zmarłych mężów stanu.

Jest jeszcze jedna rzecz, która rzuca się w oczy nie tylko w Pińczowie. Ogromna liczba kobiet chodzi ubrana w czerni. To zwyczaj znany i kultywowany w Polsce od kilku wieków. Zwłaszcza w obliczu narodowych wojen i tragedii, głównie w okresie powstań narodowych kobiety wkładały czarne suknie i inne ubrania w tym kolorze. Teraz widać to ponownie, nie tylko w miastach ale także w wioskach Ponidzia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie